Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-09 18:01
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież u św. Marty: dbajmy o Kościół

Kościół trzeba budować, dbać o niego i oczyszczać go – mówił Papież na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.

Rzym. Bazylika św. Jana na Lateranie
Autor/źródło: commons.wikimedia.org/pedro reis , http://www.ferras.at, CC BY-SA 2.5

Do refleksji nad Kościołem skłoniło Papieża przypadające dziś święto rocznicy konsekracji Bazyliki Laterańskiej, będącej katedrą Rzymu. Przysługujący tej świątyni tytuł matki wszystkich kościołów nie jest powodem do pychy, lecz do służby i miłości – podkreślił Franciszek. Mówiąc o budowaniu Kościoła, przypomniał, że jego fundamentem jest Chrystus.

„On jest kamieniem węgielnym tego budynku. Bez Jezusa Chrystusa nie ma Kościoła. A dlaczego? Bo bez Niego nie ma fundamentu. A co się dzieje, kiedy buduje się kościół? Pomyślmy o świątyni materialnej bez fundamentów. Taki kościół się rozpada. Wszystko się rozpada. Jeśli w Kościele nie ma żywego Jezusa Chrystusa, to Kościół się rozpada” – powiedział Ojciec Święty.

My natomiast – mówił dalej Papież – jesteśmy żywymi kamieniami Kościoła. Każdy z nas jest inny i na tym polega bogactwo Kościoła. Każdy z nas buduje zgodnie z darem otrzymanym od Boga. Kościół nie jest jednorodny. Dbając o Kościół, trzeba być świadomym, że mieszka w nas Duch.

„Iluż jest dziś chrześcijan, którzy wiedzą, kim jest Jezus, wiedzą, kim jest Ojciec, bo modlą się Ojcze Nasz. Ale kiedy mówisz im o Duchu Świętym, to odpowiadają: «Ależ tak, to ten gołąbek». I na tym koniec. Jednak Duch Święty jest życiem Kościoła, jest twoim życiem, moim życiem... Jesteśmy świątynią Ducha Świętego i musimy strzec Ducha Świętego do tego stopnia, że św. Paweł mówi chrześcijanom, by nie zasmucali Ducha Świętego, czyli by swym zachowaniem nie naruszali harmonii, którą Duch Święty sprawia w nas i w Kościele. On jest harmonią i wprowadza harmonię w tym budynku” – mówił Papież.

Na zakończenie Franciszek wspomniał też o potrzebie oczyszczania Kościoła. Wynika to z faktu, że wszyscy jesteśmy grzesznikami. Dlatego też stale musimy oczyszczać siebie i nasze wspólnoty na różnych szczeblach, również wspólnotę Kościoła powszechnego. Jest to niezbędne, aby Kościół mógł wzrastać – dodał Papież.

kb/ rv


Zdjęcie: San Giovanni Laterano Rom, autor: pedro reis , http://www.ferras.at, licencja: CC BY-SA 2.5

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-09 14:50:04
miniaturka

Bp Libera do spowiedników: żyjcie pojednani w sercu z Bogiem

Żyjcie w pokoju serca pojednanego z Bogiem – zwrócił się bp Piotr Libera 8 listopada podczas wieczornej Mszy św. w katedrze płockiej do księży spowiedników z katedry oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.
2017-11-09 15:13:10
miniaturka
play

Sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej

Pod hasłem „Na wzór Oblubienicy Ducha Świętego” 2 i 3 grudnia na Jasnej Górze odbędzie się sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej.
2017-11-09 16:01:51
miniaturka
play

Kraków: wykład abp. Jędraszewskiego „Veritatis splendor wobec post-prawdy"

We wtorek 7 listopada, abp Marek Jędraszewski wygłosił wykład podczas sesji naukowej „Veritatis splendor wobec post-prawdy". Sesja była częścią odbywających się w Krakowie XII Dni Jana Pawła II.
2017-11-09 18:38:25
miniaturka

Kard. Müller dementuje otwarcie na Komunię dla rozwiedzionych

W sprawie Komunii dla rozwiedzionych w nowych związkach nie może być żadnych wyjątków – potwierdza kard. Gerhard Müller, do niedawna prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
2017-11-09 18:57:59
miniaturka

Cieszyn: reżyserka teatralna, s. Jadwiga Wyrozumska – „Zasłużona dla Kultury Polskiej”

Elżbietance, s. Jadwidze Urszuli Wyrozumskiej, kierującej od lat Zespołem Teatralnym w Cieszynie, przyznano odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – za tworzenie, upowszechnianie i ochronę polskiej kultury.
2017-11-10 07:35:56
miniaturka

Niemcy: episkopat gotowy do Synodu o młodzieży

Niemieccy biskupi przedstawili stan duszpasterstwa młodzieżowego w Niemczech i przesłali do Watykanu list, w którym podsumowują wyniki przedsynodalnej ankiety wypełnionej przez młodych z 27 diecezji.