Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-11-21 11:15
AC / Radio Watykańskie

Papież wspomina zmarłego kard. Cordero Lanza di Montezemolo

Ojciec Święty modli się za zmarłego w Rzymie kard. Andreę Cordero Lanza di Montezemolo, wybitnego watykańskiego dyplomatę i byłego archiprezbitera Bazyliki św. Pawła za Murami.

Autor/źródło: Pixabay, WenPhotos, licencja: CC0

W telegramie kondolencyjnym do siostry włoskiego purpurata Franciszek zapewnia o swym szczerym podziwie dla tego zasłużonego człowieka Kościoła, który wiernie i owocnie wypełniał swą kapłańską i biskupią posługę.

Kard. Cordero Lanza di Montezemolo miał 92 lata. Pochodził z arystokratycznej rodziny, urodził się w Turynie w dniu 27 sierpnia 1925. Jego ojciec Giuseppe był podczas II wojny światowej pułkownikiem włoskiej armii, założycielem wojskowej organizacji ruchu oporu. Schwytany przez hitlerowców został rozstrzelany w Grotach Ardeatyńskich w marcu 1944 r.

Kard. Cordero Lanza di Montezemolo po ukończeniu studiów architektonicznych w 1949 pracował jako architekt, a jednocześnie studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie filozofię i teologię. Mając 29 lat został wyświęcony na kapłana diecezji rzymskiej, dyplom z prawa kanonicznego uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w 1959. W tym samym roku wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, w której pracował przez 42 lata jako sekretarz przy nuncjaturach apostolskich: w Meksyku, w Japonii, w Kenii/Ugandzie/Tanzanii oraz jako nuncjusz apostolski m.in. w Papui Nowej Gwinei, Nikaragui, Hondurasie, Urugwaju, w Izraelu oraz we Włoszech.

Jako wybitny heraldyk był autorem papieskiego herbu Benedykta XVI, który w 2006 roku podniósł go do godności kardynalskiej. Od maja 2005 do lipca 2009 roku był archiprezbiterem bazyliki św. Pawła za Murami. Dzięki jego staraniom udało się ustalić, że w podziemiach tego kościoła znajdują się szczątki Apostoła Narodów. Bazylika była głównym ośrodkiem obchodów ogłoszonego przez Benedykta XVI specjalnego Roku św. Pawła (od 29 czerwca 2008 r. do 29 czerwca 2009 r.), z okazji dwutysiąclecia narodzin Apostoła Narodów.

Po śmierci kard. Montezemolo kolegium kardynalskie liczy 217 członków, spośród których 120 nie ukończyło jeszcze 80. roku życia i ma prawo do udziału w konklawe.

lg, kb/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Watykan, kolegium kardynalskie, Kard. Cordero Lanza di Montezemolo