Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-26 23:08
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

Papież: trzeba uzdrowić chory świat

„W tym czasie niepewności i udręki, zapraszam wszystkich do przyjęcia daru nadziei, która pochodzi od Chrystusa” – mówił Papież Franciszek na audiencji ogólnej.

Autor/źródło: vaticannews.va

Kontynuował na niej cykl katechez poświęcony wyzwaniom jakie postawił przed ludzkością kryzys pandemiczny. Była to ostatnia audiencja środowa bez udziału wiernych, transmitowana z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Za tydzień Papież spotka się z pielgrzymami na watykańskim Dziedzińcu św. Damazego.


Ojciec Święty zauważył, że pandemia ujawniła wiele chorób społecznych. Dotyczą one możliwości pracy w domu, edukacji szkolnej oraz nierównego wzrostu gospodarczego. Obecny model ekonomiczny wyrządza również ogromne szkody środowisku naturalnemu. Wskazał, że za tym wszystkim kryje się grzech żądzy posiadania i panowania nad innymi ludźmi oraz nad samym Bogiem. Niewielka grupa najbogatszych posiada więcej niż cała reszta mieszkańców ziemi.


Franciszek zaznaczył, że istnieje relacja odpowiedzialnej wzajemności pomiędzy ludźmi i naturą. Każda wspólnota może wziąć z dóbr ziemi to, czego potrzebuje do przeżycia, ale ma również powinność chronienia jej. Wskazał, że jesteśmy zarządcami dóbr, a nie ich właścicielami. Nie mogą być przez nas używane jedynie dla własnej korzyści. Przypomniał również hiszpańskie powiedzenie: „kwitnijmy we wspólnocie, jak pokazuje to doświadczenie świętych”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-26 21:06:58
miniaturka

Papież Franciszek przypomniał swoją wizytę na Jasnej Górze podczas ŚDM

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej Papież Franciszek przypomniał swą wizytę w jasnogórskim sanktuarium.
2020-08-26 21:09:31
miniaturka

Imieniny Matki Bożej na Jasnej Górze

W duchu dziękczynienia za obecność Maryi w dziejach narodu polskiego, z błaganiem o zachowanie wiary i ustanie pandemii na Jasnej Górze z udziałem polskich biskupów i ok. 10 tys. wiernych, odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej.
2020-08-26 21:11:00
miniaturka

Matka Boża Częstochowska popularna w Hiszpanii

W Hiszpanii Matka Boża Częstochowska kojarzy się przede wszystkim z Janem Pawłem II.
2020-08-27 07:11:50
miniaturka

Dzisiaj rozpoczynają się obrady biskupów na Jasnej Górze

30-lecie lekcji religii w szkole, wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce oraz ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele to główne tematy Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – zapowiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński.
2020-08-27 07:13:53
miniaturka

Abp Wojda na Jasnej Górze: od Maryi uczymy się czuwania

Jesteśmy tu na Jasnej Górze, aby od Maryi uczyć się czuwania, aby za Jej przykładem w czuwaniu zbliżać się do Jezusa i przyjmować Go każdego dnia w swoim życiu – powiedział abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, w homilii Mszy Świętej rozpoczynającej 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Bazylice Jasnogórskiej.
2020-08-27 07:24:51
miniaturka

Warszawa: komunikat dotyczący bezpieczeństwa higienicznego w kościołach

Kard. Kazimierz Nycz dziękuje księżom za zaangażowanie duszpasterskie w czasie epidemii i zaleca konsekwentne przestrzeganie sanitarnych zasad bezpieczeństwa.