Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-07 14:59
AC / Paweł Pasierbek SJ

Papież: waszym bogactwem wieloetniczne i wieloreligijne oblicze

Papież skierował życzenia do przedstawicieli rządu oraz społeczeństwa obywatelskiego Macedonii Północnej, z którymi spotkał się w Pałacu Prezydenckim.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Uczyńcie wasz kraj przewodnim światłem pokoju, akceptacji i owocnej integracji między kulturami, religiami i narodami. Wychodząc od tożsamości każdego z nich oraz dynamiki ich życia kulturowego i obywatelskiego będziecie mogli budować wspólną przyszłość otwierając się na bogactwa, które niesie każdy człowiek. Życzenia te Papież skierował do przedstawicieli rządu oraz społeczeństwa obywatelskiego Macedonii Północnej, z którymi spotkał się w Pałacu Prezydenckim.

Franciszek podkreślił, że prawdziwym bogactwem tego narodu jest jego wieloetniczne i wieloreligijne oblicze będące wynikiem bogatej, choć czasami także skomplikowanej historii.

Współistnienie różnych kultur i grup etnicznych czyni z was wzór

- Ten tygiel kultur i przynależności etnicznych oraz religijnych doprowadził do pokojowego i trwałego współistnienia, w którym poszczególne tożsamości potrafiły i mogły się wyrazić oraz rozwinąć nie podważając, nie uciskając czy dyskryminując innych – powiedział Ojciec Święty. - W ten sposób ukształtowały one splot relacji i sytuacji, które pod tym względem mogą was uczynić wzorem, do którego należy się odwołać, dla pokojowego i braterskiego współistnienia, zachowując różnice i wzajemny szacunek.

Papież zwrócił także uwagę na otwartość i gościnność narodu Macedonii Północnej, który przyjął wielu uchodźców z Bliskiego Wschodu. Dodał, że ta cecha mówi o wielkiej duszy tego narodu, który pomimo własnych niedostatków potrafi być solidarny i dzielić się dobrami z innymi. Odniósł się także do postaci św. Matki Teresy z Kalkuty, która, jak stwierdził, z miłości bliźniego uczyniła najwyższe prawo swojego życia.

Apostolat Matki Teresy był pokornym i całkowitym darem z siebie

- Chciałbym również w sposób całkiem szczególny oddać hołd jednej z waszych znamienitych współobywatelek, która pobudzona umiłowaniem Boga, uczyniła z miłości bliźniego najwyższe prawo swojego życia, wzbudzając podziw na całym świecie, rozpoczynając szczególny i radykalny sposób oddania się na służbę opuszczonym, odrzuconym, najbiedniejszym – podkreślił Franciszek. - Mam rzecz jasna na myśli tę, która jest powszechnie znana jako Matka Teresa z Kalkuty. Urodziła się na przedmieściach Skopje w 1910 r. jako Anjezë Gonxha Bojaxhiu i prowadziła swój apostolat polegający na pokornym i całkowitym darze z siebie w Indiach, a dzięki swoim siostrom dotarła do najróżniejszych granic geograficznych i egzystencjalnych.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-07 13:21:01
miniaturka

Caritas w Strefie Gazy. Potrzebna pomoc humanitarna!

Strefa Gazy to obszar o wielkości zaledwie 480 kilometrów kwadratowych. Mieszkają w niej 2 miliony ludzi. Niemal co drugi mieszkaniec Strefy Gazy potrzebuje pomocy humanitarnej.
2019-05-07 13:48:44
miniaturka

Akcja Katolicka: Kościół poniżany i doświadczany

Poniżono Kościół. Zdeptano godność człowieka osiągając satysfakcję samego siebie - napisała w przesłanym KAI komunikacie Urszula Furtak, odnosząc się do aktu profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, do której doszło minionej nocy Warszawie.
2019-05-07 14:23:43
miniaturka
play

“Byłem dzieckiem z ulicy”. Amerykański wolontariusz o pracy w Dżibuti

Tom dzieli się doświadczeniem z Dżibuti. A tymczasem każdy może dołożyć swoją cegiełkę do dzieła Caritas pomagając wzrastającej liczbie małych pacjentów jemeńskich.
2019-05-07 15:25:28
miniaturka

VINCENTIANA 2019, aby dobrze zacząć wakacje!

Z pewnością myślisz sobie, co tu robić na wakacjach, jak je zacząć…? Mamy dla Ciebie propozycję! Przyjedź do Piekar na VINCENTIANĘ 2019!
2019-05-07 15:30:08
miniaturka
play

Bitwa o PRZYJAŹŃ

15 maja odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie.
2019-05-07 16:13:26
miniaturka

Wynagradzająca Koronka do Bożego Miłosierdzia za profanację wizerunku Matki Bożej

Do modlitwy wynagradzającej za profanację wizerunku Matki Bożej włączyły się we wtorek w Godzinie Miłosierdzia wszystkie wspólnoty zakonne Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z całej Polski.