Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-25 09:11
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież: zabrać Maryję do domu i umieścić w centrum życia

W homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej odprawionej przed Sanktuarium w Agłonie Papież nawiązał do postaci Maryi stojącej pod krzyżem Jezusa.

Autor/źródło: Isianna, licencja: CC0

Jest obecna przy swoim Synu, okazuje się kobietą otwartą na przebaczenie oraz pozwala się przyjąć przez umiłowanego ucznia. Ona jest zawsze u boku tych, od których ucieka cały świat, także tych, którzy są sądzeni, odrzucani i deportowani.

Ojciec Święty wezwał, abyśmy trwali blisko uciskanych, wykorzystywanych oraz wykluczonych:

- Trzeba, aby ci, którzy borykają się z cierpieniem, odczuli, że jesteśmy z nimi, po ich stronie, w sposób zdecydowany, stały, aby wszyscy odrzuceni przez społeczeństwo mogli doświadczyć tej Matki delikatnie bliskiej, bo w człowieku cierpiącym otwarte są rany Jej Syna, Jezusa – mówił Ojciec Święty. – Ona nauczyła się tego u stóp krzyża. Także i my mamy «dotykać» cierpienia innych. Idźmy na spotkanie naszych rodaków, aby ich pocieszyć i towarzyszyć im. Nie bójmy się doświadczenia mocy czułości i angażowania się oraz trudzenia się dla innych.

Maryja jest kobietą miłosnej akceptacji drugiego, otwiera się na ucznia i przyjmuje go. Odsuwa także na bok urazy i pretensje. Nie daje się pokonać żalowi i bezsilności.  Pozwala się przyjąć, przeprowadza się, wchodzi w życie najmłodszego ucznia. Franciszek podkreślił potrzebę budowania jedności w różnorodności:

- Harmonia zawsze kosztuje – mówił Papież – kiedy różnimy się od siebie, kiedy lata, dzieje i okoliczności stawiają przed nami sposoby odczuwania, myślenia i działania, które na pierwszy rzut oka zdają się przeciwne. Kiedy z wiarą słuchamy nakazu przyjmowania i bycia przyjmowanym, możliwe jest budowanie jedności w różnorodności, ponieważ nie hamują nas ani dzielą różnice, ale jesteśmy w stanie spojrzeć dalej, aby zobaczyć innych w ich najgłębszej godności, jako dzieci tego samego Ojca.

Ojciec Święty zachęcił zebranych, aby  zabrali ze sobą Maryję do domu i umieścili w centrum swojego życia. Ona obdarzy odwagą, pokorą oraz pomoże otworzyć serca na potrzeby najuboższych, podnieść upadających oraz ugościć przybyszów.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-24 18:28:19
miniaturka

„Człowiek bezprawny” – mija 65. rocznica uwięzienia kard. Wyszyńskiego

„Człowiek bezprawny” - tak kard. Stefan Wyszyński nazywał sam siebie w czasie trzyletniego internowania. 25 września mija 65 lat od jego aresztowania.
2018-09-25 08:13:21
miniaturka

Papież do jezuitów: idźcie do piekła ludzkiego istnienia

Papież Franciszek spotkał się z jezuitami pracującymi w krajach bałtyckich. Te nieformalne audiencje dla współbraci stały się już tradycją papieskich pielgrzymek.
2018-09-25 08:37:12
miniaturka

Papież: miernikiem rozwoju zdolność do przekazywania życia

Rozwój wspólnoty nie mierzy się tylko potencjałem ekonomicznym, ale także pragnieniem przekazywania życia i tworzenia przyszłości – to słowa Papieża skierowane do przedstawicieli władz łotewskich, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.
2018-09-25 09:40:46
miniaturka

Rekolekcje dla kapłanów i ich świeckich współpracowników. Zgłoszenia do 30 września

Zaproszenie na rekolekcje dla kapłanów i ich świeckich współpracowników – „Gaudete et Exsultate” w doświadczeniu duszpasterskim.
2018-09-25 10:11:02
miniaturka

Papież w Estonii

Dobiega końca podróż apostolska do krajów bałtyckich. Jej ostatnim etapem jest Estonia. Franciszek dziś rano pożegnał się z Wilnem i jest już w Tallinie.
2018-09-25 10:38:16
miniaturka
play

Suscepty dla 17 nowych kleryków

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kandydaci do kapłaństwa otrzymali z rąk arcybiskupa Marka Jędraszewskiego suscepty – specjalne dokumenty potwierdzające przyjęcie do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.