Papież: z młodymi ku nowej ekonomii

Papież Franciszek skierował zaproszenie do młodych ekonomistów i przedsiębiorców na spotkanie „Ekonomia Franciszka”, w nawiązaniu do postaci św. Biedaczyny z Asyżu. Odbędzie się ono w dniach od 26 do 28 marca przyszłego roku.

Czekam na was wszystkich, niezależnie od przynależności rasowej czy religijnej w Asyżu, gdzie razem, poprzez wspólny pakt, będziemy wspierać globalne zmiany na rzecz nowej ekonomii, która opowiada się po stronie życia, a nie zabijania, która łączy, a nie wyklucza, która chroni stworzenie, a nie niszczy go. Zaproszenie to Franciszek skierował do wszystkich młodych ekonomistów i przedsiębiorców dodając, że jak św. Jan Paweł II uczynił Asyż ikoną pokoju, tak jego pragnieniem jest, aby stał się on także ikoną nowej ekonomii. 

W liście Papież zaznaczył, że dziś wszystko jest ze sobą połączone. Dlatego ochrony środowiska nie można oddzielać od sprawiedliwości i strukturalnych rozwiązań dotyczących światowej ekonomii. Trzeba także skorygować modele światowego rozwoju, które są niezdolne do zagwarantowania szacunku dla środowiska, otwarcia na życie, ochrony rodziny oraz respektowania godności pracowników. Apel ukazujący powagę współczesnych problemów i wezwanie do wypracowania nowego modelu ekonomicznego pozostaje ciągle niewysłuchany.

W tym kontekście Franciszek podkreślił, że wszyscy jesteśmy wezwani, aby zrewidować nasze schematy myślowe i moralne, aby były bardziej zgodne z Bożymi przykazaniami i wyzwaniami odnoszącymi się do dobra wspólnego. Szczególnie jednak do takiej refleksji Papież pragnie zaprosić młodych, którzy już dziś są prorokami ekonomii troszczącej się o człowieka i środowisko.

„Wasze uniwersytety, wspólnoty, organizacje – pisze Papież – są kuźniami nadziei w budowaniu innych modeli rozumienia ekonomii i postępu, aby walczyć z kulturą odrzucenia, aby dać głos tym, którzy go nie mają oraz proponować nowe style życia. Tak długo, jak nasz system ekonomiczno-społeczny będzie powodował ofiary i choćby jedna osoba czuła się odrzucona, nie będziemy mogli świętować powszechnego braterstwa”.

Franciszek dodał, że w czasie spotkania w Asyżu, wraz z obecnymi młodymi ekonomistami i przedsiębiorcami zaapeluje do najlepszych znawców ekonomii, którzy już dziś na poziomie światowym są zaangażowani w tworzenie nowych rozwiązań mających na celu dobro wspólne z nadzieją, że odpowiedzą i będą kontynuowali ten proces.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama