Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-10 12:24
nc / KAI

Papież zachęca Polaków do uczczenia Serca Pana Jezusa i głosi piękna katechezę

Franciszek zachęcił Polaków do umacniania więzi z Jezusem, którego Najświętszemu Sercu poświęcony jest szczególnie czerwiec. Wygłosił także kolejną katechezę o modlitwie. Tym razem mówił o Jakubie-Izraelu, człowieku którego serce zmieniła modlitwa.

Papież podczas pozdrowień
Autor/źródło: Vatican Media / YouTube

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Wiem, że miesiąc czerwiec jest Wam szczególnie drogi, gdyż jest poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Boskiemu Sercu, napełnionemu pokojem i miłością możemy powierzyć wszystkie niepokoje naszych serc, oraz naszą miłość niedoskonałą. Z przebitego serca Zbawiciela wypływa dla całej Ludzkości, źródło wszelkiej pociechy i ocean Bożego Miłosierdzia.

Niech Jezus, cichy i pokornego serca, uczyni nasze serca według serca Swego!

Z serca Wam błogosławię.


Papieską katechezę streścił po polsku o. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, kontynuujemy naszą katechezę na temat modlitwy. Księga Rodzaju przedstawia nam historię patriarchy Jakuba, człowieka przebiegłego i na swój sposób podstępnego, który, zdaje się w swoim życiu odnosić tylko sukcesy. On - powiedzielibyśmy nowoczesnym językiem - jest człowiekiem, który „sam doszedł do wszystkiego”.

Pewnego dnia Jakub, wracając do swojej dawnej ojczyzny, zatrzymał się nad potokiem Jabbok. W tym miejscu, gdy zapadł zmrok, nagle ktoś obcy go pochwycił i walczył z nim przez całą noc. W końcu Jakub został pokonany, ugodzony przez swego przeciwnika w nerw kulszowy i od tej chwili zostanie kaleką na całe życie. Ten tajemniczy zapaśnik dał mu nowe imię i swoje błogosławieństwo. W tej walce Jakub zdał sobie sprawę, że spotkał samego Boga „twarzą w twarz”.

Zmaganie z Bogiem jest metaforą modlitwy. Tej nocy, ta długotrwała walka, zmieniła Jakuba. Bóg objawił mu prawdę, że jest śmiertelny, kruchy i bezradny. To właśnie ten Jakub, kulejący i osłabiony, ale z nowym sercem, otrzymuje od Boga błogosławieństwo. Wcześniej był człowiekiem pewnym siebie i nieprzenikalnym dla łaski. Ale Bóg ocalił to, co było zagubione.

Wszyscy możemy przeżyć taką duchową noc, podczas której, walcząc z Nieznanym, doświadczymy własnej ułomności. W tym właśnie momencie Bóg da nam nowe imię i obdarzy nas swoim błogosławieństwem, zastrzeżonym dla tych, którzy pozwolili się Jemu przemienić.


st (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-10 10:52:42
miniaturka

Krzywdzący list przedstawicieli Komisji Europejskiej do prorodzinnych samorządów

Dwaj przedstawiciele Komisji Europejskiej skierowali do marszałków województw - lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego - list, w którym zarzucają władzom tych regionów dyskryminację określonych grup społecznych poprzez przyjęcie prorodzinnych uchwał.
2020-06-10 11:00:34
miniaturka

Ataki na kościoły podczas demonstracji w Meksyku

Katedra w Xalapa, w meksykańskim stanie Veracruz oraz Świątynia Zadośćuczynienia Najświętszemu Sercu Jezusa, znana popularnie jako „El Beaterio” zostały zaatakowane wczoraj podczas marszu protestacyjnego przeciwko represjom policji.
2020-06-10 11:22:20
miniaturka

O. Destivelle: ludzie nie znają osiągnięć ekumenizmu

Największym wyzwaniem ruchu ekumenicznego jest rozbudzenie na nowo pragnienia jedności – uważa o. Hyacinthe Destivelle OP z sekcji wschodniej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
2020-06-10 12:35:04
miniaturka

Koncert online pamięci Jana Pawła II

21 czerwca 2020 o godz.20.00 odbędzie się nieodpłatny koncert online poświęcony Janowi Pawłowi II
2020-06-10 12:43:34
miniaturka

USA: hierarcha o polskich korzeniach arcybiskupem Saint Louis

Ojciec Święty mianował dotychczasowego biskupa Springfield w stanie Massachusetts, Mitchella Thomasa Rozanskiego arcybiskupem metropolitą Saint Louis.
2020-06-10 12:51:42
miniaturka

Franciszek: modlitwa Jakuba uczy nas ufności do błogosławiącego nam Boga

O zmaganiu patriarchy Jakuba z Bogiem będącego symbolem modlitwy jako walki wiary i zwycięstwa wytrwałości mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej, transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.