Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-21 10:56
nc / Łukasz Sośniak SJ/ VN

Papież u tajskich buddystów: przyjaźń i dialog

Ojciec Święty, wspominając wzajemne spotkania kolejnych papieży oraz patriarchów Tajlandii, wyraził radość z przyjaźni i dialogu łączącego obie religie. - Te małe kroki świadczą, że kultura spotkania jest możliwa, nie tylko dla nas, ale i dla świata - zaznaczył papież.

Najwyższy Patriarcha Tajlandii - Somdet Phra Ariyavongsagatanana IX
Autor/źródło: พระมหาณัฐพงศ์/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0

Papieża, któremu towarzyszył premier Tajlandii, przywitał najwyższy patriarcha buddyjski. „Nasi przodkowie w wierze byliby bardzo szczęśliwi widząc ogromny postęp w naszej głębokiej i trwałej przyjaźni, który dokonuje się poprzez to spotkanie w duchu wzajemnego zrozumienia i partnerstwa” – powiedział przywódca buddystów. Następnie Ojciec Święty wygłosił krótkie pozdrowienie, w którym wyraził radość z przyjaźni i dialogu łączącego obie religie. Papież zaznaczył, że w świecie nastawionym na tworzenie podziałów i wykluczeń, ta relacja pokazuje, że możliwa jest kultura spotkania.

"Kiedy mamy sposobność uznać i docenić siebie nawzajem, także w tym co nas różni (por. Adhort. apost. Evangelii gaudium, 250), dajemy światu słowo nadziei, zdolne, aby zachęcić i wesprzeć tych, którzy są najbardziej naznaczeni podziałami. Okazje, takie jak ta, przypominają nam, jak bardzo ważne jest, aby religie ukazywały się coraz bardziej jako światła nadziei, będąc siewcami i gwarantami braterstwa."

Ojciec Święty wskazał na swoje osobiste zaangażowanie, a także całego Kościoła na rzecz umocnienia tej przyjaźni i dialogu. „Poprzez praktykę kontemplacji, miłosierdzia i rozeznania – tak wspólnym naszym tradycjom – możemy wzrastać w duchu dobrego „sąsiedztwa” – podkreślił Papież.

"Obyśmy mogli rozwijać pośród wiernych naszych religii nowe dzieła miłosierdzia, zdolne do budzenia i umacniania konkretnych inicjatyw na drodze braterstwa, zwłaszcza wobec najuboższych, oraz w odniesieniu do tak źle traktowanego naszego wspólnego domu. W ten sposób przyczynimy się do budowania kultury współczucia, braterstwa i spotkania zarówno tutaj, jak i w innych częściach świata."

Na zakończenie spotkania wymieniono podarunki. Papież przez chwilę rozmawiał z przywódcą buddystów. Wpisał się też do księgi pamiątkowej. Spotkanie Franciszka i najwyższego patriarchy buddyjskiego oraz mnichów odbyło się w Królewskiej Świątyni w Bangkoku. Ojciec Święty przyjechał tam samochodem przed godz. 10. czasu lokalnego.

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-21 09:21:45
miniaturka
play

Kardynał Bangkoku: papieska wizyta to błogosławieństwo dla narodu

Papieska podróż do Tajlandii będzie jedną dużą ewangelizacją - mówi kard. Michael Michai Kitbunchu, emerytowany arcybiskup Bangkoku.
2019-11-21 09:44:06
miniaturka
play

Papież do władz: Tajlandia czerpie swoje imię od „wolności”

Ta ziemia ma na imię „wolność”. Wiemy, że jest ona możliwa jedynie wówczas, gdy potrafimy czuć się współodpowiedzialnymi jedni za drugich i przezwyciężyć wszelkie formy nierówności – zauważył Papież.
2019-11-21 10:06:03
miniaturka

Bangkok żyje swym rytmem - nie widać oznak papieskiej wizyty

- Miasto jest dużo mniej oflagowane niż przy okazji wizyt innych delegacji państwowych - mówi Radiu Watykańskiemu Polak mieszkający w Tajlandii od wielu lat. Dodaje jednak: - bardzo duże zainteresowanie jest piątkową Mszą Świętą.
2019-11-21 11:07:38
miniaturka
play

Papież do młodych Wietnamczyków: Kościół jest waszym domem

- Niech rozbłyśnie wasza piękna katolicka tożsamość – z tym apelem Papież zwrócił się do młodych Wietnamczyków. Pod hasłem: „Idź do swojego domu, do swoich” w tym kraju odbył się Dzień Młodzieży.
2019-11-21 11:43:00
miniaturka

Za chwilę papieska Msza Święta w Bangkoku

Przed kilkoma minutami papież Franciszek przybył na stadion narodowy w Bangkoku. Aktualnie pozdrawia zgromadzonych, jadąc papamobile. Niebawem rozpocznie się Msza Święta.
2019-11-21 12:21:21
miniaturka

Warszawa: wykład o. Szustaka odbędzie się w Bazylice św. Krzyża

W ramach cyklu "Duchowość dla Warszawy" wykład zatytułowany "Czy warto być w takim Kościele?" wygłosi 29 listopada o godz. 19 o. Adam Szustak OP.