Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-05 18:27
ek / Paweł Pasierbek SJ

Papież: wiara to nie fakt socjologiczny, ale relacja z Jezusem

O obłudzie sprawiedliwych, którzy żyją swoją wiarą, jak gdyby była jedynie faktem socjologicznym, a nie niosą przesłania Jezusa w codzinne życie mówił Papież w homilii wygłoszonej w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Pixabay, lulek41, licencja: CC0

Franciszek nawiązał do Ewangelii św. Łukasza, gdzie Jezus ubolewa nad postawą mieszkańców Korozain, Betsaidy oraz Kafarnaum, którzy mimo, że widzieli cuda przez Niego dokonane nie uwierzyli. Chrystus pragnął dotrzeć do wszystkich z przesłaniem miłości, a oni nie chcieli Go przyjąć.

Papież przestrzegł, że podobnie dzieje się z tymi, którzy przyzwyczaili się do swojej wiary, do chrześcijaństwa, bo w nim wyrośli, ale łatwo zapominają o Jezusie.

Papież – nie przeżywajmy wiary w sposób formalny

I takie zachowanie nie jest dobre, dlatego, że redukuje Ewangelię do faktów społecznych, socjologicznych, a nie żyjemy w osobistej relacji z Jezusem. On mówi do mnie, mówi do ciebie, mówi do każdego z nas. Jego nauczanie jest dla każegopodkreślił Ojciec Święty. - Dlaczego ci poganie, którzy zaledwie usłyszeli nauczanie Jezusa, idą za Nim, a ja który urodziłem się, urodziłam się w chrześcijańskim społeczeństwie przyzwyczajam się i jest ono czymś, jakby przyzwyczajeniem społecznym, ubraniem, które noszę, a potem zostawiam? I Jezus płacze nad każdym z nas, kiedy żyjemy w sposób formalny, a nie przeżywamy naszej wiary w sposób rzeczywisty. 

Takie zachowanie Franciszek nazywa obłudą sprawiedliwych.

Papież – obłuda sprawiedliwych to strach przed miłością Jezusa

Jeżeli tak postępujemy, to jesteśmy obłudnikami. Tak, jest obłuda grzeszników, ale jest też obłuda sprawiedliwych, którą jest strach przed miłością Jezusa, strach przed tym, aby pozwolić się kochać – przestrzegał Papież. - I tak naprawdę, kiedy w ten sposób się zachowujemy, dążymy do kierowania relacją z Jezusem. «Tak, idę na Msze, ale Ty Jezu zostań w kościele, a ja pójdę do domu». I Pan Jezus nie idzie z nami do domu, do naszych rodzin, do wychowywania dzieci, do szkoły, do dzielnicy.

Papież zachęcił do zrobienia rachunku sumienia z tego, jakim jestem chrześcijaninem, czy żyję Jezusem na co dzień, czy też wyrzucam Go ze swojego serca.

Papież – nie żyjmy połowicznie, Jezus dał nam całego siebie

Dzisiejszy dzień może być dla nas dniem rachunku sumienia, z taką powtarzającą się frazą: «Biada tobie, biada ci», bo dałem ci dużo, dałem samego siebie, wybrałem cię, abyś była, był chrześcijaninem, a ty wolisz życie połowiczne, sztuczne: trochę bycia chrześcijaninem, woda święcona i nic więcej – zaznaczył Ojciec Święty. - Tak naprawdę, kiedy żyje się taką chrześcijańską obłudą, wtedy to, co robimy jest wyrzucaniem Jezusa z naszego serca. Udajemy, że Go w nim nosimy, ale wyrzuciliśmy Go. «Jesteśmy chrześcijanami, dumnymi z tego, że nimi się nazywamy», ale żyjemy jak poganie. 

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-05 15:48:56
miniaturka
play

Gniezno: Nabożeństwo „Umrzeć z nadziei”

W piątek 5 października w gnieźnieńskiej farze, odbędzie się modlitwa w intencji uchodźców z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Początek nabożeństwa i TRANSMISJI on-line o godzinie 20.00.
2018-10-05 17:13:03
miniaturka
play

Tajemnica franciszkańskiego doświadczenia

4 października obchodziliśmy uroczystość św. Franciszka z Asyżu.
2018-10-05 18:25:58
miniaturka

Jubileuszowe Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Na Jasnej Górze trwają trzydniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (JRR), które organizowane są przed Odpustem Matki Bożej Różańcowej przypadającym w niedzielę, 7 października.
2018-10-05 19:12:34
miniaturka

Synod nie jest zabetonowany - Kościół podejmuje dyskusję

Wykładowczyni socjologii na Katolickim Uniwersytecie w Mediolanie - Chiara Giaccardi podczas briefingu na temat synodu określiła go mianem „rewolucji kopernikańskej”. Po raz pierwszy bowiem, w takim wymiarze, Kościół staje nie tyle w pozycji mówiącego, ale słuchającego.
2018-10-05 19:26:31
miniaturka

Bp Kusy: doświadczenie wojny, ubóstwa, prześladowania

O propozcji organizowania spotkań kontynentalnych, na których młodzi mogą zacieśniać więzi i być razem mówi bp Tadeusz Kusy, który w synodalne obrady wnosi doświadczenie wojny, ubóstwa i prześladowania.
2018-10-05 19:37:37
miniaturka

Podsumowanie drugiego dnia obrad Synodu przez biskupów z Polski

Poruszane tematy obejmowały m.in. przygotowanie do życia w małżeństwie, rola ojca w rodzinie, młodzi imigranci oraz świadectwo życia młodych wobec rówieśników.