Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-03 13:10
nc

Papież w katakumbach: bezpieczni w rękach Boga

W Dzień Zaduszny Ojciec Święty celebrował Ofiarę Mszy Świętej w katakumbach św. Pryscylli. W tym starożytnym chrześcijańskim cmentarzu Franciszek wygłosił również homilię, odnosząc się do doświadczenia męczenników jako prawdziwych chrześcijan.

Fresk w katakumbach św. Pryscylli: Trzej młodzieńcy w piecu ognistym (Dn 3,52-90)
Autor/źródło: http://www.cts.edu/ImageLibrary/Images/slides/threeyth.jpg

W pierwszych swych słowach Franciszek odniósł się do tego, co czuje przebywając w katakumbach. "Dla mnie to wielka niespodzianka. Wiele nam to mówi..." - powiedział papież. Następnie wskazał, że obecnie jest możliwość, aby spokojnie sprawować Eucharystię. Ojciec Święty zauważył jednak, że dziś również jest wielu ludzi, którzy podobnie jak pierwsi chrześcijanie muszą się ukrywać: "jest ich nawet więcej niż w pierwszych wiekach" - zaznaczył.

Następnie papież wskazał, że w tym miejscu, w tym momencie życia, "Bóg kieruje do nas swoje słowo". Papież odczytał więc teologicznie rzeczywistość życia i śmierci męczenników.

Wskazał, że prawdziwi chrześcijanie, a takimi byli męczennicy, posiadają jasną tożsamość. Opiera się ona szczególnie na dwóch słowach Jezusa: na błogosławieństwach z Ewangelii wg św. Mateusza (5,1-12) oraz o Sądzie Ostatecznym (Mt 25,31-46). To ostatnie słowo Ojciec Święty nazwał "Wielkim Protokołem". Mówi ono bowiem o zasadach, jakimi będzie się kierował Jezus sądząc ludzi: o tym, czy czynili miłosierdzie ludziom ze względu na Niego - "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". Franciszek dodał, że nie potrzeba wiele, aby zostać przyjętym do nieba. Wystarczy być naprawdę chrześcijaninem - żyć błogosławieństwami i czynić miłosierdzie.

Papież wskazał także, że tak żyli pierwsi chrześcijanie, którzy zostali umęczeni. W ich życiu zrealizowała się tajemnica Krzyża: do końca żyli po chrześcijańsku. Choć stracili życie tu, na ziemi, to jednak ukryli się w rękach Boga. Doświadczyli rąk Ojca, a były to przebite ręce Syna.

Na końcu Franciszek polecił, aby poszukać odpowiedzi na pytania: "Czy w Twoich rękach, Boże, czuję się bardziej bezpieczny? Gdzie czuję się bezpieczniej: w rękach Boga, a może w innych rękach?"

TV Trwam/ YT

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-03 11:04:03
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny za zmarłych

"To jeden z najcenniejszych darów, który możemy ofiarować naszym bliskim zmarłym" – powiedział o odpuście ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za osobę zmarłą.
2019-11-03 11:27:13
miniaturka

Poznań: modlą się o nowych świętych Polaków

W poznańskiej katedrze wierni modlili się dzisiaj o beatyfikację swoich rodaków. Abp Stanisław Gądecki homilię poświęcił dr Wandzie Błeńskiej - świeckiej misjonarce i lekarce, której proces beatyfikacyjny ma się wkrótce rozpocząć.
2019-11-03 12:05:40
miniaturka

Amerykańska Izba Reprezentantów uznała ludobójstwo Ormian

We wtorek Kongres USA specjalną uchwałą uznał masowe mordy popełnione w Imperium Osmańskim na Ormianach za ludobójstwo. „To ważny krok dla przywrócenia historycznej sprawiedliwości..." – napisali przywódcy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.
2019-11-03 17:17:20
miniaturka

Warszawa: jutro obchody 225. rocznicy Rzezi Pragi

W poniedziałek 4 listopada minie 225. rocznica Rzezi Pragi, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powstania kościuszkowskiego. Wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa w 1794 r. wymordowały ok. 20 tys. bezbronnej ludności cywilnej.
2019-11-03 17:21:22
miniaturka

Poznań: nieznane śluby dr Wandy Błeńskiej

Odnaleziono akt ślubów słynnej wieloletniej misjonarki - dr Wandy Błeńskiej. Świadczy on o głębokiej duchowości polskiej lekarki. O tym istotnym znalezisku poinformował niedawno abp Stanisław Gądecki.
2019-11-03 17:47:58
miniaturka

Papież: Bóg potępia grzech, ale stara się ocalić grzesznika

Podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" Ojciec Święty rozważał ewangeliczną scenę nawrócenia Zacheusza. Wskazywał na uprzedzającą dobroć Boga względem grzeszników, który w Jezusie przyszedł, aby "szukać i zbawić to, co zginęło".