Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-13 08:07
kk / Paweł Pasierbek SJ

Papież: zazdrosny szatan niszczy człowieka i świat

Punktem wyjścia do homilii papieża stał się fragment z Księgi Mądrości o prawdziwej świętości człowieka. Papież podkreślił, że tym, który chce okrutnie splamić nieskalany obraz zapisany w sercu każdego i doprowadzić go do zniszczenia jest szatan (Mdr 2,23-3,9).

Autor/źródło: Maciej Górnicki, Licencja: CC BY O

To on  wkłada w nasze serca zazdrość, zawiść, rywalizację, chęć niszczenia.

Papież wygłosił katechezę w Domu św. Marty i upominał w miłości braterskiej, mówiąc, że nasze oszczerstwa i obmawiania zabijają innych.

I dodał: Pieniądze, które mogłyby służyć potrzebującym dzieciom często są używane, aby produkować broń, a ta z kolei niszczy człowieka i świat - mówił Franciszek. Podobieństwo do Syna Bożego w nas ktoś chce zniszczyć i bardzo mu na tym zależy. Dlatego kiedy nasze postawy zabijają innych, nie możemy nazywać się chrześcijanami.
“ Za takim zachowaniem stoi ktoś, kto popycha nas, abyśmy to zrobili. I to nazywamy pokusą – zaznaczył Ojciec Święty. - Kiedy idziemy do spowiedzi, to mówimy do spowiednika: «Ojcze miałem taką, taką i jeszcze inną pokusę...». Ktoś, kto dotyka naszego serca, aby wprowadzić nas na błędną drogę. Ktoś, kto dotyka naszego serca i przynosi zniszczenie, zasiewa nienawiść. I dziś musimy powiedzieć jasno, że wielu jest w świecie siewców nienawiści, która niszczy. ”

Franciszek zaznaczył, że wokół jest dużo nienawiści, wojen, niezgody, o których czytamy w gazetach. Ale ta wojna – podkreślił – rozgrywa się także w naszych sercach, bo rozsiewa ją szatan ziarnem zazdrości, która jest korzeniem wszelkiego zła. Papież odniósł się do świata polityki, gdzie jej aktorzy są kuszeni, aby zniszczyć, oczernić drugiego. W ten sposób rozsiewają atmosferę, która nie ma nic wspólnego z polityką czystą i zdrową, służącą dobru kraju.“ Zachęcam was, aby dziś każdy pomyślał o tym: dlaczego we współczesnym świecie rozsiewa się tyle nienawiści? W rodzinach, które niejednokrotnie nie potrafią się pojednać; w dzielnicy, w miejscu pracy, w polityce... – mówił Ojciec Święty. - Siewcą nienawiści jest to: «A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła». Niektórzy twierdzą: «Ależ ojcze, diabła nie ma, jest zło, takie zło, ulotne...». Ale Słowo Boże jest jasne. To diabeł zmierzył się z Jezusem, czytajcie Ewangelię: czy wierzymy, czy nie, ona pozostaje jasna. ”


źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-12 14:25:34
miniaturka

Prezydent Duda: Polakiem jest ten, kto ma Polskę w sercu

W dniu dzisiejszym odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu RP. Wziął w nim udział Prezydent Andrzej Duda, który zwrócił się do posłów z orędziem.
2019-11-12 14:32:47
miniaturka

Jasna Góra: Pielgrzymka Unii Apostolskiej Kleru

Drugi dzień na Jasnej Górze trwa 34. Pielgrzymka Unii Apostolskiej Kleru. Porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Grzegorz Ryś.
2019-11-12 21:50:39
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 13 listopada 2019

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 13 listopada 2019
2019-11-13 09:26:14
miniaturka

Czesi w Rzymie dziękują za św. Agnieszkę i Jana Pawła II

Do Rzymu przybyła narodowa pielgrzymka czeskiego Kościoła. Upamiętnia ona 30. rocznicę kanonizacji św. Agnieszki i aksamitną rewolucję. Wczoraj przedstawiciele czeskiego episkopatu zostali przyjęci przez Benedykta XVI.
2019-11-13 09:55:15
miniaturka

Kard. D. Duka: Jan Paweł II doktorem Kościoła i patronem Europy

- Jestem bardzo zadowolony, że mój biskup pomocniczy poparł memorandum abp. Stanisława Gądeckiego – mówi kard. Duka. Prymas Czech odniósł się w ten sposób do słów biskupa pomocniczego Pragi Zdenka Wasserbauera, który w swojej homilii publicznie poparł memorandum abp. Stanisława Gądeckiego.
2019-11-13 10:04:57
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym dziś komunikacie.