Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-24 13:24
AC / Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va

Papież: wyłączmy telewizory i telefony komórkowe, otwórzmy Biblię!

Z powodu kolejnego ataku rwy kulszowej Franciszek nie przewodniczył Mszy w Bazylice Św. Piotra z okazji Niedzieli Słowa Bożego. Eucharystii przewodniczył i papieską homilię odczytał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Papież zaznaczył, że Jezus rozpoczyna swoje ziemskie nauczanie od przypomnienia, że Bóg jest blisko człowieka: „bliskie jest królestwo Boże” (Mk 1,15). „Jego królestwo zstąpiło na ziemię. Bóg nie jest, jak często myślimy, tam w niebie, daleko, oddzielony od ludzkiej kondycji, ale jest z nami. Czas oddalenia skończył się, gdy w Jezusie Bóg stał się człowiekiem” – napisał Franciszek.

„Słowo Boże pozwala nam namacalnie dotknąć tej bliskości, ponieważ – jak mówi Księga Powtórzonego Prawa – nie jest od nas dalekie, ale bliskie naszemu sercu (por. 30, 14). Jest środkiem zaradczym na lęk przed samotnością w obliczu życia. Istotnie Pan, poprzez swoje Słowo pociesza, [con-sola] to znaczy przebywa z tym, kto jest sam. Mówiąc do nas, przypomina nam, że jesteśmy w Jego sercu, cenni w Jego oczach, trzymani w dłoniach Jego rąk” – napisał papież. „Słowo Boże napełnia nas pokojem, ale nie zostawia w spokoju. Jest to Słowo pocieszenia, ale i nawrócenia. «Nawracajcie się», mówi bowiem Jezus zaraz po tym jak ogłosił bliskość Boga. Ponieważ wraz z Jego bliskością kończy się czas, w którym oddalamy się od Boga i od innych, czas, w którym każdy myśli o sobie i idzie naprzód na własny rachunek” – dodał.

Franciszek przypomniał, że Jezus, podczas swojego ziemskiego nauczania, zwracał się głównie do ludzi prostych, rybaków z Galilei. Mieszkali oni w regionie zróżnicowanym, z odmiennymi ludami, grupami etnicznymi i religiami: było to miejsce bardzo oddalone od religijnej czystości Jerozolimy, odległe od serca kraju. „Ale Jezus zaczyna stamtąd, nie od centrum, ale od peryferii, i czyni to, aby powiedzieć także i nam, że nikt nie jest na poboczu serca Boga” – napisał Ojciec Święty.

„Wszyscy mogą otrzymać Jego Słowo i spotkać się z Nim osobiście. Słowo ma też szczególną moc, to znaczy, że dotyka każdego człowieka w sposób bezpośredni i osobisty. Dlatego nie wyrzekajmy się Słowa Bożego, gdyż jest to list miłosny napisany do nas przez Tego, który zna nas jak nikt inny. Umieśćmy Ewangelię w takim miejscu, abyśmy pamiętali o jej codziennym otwieraniu, może na początku i na końcu dnia, aby wśród wielu słów, które docierają do naszych uszu, niektóre wersety Słowa Bożego dotarły do naszych serc” – napisał papież Franciszek.

„Aby to uczynić, prośmy Pana o siłę, by wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię; zamknąć komórkę i otworzyć Ewangelię. W tym roku liturgicznym czytamy Ewangelię św. Marka, najkrótszą. Dlaczego nie czytać jej także samemu, mały fragment każdego dnia? To sprawi, że poczujemy, iż Pan jest blisko nas i napełni nas odwagą na drodze życia”.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-24 10:31:16
miniaturka

Rozpoczynające się w poniedziałek szczepienia seniorów nie są zagrożone

Pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 trafią do punktów szczepień powszechnych już w niedzielę wieczorem – powiedział PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Zapewnił, że rozpoczynające się w poniedziałek szczepienia seniorów nie są zagrożone.
2021-01-24 10:42:38
miniaturka

S. Judyta Pudełko: każdy dzień jest dniem Słowa Bożego!

„Każdy dzień, a zwłaszcza każda niedziela, jest dniem Słowa Bożego, ponieważ codziennie to Boże słowo jest nam ofiarowywane bardzo obficie w liturgii i dzięki temu możemy poznawać coraz bardziej misterium Chrystusa” – biblistka s. Judyta Pudełko opowiada o Niedzieli Słowa Bożego.
2021-01-24 11:16:31
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus powalił łaską Szawła, ale to on musiał zdecydować, żeby chcieć przyoblec się w nowego człowieka. Nie wybrał ślepoty świata, ale przyjął cud uzdrowienia. Zgodził się na śmierć starego Szawła, aby mógł wzrastać Paweł, Apostoł Narodów. Czy i ja pragnę powstać jako nowy człowiek i uczeń Jezusa?
2021-01-24 13:48:21
miniaturka

Nie umiała się gniewać. Kochała Boga i ludzi. Czy Helenka Kmieć będzie świętą?

Ludzie modlą się w 4. rocznicę śmierci Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii, o rozpoczęcie się procesu beatyfikacyjnego, który „mógłby pokazać niezwykłość jej życia oddanego Bogu i ludziom”.
2021-01-24 16:53:23
miniaturka
play

„Zaprowadź mnie tam”. Wzruszająca pieśń związana z tragiczną śmiercią Helenki Kmieć

„Zaprowadź mnie tam, skąd powrotu nie ma...” – te słowa wypełniły się w życiu Helenki. Pieśń jest związana z jej tragiczną śmiercią, jaka miała miejsce podczas wyjazdu misyjnego do Boliwii. To właśnie po tym zdarzeniu trafiła ona do repertuaru grupy Muzyczna WMS.
2021-01-24 17:33:16
miniaturka

ONZ przyjmuje rezolucję w sprawie ochrony miejsc kultu religijnego!

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą do zwiększenia wysiłków na rzecz ochrony miejsc kultu religijnego przed aktami terroryzmu. Wyraziło również prośbę o zwołanie globalnej konferencji na ten temat.