Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-29 14:13
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: teologię należy studiować na kolanach

Na potrzebę zgłębiania tematów teologicznych w jedności z innymi zwrócił uwagę Papież w przemówieniu skierowanym do przedstawicieli Stowarzyszenia Teologów Włoskich.

Autor/źródło: Pixabay, jackmac34, licencja: CC0

Stowarzyszenie Teologów Włoskich obchodzi jubileusz 50-lecia powstania. W przemówieniu Papież podkreślił, że nie można służyć Prawdzie Boga, który jest miłością na sposób indywidualistyczny, partykularny, czy konkurując z innymi. Służba ta domaga się działania osób włączonych w najszerszą z możliwych wspólnotę teologów, których łączą więzy solidarności i prawdziwej przyjaźni.

Franciszek zwrócił uwagę, że praca teologów powinna prowadzić także do lepszego zrozumienia i uwiarygodnienia tego, w co wierzymy. Wiara bowiem jest bardzo ludzka i domaga się takiego właśnie podejścia. Jej przekazywanie więc nie niszczy tego, co ludzkie, ale odwołuje się do wolności człowieka.

W swoim przemówieniu Papież wskazał także na wielką rolę teologii w głoszeniu prawdy o Bogu we współczesnym świecie.

„Potrzeba teologii, która pomoże wszystkim chrześcijanom w głoszeniu i ukazywaniu przede wszystkim zbawczego oblicza Boga, Boga miłosiernego, zwłaszcza wobec niektórych nowych wyzwań związanych z ludzkim «dzisiaj», takich jak: kryzys ekologiczny, rozwój neuronauk lub technik, które mogą zmieniać człowieka; jak coraz większe nierówności społeczne lub migracje całych narodów; jak teoretyczny i praktyczny relatywizm. Dlatego potrzeba teologii uprawianej przez chrześcijan, którzy nie dyskutują o niej tylko we własnym gronie, lecz potrafią służyć różnym Kościołom i Kościołowi; i podejmują się także przemyślenia Kościoła na nowo, aby był zgodny z Ewangelią, którą musi głosić” – powiedział Papież.

Na zakończenie Franciszek przypomniał, że teologię można studiować tylko wtedy, gdy człowiek potrafi się zadziwić, a to zadziwienie płynie ze spotkania z Jezusem. Należy ją studiować na kolanach, jak to czynili wielcy Ojcowie Kościoła. I wreszcie prawdę o Bogu należy zgłębiać w Kościele, w łączności z całym ludem Bożym.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-29 12:51:24
miniaturka

Wyjazd rekolekcyjno-edukacyjny - zaproszenie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej zaprasza na wyjazd rekolekcyjno-edukacyjny w Drohiczynie na Podlasiu.
2017-12-29 13:35:39
miniaturka

Z obowiązku i w trosce - remonty w 2017 r. na Jasnej Górze

Remont w Kaplicy Matki Bożej, przebudowa Sali Papieskiej, odnowa i zabezpieczenie nawierzchni bastionów, a także konserwacja wieży, a przy okazji nowe odkrycia - to tylko niektóre prace realizowane w 2017 r. na Jasnej Górze.
2017-12-29 13:51:37
miniaturka

Kondolencje Przewodniczącego Episkopatu po śmierci bp. Stanisława Kędziory

Życie i pracę Zmarłego cechowały umiłowanie poszukiwania i wypełniania Bożej woli i podporządkowania jej całego życia – napisał abp Stanisław Gądecki w liście kondolencyjnym po śmierci bp. Stanisława Kędziory.
2017-12-29 14:51:25
miniaturka
play

Bóg uzdrowił go z jąkania. "Uzdrowił mnie, bym Go głosił"

Goście Tematu Dnia, Ramona i Jan Figatowie, inicjatorzy akcji "Biblia90dni", członkowie wspólnoty modlitewnej "Pocieszyciele Maryi", twórcy vloga "Jednym Sercem", opowiadają o swoim doświadczeniu Boga.
2017-12-29 15:17:04
miniaturka

Abp Gądecki na rozpoczęcie Roku św. Stanisława Kostki

- Św. Stanisław Kostka to jeden z wielu młodzieżowych świętych, który dla Kościoła w Polsce jest wyjątkowym znakiem – mówi w rozmowie z KAI Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.
2017-12-29 16:01:13
miniaturka

W Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Msze św. wg specjalnego formularza

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy będzie obchodzony 14 stycznia. Na stronie mszazauchodzcow.pl zamieszczona jest propozycja do księży, żeby odprawiając Msze św. tego dnia użyli formularza mszy za uchodźców i wygnańców.