Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-08-22 18:30
ek / Paweł Pasierbek SJ

Papież: wolności religijnej zagraża relatywizm i radykalizm

Papież Franciszek skierował wezwanie do uczestników konferencji zorganizowanej przez Międzynarodową Sieć Prawodawców Katolickich (International Catholic Legislators Network). Tematem spotkania jest wolność religijna i wolność sumienia.

Autor/źródło: Pixabay, Dieter_G, licencja: CC0

Każdy polityk chrześcijanin, podobnie jak każdy ochrzczony, jest wezwany do bycia pokornym i odważnym świadkiem. Powinien on w sposób kompetentny proponować projekty prawa, które są zgodne z chrześcijańską wizją człowieka i społeczeństwa – to wezwanie skierowane przez Ojca Świętego.

Papież zaznaczył, że bardzo pogorszyła się sytuacja chrześcijan i członków mniejszości religijnych w miejscach, gdzie szczególnie do głosu dochodzi fundamentalizm. Wzrost przemocy, agresji, nietolerancyjnych zachowań prowadzi do dyskryminacji, prześladowań, co nie zawsze spotyka się z odpowiednią reakcją kompetentnych władz.

“(...) dziś wolność sumienia i wyznawania religii musi liczyć się z dwoma różnymi, ale równie niebezpiecznymi ideologiami: świeckim relatywizmem i radykalizmem religijnym – w rzeczywistości pseudoreligijnym. W tym kontekście ograniczę się do poddania waszej uwadze realnego niebezpieczeństwa walki z ekstremizmem i nietolerancją przy pomocy takiego samego ekstremizmu i nietolerancji, zarówno w zachowaniu, jak i w słowach – powiedział Ojciec Święty.”

Franciszek przypomniał, że powołaniem chrześcijanina jest bycie solą, światłem i zaczynem w miejscach, gdzie żyjemy. Stąd zadaniem chrześcijańskich polityków jest także wkład w sprawy wolności religijnej niezależnie od różnego rodzaju przeciwności, które ich spotykają.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: