Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-21 08:55
nc / Beata Zajączkowska / VN

Papież: w Jezusie miłosierdzie pokonuje grzech, nadzieja zwycięża lęk

Horyzonty misji chrześcijan oraz jej dzisiejsze uwarunkowania stały się przedmiotem rozważania papieskiego w niedzielne południe. Franciszek podkreślał wartość modlitwy, potrzebnej aby misje odniosły swój sukces - przyniosły światło i łaskę.

Autor/źródło: Diana Golec, licencja: Jak album

Ojciec Święty przypomniał, że sto lat temu papież Benedykt XV, pragnąc nadać nowy impuls odpowiedzialności misyjnej całego Kościoła ogłosił List apostolski „Maximum illud”. Dostrzegał bowiem potrzebę ewangelicznego podniesienia jakości misji w świecie, aby została oczyszczona z wszelkich naleciałości kolonialnych i uwolniona od uwarunkowań polityki ekspansjonistycznej państw europejskich. Franciszek podkreślił, że to przesłanie jest wciąż aktualne. Pobudza bowiem do przezwyciężenia pokusy wszelkiego zamknięcia autoreferencyjnego i jakiejkolwiek formy pesymizmu duszpasterskiego, aby otworzyć się na radosną nowość Ewangelii.

Nieśmy dobrą nowinę o Jezusie

"W naszych czasach, naznaczonych globalizacją, która powinna być solidarna i szanować specyfikę narodów, a zamiast tego nadal doznaje ujednolicenia i zadawnionych walk o władzę, podsycających wojny i rujnujących planetę, ludzie wierzący są wezwani do zaniesienia wszędzie, z nową energią dobrej nowiny, że w Jezusie miłosierdzie pokonuje grzech, nadzieja zwycięża lęk, braterstwo triumfuje nad wrogością – mówił Papież. – Chrystus jest naszym pokojem i w Nim zostaje przezwyciężony wszelki podział, jedynie w Nim jest zbawienie każdego człowieka i każdego ludu."

Franciszek podkreślił, że niezbędnym warunkiem do tego, by w pełni żyć misją jest żarliwa i wytrwała modlitwa.

Modlitwa pierwszą siłą

"Modlitwa jest pierwszym wsparciem ludu Bożego dla misjonarzy, pełna miłości i wdzięczności za ich trudne zadanie głoszenia i dawania światła i łaski Ewangelii tym, którzy jeszcze jej nie przyjęli."

Papież zachęcił do zrobienia rachunku sumienia z tego, czy towarzyszymy naszą codzienną modlitwą misjonarzom. Prosił, by „Maryja, Matka wszystkich ludów, towarzyszyła i strzegła misjonarzy Ewangelii każdego dnia”.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-20 18:20:10
miniaturka

Bp Mazur: Sercem misji Kościoła jest modlitwa

Współczesny świat potrzebuje świadków Chrystusa - podkreślił bp Jerzy Mazur zachęcając do gorliwej modlitwy za misje. Ona, jak zaznaczył - jest „Sercem misji Kościoła”.
2019-10-20 18:42:57
miniaturka

Tota Tua - I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Maryjnej w Licheniu

Dziewięciu solistów, duet, trio oraz dwa zespoły zaprezentowały w bazylice Matki Bożej Licheńskiej ponad 20 utworów o tematyce maryjnej – w Licheniu odbył się po raz pierwszy Ogólnopolski Przegląd Pieśni Maryjnej „Tota Tua”.
2019-10-21 08:13:37
miniaturka

Franciszek: twoje życie jest cenną misją

Tematem swej niedzielnej homilii papież uczynił posłanie misyjne chrześcijan. Franciszek ukazywał pragnienie Boga i naszą rolę w dobrotliwym zamyśle Ojca względem ludzi - bycie darem dla innych.
2019-10-21 08:44:31
miniaturka

24-27 października – V Kongres Nowej Ewangelizacji

Pod hasłem „Radość miłości” w Gnieźnie od 24 do 27 października będzie trwał V Kongres Nowej Ewangelizacji.
2019-10-21 09:27:52
miniaturka

Owoce Synodu o Młodzieży w Moskwie

„W naszej diecezji młodych katolików jest bardzo mało, a odległości między parafiami są ogromne, dlatego prawie się nie znamy. Nasza inicjatywa ma pomóc to zmienić” – mówi Oksana Pimenova, koordynatorka otwartego właśnie w Moskwie diecezjalnego centrum młodzieżowego.
2019-10-21 09:39:39
miniaturka

Ukraina: Kościół w okręgach separatystycznych

Choć Ukraina nie należy oficjalnie do krajów misyjnych, to jednak w niektórych miejscach praca Kościoła jest misyjna. Tak jest np. w diecezji charkowsko-zaporoskiej, która obejmuje tereny, gdzie od 2014 roku toczy się konflikt zbrojny.