Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-28 15:18
ds / vatincannews.va

Papież zatwierdził cud matki Róży Czackiej, założycielki Lasek

Kościół w Polsce będzie miał nową błogosławioną. Papież Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem matki Elżbiety Czackiej, stanowiący ostatni warunek do jej beatyfikacji.

Autor/źródło: archwwa.pl

Matka Czacka to opiekunka niewidomych, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. 

Urodziła się 22 października 1876 r. w Białej Cerkwi, na terenie dzisiejszej Ukrainy. W wieku 22 lat straciła wzrok. Potraktowała to jako wezwanie do zajęcia się niewidomymi. Poznała nowoczesne metody pracy z niewidomymi i w 1910 r. założyła w Warszawie pierwszy dom dla niewidomych dziewcząt, z którego wyrosło Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Dostosowała alfabet Braille’a do wymogów języka polskiego. W 1918 r. utworzyła nowe zgromadzenie zakonne Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego charyzmatem jest służba niewidomym i wynagradzanie za duchową ślepotę świata. W 1922 r. rozpoczęła budowę zakładu w Laskach pod Warszawą, który dawał wykształcenie niewidomym, przygotowując ich do samodzielnego życia. Zmarła w 1961 r.

Źródło: Krzysztof Bronk, vatincannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-28 12:11:49
miniaturka

Czym zwyciężać zło? Dobrem, postem i modlitwą

Musimy wciąż pamiętać słowa: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! Potrzebna jest dziś jedność ducha. Potrzeba siły, ale nie takiej, którą niesie pięść, ale siły modlitwy.
2020-10-28 12:33:02
miniaturka

Na Słowacji codzienna msza za nienarodzone dzieci

W całej Europie wzmagają się wysiłki na rzecz obrony życia nienarodzonego. Na Słowacji w coraz większej liczbie miast codziennie sprawuje się Eucharystię w tej intencji.
2020-10-28 12:35:33
miniaturka

Jasny i bezpośredni komunikat Franciszka do przywódców Europy

Cała Europa powinna chronić życie w każdym jego momencie - od chwili, gdy niewidzialne pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Franciszek przypomina, że żaden człowiek nie jest panem życia czy to swojego, czy też innych.
2020-10-28 13:17:26
miniaturka

W godzinach wieczornych Episkopat ogłosi ważny komunikat

Trwają obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Poświęcone są omówieniu aktualnej sytuacji po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.
2020-10-28 13:27:16
miniaturka

Zdalny wolontariat? Każdy uczeń może się zgłosić

Wprowadzone z powodu pandemii nauczanie zdalne wstrzymało wiele szkolnych programów wolontariatu. Dla uczniów, którzy chcieliby w tym roku zaangażować się w wolontariat, nadal istnieje możliwość odbycia wolontariatu w formie zdalnej. Takie rozwiązanie wprowadziła Fundacja Świętego Mikołaja.
2020-10-28 14:47:26
miniaturka

Podatek trzeba płacić. Ale nie na Mauritiusie

Uczciwość podoba się Bogu. „Kto postępuje uczciwie, doznaje pomocy; kto chodzi krętymi ścieżkami, wpada w dół” – mówi Księga Przysłów (28,18). Wymóg uczciwości dotyczy wszystkich – również przedsiębiorców.