Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-31 18:59
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: użycie broni jądrowej byłoby samobójstwem ludzkości

Użycie broni jądrowej byłoby samobójstwem ludzkości – powiedział Papież w czasie wczorajszej wizyty w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Autor/źródło: Pixabay, geralt, licencja: CC0

Franciszek potępił także handel bronią podsycający ogniska konfliktów, które tak naprawdę nie są tylko konfliktami, ale „prawdziwą, w pełnym tego słowa znaczeniu wojną”.

Flaminia Giovanelli, podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, w swej wypowiedzi po spotkaniu z Papieżem odniosła się także do konferencji o rozbrojeniu nuklearnym, jaka za kilkanaście dni (od 10 do 11 listopada br.) odbędzie się w Watykanie. Zaznaczyła, że pomysł ten zrodził się w następstwie podpisanego przez Stolicę Apostolską we wrześniu tego roku Traktatu o zakazie broni jądrowej.

„Jest on zgodny ze wszystkim tym, czego pragnie w tej kwestii Ojciec Święty, a więc z jednej strony podkreślenie tego dobrego, co już się wydarzyło, chociażby nawet chodziło o rzecz symboliczną, jak podpisanie traktatu. Z drugiej zaś strony zaostrzenie się kryzysu nuklearnego, dla którego ta konferencja staje się bardzo ważnym wydarzeniem. Otrzymaliśmy bardzo dużo pozytywnych odpowiedzi od instytucji, do których się zwróciliśmy, zarówno ze wspólnoty międzynarodowej, jak także od laureatów Nagrody Nobla, których będzie 11. Przewidziane są także świadectwa osób, które przeżyły tragedię Hiroszimy” – powiedziała Flaminia Giovanelli.

Konferencję pod hasłem: „Perspektywy świata wolnego od broni jądrowej i całkowitego rozbrojenia” organizuje watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Ze strony Stolicy Apostolskiej wezmą w niej udział sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin oraz prefekt wspomnianej dykasterii kard. Peter Turkson. Przewidziane jest także spotkanie z Papieżem Franciszkiem.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-31 18:16:32
miniaturka

Papież: potrzebna odwaga, by wzrastało Królestwo Boże

Aby królestwo Boże mogło wzrastać potrzebna jest odwaga, by wrzucić ziarnko gorczycy oraz wymieszać zaczyn. Ale niestety niejednokrotnie wybiera się „duszpasterstwo zachowawcze” – mówił Papież w homilii na Mszy w Domu św. Marty.
2017-10-31 18:24:38
miniaturka

W gliwickim kościele Zbawiciela trwa Ekumeniczne Nabożeństwo Reformacyjne

Gospodarzem spotkania jest ksiądz Andrzej Wójcik, proboszcz parafii Zbawiciela Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Gliwicach.
2017-10-31 18:32:10
miniaturka

Komunikat na zakończenie 500-lecia Reformacji

Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowa Federacja Luterańska wydały wspólny komunikat na zakończenie obchodów 500-lecia Reformacji.
2017-10-31 22:42:36
miniaturka

Alumn przyjął strój duchowny

Jeden alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przyjął strój duchowny. Sutanna jest dla niego zewnętrznym znakiem świadczącym o przynależności do Chrystusa.
2017-11-01 07:14:57
miniaturka

„Marsz dla życia” w portugalskich miastach przeciw eutanazji i aborcji

Miasta Aveiro, Lizbona i Porto przygotowują się do tegorocznej edycji „Marszu dla życia”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 4 listopada.
2017-11-01 07:28:19
miniaturka

Brazylia: biskupi krytykują polityków

W związku z pogłębiającym się w Brazylii kryzysem tamtejszy episkopat wydał specjalne oświadczenie, wyrażając obawy i sprzeciw wobec poważnej sytuacji polityczno-społecznej w jakiej znalazł się kraj.