Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-14 10:35
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Papież: wschodnie płuco Kościoła może być też katolickie

Uniatyzm nie dziś dobrym rozwiązaniem, co więcej nie jest już nawet dozwolony, trzeba jednak zachować status quo i pomóc biskupom greckokatolickim posługiwać wśród swoich wiernych – uważa Ojciec Święty.

Autor/źródło: Pixabay, Makalu, licencja: CC0

Dziś został opublikowany pełny zapis rozmowy Papieża z rumuńskimi jezuitami. Franciszek spotykał się z nimi w Bukareszcie, podczas podróży apostolskiej do Rumunii.

Jedno z pytań dotyczyło właśnie Kościoła greckokatolickiego, który w Rumunii odegrał istotną rolę, o czym świadczy również beatyfikacja siedmiu biskupów tej wspólnoty, męczenników komunistycznych prześladowań. Dziś jednak, jak zauważył rumuński jezuita, wielu twierdzi, że historyczna rola tego Kościoła już się wyczerpała, a wierni powinni wybrać między wspólnotą katolicką albo prawosławną.

Franciszek stwierdził, że opowiada się za tym, czego nauczał św. Jan Paweł II, a mianowicie, że Kościół oddycha dwoma płucami, a płuco wschodnie może być zarówno prawosławne, jak i katolickie. Choć Franciszek stwierdził, że uniatyzm nie jest już dozwolony, to jednak przyznał, że w Kościołach greckokatolickich rozwinęła się bogata kultura i duszpasterstwo, które trzeba zachować.

Papież zachęcał też swoich współbraci do odwagi bycia łagodnymi, kiedy spotykają się z krytyką. Przyznał, że jest świadomy napięć, które są dziś w Kościele i że są tacy, którzy modlą się przeciw niemu. Wyraził jednak przekonanie, że opór, który on sam napotyka nie pochodzi od ludu Bożego.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-06-14 09:04:10
miniaturka

Papież: wychodźcie do biednych, dawajcie im nadzieję

Biedni stali się częścią ludzkiego wysypiska i traktowani są jak odpady, pasożyty społeczeństwa, a przecież to do nich należy Królestwo niebieskie i oni nas zbawiają, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa.
2019-06-14 09:13:26
miniaturka

Papież: sport zawsze powinien służyć człowieczeństwu

„Łyżwiarstwo daje doświadczenie pasji życia, wolności poruszania się, pracy zespołowej oraz poszukiwania osobistej doskonałości” – te słowa Papież skierował do członków komitetu wykonaczego Międzynarodowej Federacji Łyżwiarskiej.
2019-06-14 09:26:41
miniaturka

Papież: w Panamie oddychało się normalnością i czułością

Papież Franciszek przyjął na audiencji pielgrzymów z Panamy, którym wyraził wdzięczność za wielkie zaangażowanie w przygotowanie tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.
2019-06-14 10:59:36
miniaturka

Hongkong: biskupi popierają protestujących, potępiają przemoc

Postulaty młodych, którzy protestują w Hongkongu są słuszne, wyraża się w nich troska o społeczeństwo – uważa pomocniczy biskup tego miasta Joseph Ha Chi-shing. Jego zdaniem masowe protesty to jedyny możliwy sposób działania wobec władzy, która nie chce słuchać głosu obywateli.
2019-06-14 11:04:35
miniaturka

Prymas Polski: Kościół z ranami daje nadzieję poranionemu światu!

Jesteśmy – jak przypominał kiedyś papież Franciszek – wezwani, aby nie zacierać, ani nie ukrywać swych ran. To Kościół z ranami jest w stanie zrozumieć rany dzisiejszego świata i utożsamiać się z nimi, towarzyszyć im i próbować je leczyć.
2019-06-14 11:27:31
miniaturka

Abp Szewczuk przed wizytą w Watykanie: silna presja Rosji

Odkąd Ukraińska Cerkiew Prawosławna weszła na nową drogę rozwoju i stała się Kościołem autokefalicznym, grekokatolicy na Ukrainie znajdują się pod silną presją ze strony Rosji.