Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-14 08:45
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Papież zaapelował o przyjęcie uchodźców z Lesbos

Po modlitwie Anioł Pański Papież wyraził solidarność z uchodźcami, którzy utracili dach nad głową w wyniku pożaru na wyspie Lesbos.

Autor/źródło: Pixabay

Zaapelował do mieszkańców Europy o godne ich przyjęcie. Wezwał także wszystkich, którzy obecnie protestują wobec trudnej sytuacji politycznej, o pokojowe przedstawianie swoich żądań, a rządzących, aby wsłuchali się w głos obywateli.


Ojciec Święty przypomniał swój apel wystosowany wspólnie z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem i arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem, aby zapewnić humanitarne i godne przyjęcie migrantów i uchodźców oraz osób ubiegających się o azyl w Europie. „Wyrażam moją solidarność i bliskość ze wszystkimi ofiarami tych dramatycznych wydarzeń” – powiedział Franciszek. Następnie nawiązał do prodemokratycznych demonstracji w różnych częściach świata, w tym na Białorusi.


Pracujmy na rzecz dialogu i pojedniania:


    „Chociaż wzywam demonstrantów do pokojowego przedstawienia swoich postulatów, bez ulegania pokusie agresji i przemocy, to jednak apeluję także do wszystkich rządzących, aby wsłuchali się w głos swoich obywateli i spełnili ich słuszne żądania, dotyczące pełnego poszanowania praw człowieka i swobód obywatelskich – powiedział Papież. – Zapraszam wspólnoty kościelne z tych terenów, pod kierownictwem swoich proboszczów, do pracy na rzecz dialogu i pojednania.“


Franciszek nawiązał do tradycyjnej zbiórki na rzecz Ziemi Świętej, która odbywa się dziś w kościołach na całym świecie. Została ona przeniesiona z Wielkiego Piątku ze względu na pandemię koronawirusa. Ojciec Święty zaznaczył, że w obecnym kontekście zbiórka ta jest jeszcze bardziej znakiem nadziei i solidarności z chrześcijanami żyjącymi w ojczyźnie Jezusa.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-13 13:42:34
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: dziękujemy Wam rolnicy za Waszą trudną pracę

Dziękujemy Wam rolnicy za Waszą trudną pracę związana z dużym ryzykiem klimatycznym, jakiego to ryzyka nie podejmuje się w innych zawodach – powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki w homilii Mszy Świętej z okazji dożynek w Pólku pod Bralinem, które odbyły się w ramach III edycji ogólnopolskiego święta Wdzięczni Polskiej Wsi.
2020-09-13 13:54:55
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski do rodzin: Nie żyjemy dla siebie i dla siebie nie umieramy

– Pełnia życia, która sprawia, że żyjemy z innymi i dla innych to pełnia, którą osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym – stwierdził metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie 28. Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin w Kalwarii Zebrzydowskiej.
2020-09-13 20:57:19
miniaturka

Papież: przebaczmy wszystkim, którzy nas zranili

O miłosiernej miłości mówił Papież w rozważaniu na Anioł Pański.
2020-09-13 21:01:47
miniaturka

Franciszek pozdrawia rodziny pielgrzymujące do Pompei i Loreto

Franciszek skierował list do uczestników włoskiej pielgrzymki rodzin do sanktuariów w Pompejach i Loreto, która odbywa się po raz trzynasty.
2020-09-13 21:04:50
miniaturka

Liban nie jest sam

Kościół wysyła do Libanu Alousiusa Johna, sekretarza generalnego Caritas Internationalis. Ma on zbadać sytuację i przygotować odpowiednie środki pomocy dla kraju cedrów.
2020-09-14 06:57:37
miniaturka

Willy Monteiro Duarte oddał życie za bliźniego

Ponad 1300 osób uczestniczyło w pogrzebie Willy’ego Monteiro Duarte, młodego człowieka pobitego na śmierć na początku września.