Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-02 10:17
Anna Bajon / Michał Król SJ

Papież w prawosławnej katedrze: indywidualizm profanacją

Na spotkaniu w nowej katedrze prawosławnej w Bukareszcie Papież Franciszek wraz z patriarchą Danielem wspólnie odmówili modlitwę „Ojcze nasz”, którą poprzedziły, krótkie rozważania obu hierarchów.

Autor/źródło: ks. Janusz Gnat, licencja: CC BY

Ojciec Święty kolejno rozwijał każde wezwanie Modlitwy Pańskiej. Prosił na wstępie o jedność, aby „mój” przekształciło się w „nasz”, aby Bóg pomógł nam przezwyciężyć pokusę czucia się starszymi synami i uzdolnił do wspólnej modlitwy.

Następnie Franciszek prosił o pojednanie, czyniąc to przez wstawiennictwo męczenników, także współczesnych, cierpiących tylko dlatego, że są chrześcijanami. Modlił się również o poruszenie i rozbudzenie serc do miłości Boga i brata, który jest obok.

Świat nie wspiera Królestwa Bożego“ Oczekujemy, by przyszło Twoje królestwo: prosimy o to i pragniemy tego, ponieważ widzimy, że siły świata go nie wspierają – mówił Ojciec Święty. – Dynamiki zorientowane na logikę pieniędzy, interesów, władzy. Będąc zanurzonymi w coraz bardziej nieokiełznanym konsumpcjonizmie, który oczarowuje nas jaśniejącymi, lecz ulotnymi blaskami, pomóż nam Ojcze, wierzyć w to, o co się modlimy: wyrzec się wygodnych pewników władzy, zwodniczych pokus światowości, pustego domniemania, że jesteśmy samowystarczalni, z obłudy leczenia pozorów. W ten sposób nie utracimy z oczu tego królestwa, do którego nas wzywasz. ”

Papież wskazał także, że potrzebujemy codziennego chleba życia, którym jest Jezus oraz „chleba pamięci”, w czasach kiedy ludzkość, a szczególnie ludzie młodzi, ryzykują bycie wykorzenionym i niezdolnym do budowania życia. Indywidualizm i obojętność, którym profanujemy imię Boga – mówił Franciszek – zastąpić powinien głód ofiarowania siebie innym, przebaczenia i wspólnego kroczenia w stronę Ojca.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-06-02 12:10:52
miniaturka

Rumunia: ludzi uderza pokora Franciszka

Ludzi uderza wielka skromność Papieża Franciszka. Pozytywnie zaskakuje też życzliwość zarówno władz Rumunii, jak i patriarchy Daniela – zauważa ks. Stanisław Kucharek, proboszcz w Nowym Sołońcu na Bukowinie Rumuńskiej.
2019-06-02 12:13:29
miniaturka

UNICEF o codziennym dramacie milionów dzieci

4 mln dzieci w Syrii nie zaznało ani jednego dnia pokoju. W Jemenie 11 mln dzieci pilnie potrzebuje pożywienia i leków. W Sudanie Południowym co roku 8 tys. nieletnich wcielanych jest siłą do wojska.
2019-06-02 12:15:42
miniaturka

Ks. Urban: Papież daje świadectwo pragnienia jedności

Papieskiej pielgrzymce do Rumunii towarzyszy ogromna radość oraz wielki entuzjazm, a także duch braterstwa pomiędzy zgromadzonymi. Wskazuje na to pracujący w Rumunii polski jezuita ks. Henryk Urban.
2019-06-02 12:22:06
miniaturka

Franciszek beatyfikował siedmiu biskupów męczenników

Franciszek ogłosił błogosławionymi siedmiu greckokatolickich biskupów-męczenników. Biskupi od 1948 r. byli skazywani na wieloletnie kary więzienia i torturowani przez komunistyczną dyktaturę ponieważ nie chcieli wyrzec się katolickiej wiary.
2019-06-02 12:28:07
miniaturka

Rumunia: biskupi męczennicy, wierni Papieżowi i swemu ludowi

Głównym wydarzeniem podróży apostolskiej do Rumunii jest beatyfikacja siedmiu męczenników, biskupów Kościoła greckokatolickiego. Ich los przypomina o brutalnych prześladowaniach, których doświadczyli chrześcijanie w czasach komunistycznej dyktatury.
2019-06-02 12:30:14
miniaturka

Papież o „nowych reżimach” walczących z religią

Papież przypomniał ogromne cierpienie mieszkańców Rumunii w czasie represji komunistycznych oraz męstwo z jakim stawiali czoło prześladowaniom, mówił o tym w Blażu podczas Boskiej Liturgii, w czasie której dokonał beatyfikacja siedmiu biskupów Kościoła greckokatolickiego.