Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-20 08:38
nc / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież: w dialogu ważne pogodzenie prymatu z synodalnością

„Dialog ekumeniczny pomiędzy Kościołem katolickim i prawosławnym powinien zmierzać do wspólnego zrozumienia prymatu i synodalności oraz właściwej relacji pomiędzy nimi w służbie jedności Kościoła” – przypomniał Papież Franciszek.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Członkowie Stowarzyszenia Prawa Kościołów Wschodnich przybyli do Rzymu z okazji 50-lecia swojego istnienia. Ojciec Święty zauważył, że to spotkanie stworzyło również okazję do jego spotkania z patriarchą Bartłomiejem. Stwierdził, że dzięki uczestnictwu w dialogu specjalistów z różnych Kościołów można się wiele nauczyć od innych: w teologii, życiu duchowym, liturgii, w działalności duszpasterskiej oraz w prawie kanonicznym.

Papież – prawo i eklezjologia wzajemnie się przenikają

"To właśnie ono, [prawo kanoniczne] odgrywa ważną rolę w dialogu ekumenicznym. Wiele spotkań teologicznych, które prowadzi Kościół katolicki, w szczególności z Kościołem prawosławnym oraz z Kościołami wschodnimi ma naturę eklezjologiczną. Posiadają więc również charakter kanoniczny, na ile eklezjologia wyraża się w instytucjach i prawie Kościołów – podkreślił Papież. - Jest więc jasne, że prawo kanoniczne nie jest jedynie pomocą w dialogu ekumenicznym, ale pozostaje jego wymiarem podstawowym. Z drugiej strony, jest oczywiste, że dialog ekumeniczny stanowi również ubogacenie dla prawa kanonicznego."

Jako przykład takiego ubogacenia Franciszek wskazał synodalność. Przypomniał, że zadanie budowania Kościoła synodalnego stanowi misję, do której wszyscy są powołani. Badania i poszukiwania podejmowane przez specjalistów od prawa kanonicznego mają wymiar synodalny. Wyrażają się we wspólnym podążaniu, wzajemnym słuchaniu, porównywaniu tradycji oraz w wymianie doświadczeń, aby szukać drogi do pełnej jedności.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-19 15:10:33
miniaturka

Warszawa: Msza św. z okazji święta Wojsk Lądowych

Bp polowy Józef Guzdek przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji żołnierzy Wojsk Lądowych z okazji niedawnego święta formacji. Ordynariusz Wojskowy życzył żołnierzom Wojsk Lądowych „odwagi w myśleniu oraz determinacji w działaniu”.
2019-09-19 16:03:42
miniaturka

KUL żegna o. Huberta Czumę

- W osobie ojca Huberta Czumy żegnamy przedstawiciela niezwykle zasłużonej dla naszego uniwersytetu rodziny - powiedział Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.
2019-09-20 08:03:05
miniaturka

Papież: służba w Kościele jest darem, a nie umową o pracę

Prawdziwa posługa jest bezinteresownym darem Pana, który „wejrzał na nas i powiedział «Pójdź za Mną!»”, a nie jakąś funkcją, czy też umową o pracę. Słowa te Papież skierował w homilii do biskupów i kapłanów obecnych na Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2019-09-20 09:51:15
miniaturka

Asyż: trwa „Dziedziniec Franciszka”

W Asyżu odbywa się „Dziedziniec Franciszka”. Pięciodniowe wydarzenie nawiązuje do zaproponowanego przez Benedykta XVI „Dziedzińca Pogan”, a zatem szeroko pojętego dialogu między wiarą oraz światem nauki i kultury.
2019-09-20 10:30:22
miniaturka

Bp Ayuso Guixot: dokument o braterstwie potrzebuje konkretów

Hierarcha zauważa, że dokument, podpisany w lutym tego roku w Abu Zabi przez Papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Ahzar, wymaga osobistego przyjęcia.
2019-09-20 10:57:19
miniaturka

Hongkong: katolicy angażują się w protesty

Bardzo aktywne jest Stowarzyszenie Katolickich Studentów, a diecezjalna Komisja Prawa i Sprawiedliwości wydała komunikat, w którym jednoznacznie udzielono poparcia postulatom demonstrantów.