Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-28 16:46
ek / Radio Watykańskie

Papież u ukraińskich grekokatolików w Rzymie: w cieniu rosyjskiej agresji

Ojciec Święty gości dziś po południu w Bazylice Bożej Mądrości w Rzymie. Jest to kościół Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Autor/źródło: ks. Waldemar Wesołowski, licencja: CC BY

Jak mówi zwierzchnik tego Kościoła, abp Światosław Szewczuk, wspólnota ukraińskich grekokatolików we Włoszech jest bardzo dynamiczna, również na polu ewangelizacji wśród włoskich rodzin, w których pracują najczęściej ukraińskie kobiety.

Świątynia, w której gości dziś Papież, została zbudowana przed 50 laty jako pomnik prześladowań i pamiątka po wszystkich zburzonych cerkwiach na Ukrainie. Dziś jest świadectwem zmartwychwstania Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego – dodaje abp Szewczuk.

Mówiąc o dzisiejszej wizycie Franciszka w Bazylie Bożej Mądrości, zauważa on, że jest ona czymś normalnym, bo Papież jako Biskup Rzymu odwiedza przecież wspólnoty parafialne swej diecezji. Abp Szewczuk przyznaje jednak, że oczywistym kontekstem tej wizyty są dramatyczne doświadczenia Ukrainy, która od 4 lat doświadcza skutków rosyjskiej agresji.

„Ta wspólnota fizycznie jest obecna we Włoszech, tu w Rzymie, ale ich serce pozostało na Ukrainie, która już od czterech lat cierpi na skutek niesprawiedliwej agresji. Codziennie przybywa ofiar śmiertelnych, które giną w walkach zbrojnych, ale też na skutek zimna i głodu, w konsekwencji obojętności również na szczeblu międzynarodowym. Ten konflikt na Ukrainie to agresja sąsiedniego kraju. Wszyscy rozumiemy, że nie ma rozwiązania militarnego. Pokój można przywrócić jedynie przez dialog. Dialog leczy rany i buduje pokój. Współcześni politycy nie potrafią prowadzić dialogu, chcą rozwiązywać jedynie swoje problemy, nie myślą o cierpieniu innych. Dlatego tu w obecności Ojca Świętego chciałby przede wszystkim ukazać to cierpienie. Ludzie którzy cierpią, widzą w Papieżu Franciszku budowniczego pokoju, pokoju prawdziwego i sprawiedliwego. Rolą Następcy Piotra jest dziś budowanie mostów, zachęcanie do dialogu, budowanie świata bez wojen. Myślę, że ta wizyta pomoże nam nie tylko w budowaniu mostów, ale także w budowaniu lepszego świata i położeniu kresu wojnie na Ukrainie” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Szewczuk.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-28 13:58:40
miniaturka

Papież zaapelował o budowę pokoju w Afganistanie

Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty wyraził współczucie rodzinom ofiar wczorajszego zamachu terrorystycznego w stolicy Afganistanu - Kabulu. Do jego przeprowadzenia przyznali się talibowie, a życie straciły w nim co najmniej 103 osoby.
2018-01-28 16:01:52
miniaturka

Rocznica śmierci ks. kan. Ruszczyńskiego- budowniczego mikstackiej fary

O radość życia wiecznego dla ks. Franciszka Ruszczyńskiego w 57. rocznicę śmierci modlono się w Mikstacie
2018-01-28 16:14:17
miniaturka

Warszawa: Stulecie powrotu kapucynów.

Warszawscy kapucyni świętowali sto lat od powrotu braci po kasacie klasztoru na Miodowej.
2018-01-28 17:13:30
miniaturka

Nagroda Starosty Raciborskiego "Mieszko AD 2017" dla Biskupa Jana Kopca

W raciborskim Domu Kultury "Strzecha" odbyła się uroczysta gala X edycji Nagrody Starosty Raciborskiego "Mieszko", w trakcie której odznaczenie za całokształt działalności przyjął Biskup Gliwicki Jan Kopiec.
2018-01-28 17:37:32
miniaturka

Franciszek do Ukraińców: pamiętajcie o ojcach i matkach w wierze

„Pamiętajcie, wspominajcie ojców i matki w wierze, ponieważ są one podstawami, które nas wspierają: ci, którzy nas nauczyli Ewangelii swoim życiem, wciąż nas ukierunkowują i towarzyszą nam w drodze” – powiedział papież odwiedzając bazylikę św. Zofii.
2018-01-28 18:51:58
miniaturka

Bp Milewski: Szatan zawsze przegrywa z Bogiem

- Szatan nie jest równym rywalem Boga, jest zawsze przegranym – mówił dziś bp Mirosław Milewski w salezjańskiej parafii św. Stanisława Kostki w Płocku. Przewodniczył uroczystości związanej ze 130. rocznicą śmierci św. Jana Bosco – założyciela salezjanów.