Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-17 12:37
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Papież: uważajmy na pozorantów, zewnętrznie doskonałych

Zbawienie jest darem pochodzącym od Pana i to On daje nam ducha wolności – powiedział Papież w homilii podczas Mszy w Domu św. Marty. Przestrzegł także przed rygorystycznymi, pozornie doskonałymi chrześcijanami.

Autor/źródło: Marcin Mazur/episkopat.pl

Franciszek nawiązał do fragmentu Ewangelii Łukasza (11, 37-41), w którym Jezus, zaproszony przez faryzeusza na obiad, nie obmył sobie rąk przed posiłkiem, jak przewidywało Prawo.

Papież podkreślił różnicę między miłością ludu do Jezusa, który poruszał jego serce, a niechęcią uczonych w Prawie, faryzeuszów, którzy poszli za Nim, aby go przyłapać na błędzie. A uważali siebie za „czystych”. 

Faryzeusze gorszyli się Jezusem

“Naprawdę byli przykładem formalizmu. I brakowało im życia. Byli oni, można powiedzieć - «sztywni», rygorystyczni. A Jezus znał ich duszę. To was gorszy? - pytał, ponieważ oni gorszyli się rzeczami, które robił Jezus, kiedy odpuszczał grzechy, kiedy uzdrawiał w szabat – mówił Ojciec Święty. - Rozrywali szaty: «Oj, co za skandal! To nie pochodzi od Boga, nie tak należy czynić». Nie interesowali ich ludzie: interesowało ich Prawo, przepisy, katalogi.”

Pan Jezus przyjął jednak zaproszenie na obiad i odpowiada faryzeuszowi, zgorszonemu Jego zachowaniem: „Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości”.

Uważajmy na pozory

“Nie są to ładne słowa, prawda? Jezus mówił jasno, nie był obłudnikiem. Mówił jasno. Mówi: «Dlaczego patrzycie na to co zewnętrzne? Patrzcie na to, co jest wewnątrz rzeczy». Innym razem powiedział im: «Jesteście grobami pobielanymi». Ładny komplement, nieprawdaż? – stwierdził Papież. - Piękni na zewnątrz, wszyscy doskonali... wszyscy doskonali... . Ale wewnątrz pełni zgnilizny, chciwi, niegodziwi. Jezus odróżnia to, co pozorne, od rzeczywistości wewnętrznej. Oni są «doktorami pozorów», zawsze doskonali, zawsze. Ale co kryje się wewnątrz?”

Papież przypomniał inne zachowania faryzeuszów, pełne obłudy i pozoranctwa, jak chociażby ostentacyjne przestrzeganie postu i jałmużny. Zachowywali się tak, bo interesowały ich „pozory”. Dlatego Jezus nazywa ich „obłudnikami”. To ludzie o chciwym sercu, gotowi zabić i zapłacić tym, którzy będą na innych rzucać oszczerstwa, albo zlecą zabicie drugiego. „Także i dziś – powiedział Franciszek – robi się podobnie: płaci się za fałszywe informacje, informacje, które oczerniają innych”.

Papież wskazał także, że faryzeusze i uczeni w Prawie byli ludźmi rygorystycznymi, niezdolnymi do zmiany. Ale za rygoryzmem kryją się wielkie problemy. Tam nie ma Jezusa, jest duch tego świata.

Pan Jezus nazywa ich nierozumnymi i zachęca, aby otworzyli swoje serca na miłość tak, aby mogła w nie wejść łaska. Zbawienie bowiem jest darmowym darem Boga. Nikt nie może zbawić się samemu. Stąd płynie jeszcze inna przestroga.

Uważajmy na „doskonałych”, rygorystycznych chrześcijan

“Bądźcie ostrożni wobec tych, którzy są rygorystyczni. Bądźcie ostrożni wobec chrześcijan – zarówno świeckich, jak i księży, i biskupów – którzy prezentują się tacy «doskonali», sztywni. Bądźcie ostrożni. Nie ma tam Bożego Ducha. Brakuje ducha wolności – przestrzegał Ojciec Święty. - I bądźmy ostrożni wobec siebie samych, bo to musi nas zaprowadzić do refleksji nad naszym życiem. Szukam tylko pozorów? Nie zmieniam swojego serca? Nie otwieram serca na modlitwę, na wolność w modlitwie, wolność w dawaniu jałmużny, wolność w czynieniu dzieł miłosierdzia?”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-10-17 11:24:04
miniaturka

Watykan: polska Msza w 40-lecie Jana Pawła II

Polska potrzebuje dziś narodowego czytania i narodowego wprowadzania w życie nauczania Jana Pawła II – mówił abp Jan Romeo Pawłowski podczas polskiej Mszy w Bazylice Watykańskiej z okazji 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.
2018-10-17 11:53:54
miniaturka

W Białej Podlaskiej pomogą czworonogom

Koce, ręczniki, pościel, garnki, smycze, obroże, karma dla psów i kotów, makarony – to przedmioty, które zbierają uczestnicy, wolontariusze i pracownicy bialskich jednostek Caritas Diecezji Siedleckiej na rzecz schroniska „Azyl” w Białej Podlaskiej.
2018-10-17 12:20:09
miniaturka

Bp Solarczyk: Katecheta ma być towarzyszem życia swoich uczniów

Podczas przedpołudniowej sesji synodalnej 16 października głos zabrał bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, który w swoim przemówieniu uwypuklił istotną rolę lekcji religii w szkole.
2018-10-17 13:23:44
miniaturka

Abp Gądecki: Nie rezygnować z młodzieżowego idealizmu

Edukacja do wartości, formacja młodych liderów, imigracja i ideał chrześcijański – to niektóre tematy podejmowane na Synodzie Biskupów 16 października w czasie sesji przedpołudniowej, w podsumowaniu abp. Stanisława Gądeckiego.
2018-10-17 13:55:53
miniaturka

Tomasz z Akwinu o charyzmatach

Zaczynając prace nad książką myślałem, że pewne rzeczy charyzmatykom poukładam, powyjaśniam, może nawet skoryguję. – mówi o. Tomasz Gałuszka OP, autor książki "Odnowa w łasce. Teologia charyzmatów św. Tomasza z Akwinu. Jak dotknąć Boga i otrzymać charyzmaty".
2018-10-17 14:24:29
miniaturka

Bp Greger: przywrócenie wrażliwości na grzech – receptą na kryzys duchowy

Słowa Jana Pawła II o tym, że przywrócenie właściwego poczucia grzechu jest pierwszym sposobem przezwyciężenia kryzysu duchowego naszych czasów, przywołał bp Piotr Greger podczas Mszy św. w Centrum Jana Pawła II w Krakowie.