Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-03-23 09:32
Maciej Górnicki / Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Papież: woda jest cennym darem dla nas i dla przyszłych pokoleń

W przesłaniu na Światowy Dzień Wody Papież zwrócił uwagę na niesprawiedliwości związane z dostępem do wody

Autor/źródło: Pixabay, Numbercfoto, licencja: CC0


„Woda jest podstawowym dobrem dla zachowania równowagi ekosystemów i dla przeżycia ludzi, dlatego trzeba troszczyć się o nią, aby nie była zanieczyszczana oraz marnowana” – napisał Papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do prof. José Graziano da Silvy, dyrektora generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO w związku ze Światowym Dniem Wody.Papież przypomniał, że w tym roku jest on obchodzony pod hasłem: „Nie pozostawiać nikogo z tyłu”. Wskazuje to na potrzebę zaangażowania, aby położyć kres niesprawiedliwości w dostępie do wody. Jest to podstawowe prawo człowieka, które powinno być szanowane, ponieważ chodzi o życie ludzi oraz ich godność.


Ojciec Święty nawiązuje w przesłaniu do myśli przewodniej tzw. „Agendy 2030”, dotyczącej zrównoważonego rozwoju i zauważa, że susza ogarnia coraz większe obszary ziemi, które cierpią zpowodu braku źródeł czystej wody. Dlatego trzeba podjąć konkretne działania, aby zaradzić temu problemowi. Papież dodał, że nie chodzi tylko o utrzymanie i poprawę infrastruktury wodnej, ale o inwestowanie w przyszłość poprzez wychowanie młodych pokoleń do właściwego używania wody i troski o nią. W naszym świecie brakuje często szacunku dla zasobów wody, które mamy do dyspozycji. Ludzkość powinna także przezwyciężyć wizję postrzegania jej wyłącznie w kategoriach dobra konsumpcyjnego, regulowanego wyłącznie prawami handlowymi.


Papież wyraził nadzieję, że podjęte działania oraz inicjatywy przyniosą pożytek cierpiącym z powodu braku tego cennego dobra. Przypomniał również słowa św. Franciszka z Asyżu, który powiedział, że „woda jest bardzo pożyteczna, i pokorna, i cenna, i czysta”. Niech ona będzie dobrem służącym nam oraz przyszłym pokoleniom – zakończył swoje przesłanie Ojciec Święty.

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: klimat, woda, susza, sprawiedliwość, zrównoważony rozwój