Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-17 14:45
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież w ziemi Mapuczów

Myślę, że Papież zadecydował o wizycie w diecezji Araucania, na południu Chile, ponieważ w tym regionie jest wiele problemów, na które jest wyczulony. - mówi ordynariusz diecezji Araucania, bp Hector Vargas.

Indianin Mapuche
Autor/źródło: Tomás Jorquera - Flickr, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Trwa podróż apostolska do Ameryki Łacińskiej. Dziś drugi i zarazem ostatni pełny dzień wizyty w Chile. Jutro po południu bowiem Papież rozpocznie wizytę w Peru.

Natomiast dziś rano udał się do ziemi Mapuchów, do miasta Temuco, położonego ponad 600 km na południe od stołecznego Santiago. W programie wizyty przewidziano Mszę na podmiejskim lotnisku oraz obiad z przedstawicielami ludności tubylczej. Ten drugi punkt ma charakter nieformalny, ale jest bardzo ważny ze względu na niesłabnące napięcia w relacjach z miejscowymi Indianami, którzy przez całe stulecia byli spychani na margines i wywłaszczani. Dziś domagają się poszanowania dla własnej tożsamości i kultury. Niektórzy zgłaszają też rewindykacje majątkowe. 

Mówi ordynariusz tamtejszej diecezji Araucania, bp Hector Vargas.

„Myślę, że Papież zadecydował o wizycie w diecezji Araucania, na południu Chile, ponieważ w tym regionie jest wiele problemów, na które jest wyczulony, jak chociażby tamtejsza rdzenna ludność Mapuczów, mieszkających tam od bardzo dawna. Inny problem to przemoc, której bardzo tu doświadczamy. Oprócz tego, to jeden z najbiedniejszych regionów w Chile, a ponadto są także problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska. Krótko mówiąc, jest tutaj wiele trudności natury socjalnej, środowiskowej, etnicznej i właśnie dlatego Papież chciał tu przyjechać. (...) Jeśli chodzi o Mapuczów to uważam, że są bardzo zadowoleni z tej wizyty: 90 procent z nich to chrześcijanie. Są ludem bardzo religijnym i nie oni są tutaj problemem. Trudności stwarzają grupy, które domagają się większych praw dla tego ludu, ale to jest błąd. Ich działalność przyniosła nam bowiem tylko jeszcze większą biedę i więcej cierpienia” – powiedział bp diecezji Araucania w Chile.

kb, pp/ rv


Zdjęcie: Mapuche autor: Tomás Jorquera - Flickr, CC BY 2.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-17 13:15:47
miniaturka

Intensywny program papieskiej podróży

Program papieskiej podróży jest bardzo intensywny. Wczoraj Franciszek odwiedził m.in. więzienie dla kobiet, a w stołecznej katedrze spotkał się najpierw z kapłanami, zakonnikami i seminarzystami, a następnie z Episkopatem Chile.
2018-01-17 13:52:24
miniaturka

Abp Gądecki: wobec braku nadziei głośmy Imię Jezus

Głoszenie Jezusa Chrystusa wszystkim narodom jest niezmiernie istotne w czasach współczesnych, które cechują się indyferencją religijną owocującą brakiem nadziei płynącej z wiary – uważa abp Stanisław Gądecki.
2018-01-17 14:13:51
miniaturka

Abp Ryś w Dniu Judaizmu: zamiast kreować pokój, lepiej przyjąć ten dar od Boga

Zamiast kreować własne wizje pokoju, lepiej jest przyjąć pokój, jaki nam obiecuje i daje Pan Bóg. - powiedział abp Grzegorz Ryś podczas sympozjum „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19).
2018-01-17 15:20:02
miniaturka

#Velodicoio - inicjatywa włoskich hierarchów dla młodzieży

Młodzi Włosi, w wieku 16-29 lat, są zaproszeni do wypełnienia przed Synodem Biskupów anonimowej ankiety, za pośrednictwem której mogą opowiedzieć o swoich marzeniach, trudnościach i stosunku do otaczającego ich świata.
2018-01-17 15:48:04
miniaturka
play

Transmisja online Spotkania Mężczyzn w Krakowie

"Odnowiona tożsamość: Co znaczy być mężczyzną?" - to temat dzisiejszego (17 stycznia) otwartego spotkania Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Zapraszamy na transmisję online.
2018-01-17 18:27:38
miniaturka

Rzecznik KEP: Zarzut o. Wiśniewskiego - bezpodstawnym oskarżeniem

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr. Paweł Rytel-Andrianik wydał oświadczenie w związku z artykułem pt. „Oskarżam” opublikowanym na łamach Tygodnika Powszechnego z dn. 21.01.2018.