Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-30 08:20
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

Papież: Szczęśliwym ten, kto rozpozna Jezusa jako Boga żywego

„Czy wierzę, że moją prawdziwą potrzebą jest Jezus, który czyni ze mnie dar?, I jak buduję życie, na moich zdolnościach czy na żywym Bogu?” – te pytania postawił Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Autor/źródło: vaticannews.va

Franciszek przypomniał, że w pobliżu znajduje się miejsce, gdzie Piotr umarł jako męczennik oraz gdzie został pochowany. Dzisiejsza liturgia opowiada o cudownym uwolnieniu go z więzienia. Wtedy cała wspólnota Kościoła modliła się za niego. Czyniła to również wtedy, gdy przelał krew za Jezusa w Rzymie. To dwa różne wydarzenia i dwa różne zakończenia.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że historia Piotra również wiele mówi o nas. Przypomina, że Pan udziela nam wielu łask i uwalnia nas od zła. My zazwyczaj idziemy do Niego, gdy tego potrzebujemy. On zaprasza nas, byśmy nie tylko szukali Jego darów, ale i Jego samego; do powierzenia Jemu nie tylko problemów, ale całego życia.


Papież – uczynić dar ze swojego życia


    „Najważniejszą rzeczą w życiu jest uczynienie z niego daru. Dotyczy to wszystkich: rodziców względem swoich dzieci i dzieci wobec rodziców w podeszłym wieku – tutaj przychodzi mi na myśl wielu starszych, którzy są pozostawieni sami przez rodziny; pozwolę sobie to powiedzieć – jakby byli materiałem do wyrzucenia. I to jest dramat naszych czasów: osamotnienie starszych. Życie dzieci i wnuków nie staje się darem dla starszych. Darem mają być ci, którzy żyją w małżeństwie i ci, którzy są konsekrowanymi; jest to ważne wszędzie, zarówno w domu, jak i w pracy, a także dotyczy wszystkich osób wokół nas – podkreślił Papież. Bóg pragnie, abyśmy wzrastali w darze: tylko w ten sposób staniemy się wielcy. Wzrastamy, jeśli dajemy siebie innym.“


Ojciec Święty zauważył, że dzisiejsza Ewangelia ukazuje dialog, który zmienił życie Piotra. Apostoł wyznaje w nim wiarę w Jezusa jako Mesjasza, Syna Boga żywego. W odpowiedzi zostaje nazwany przez Jezusa błogosławionym, czyli szczęśliwym. Sekretem życia błogosławionego jest rozpoznanie Jezusa jako Boga żywego.


Papież – Jezus jest wiekuistą skałą


    „Ponieważ nie tyle ważna jest wiedza, że Jezus był wielką postacią w dziejach, nie jest ważne dowartościowanie tego, co powiedział lub uczynił: ważne jest to, jakie miejsce przyznaję Jemu w moim życiu, jakie daje miejsce Jezusowi w swoim sercu – zaznaczył Papież. To właśnie wtedy Szymon usłyszał słowa Jezusa: „Ty jesteś Piotr Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół” (w. 18). Nie został nazwany „opoką”, bo był człowiekiem niezłomnym i godnym zaufania. Przeciwnie, popełnił wiele błędów, posunie się nawet do zaparcia się Mistrza. Postanowił jednak zbudować swoje życie na Jezusie na skale; nie – jak mówi tekst - na „ciele i krwi”, czyli na sobie samym, na swoich zdolnościach, ale na Jezusie (por. w. 17), który jest skałą. To Jezus jest skałą, na której Szymon stał się opoką.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-29 13:49:30
miniaturka

Św. Apostołów Piotra i Pawła: na dzisiejszych świętych opiera się nasza wiara

- Piotr wskazuje na myśl Pawła, a Paweł na klucze Królestwa powierzone Piotrowi - wskazał ks. dr Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, podczas dzisiejszej Mszy świętej w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła.
2020-06-29 15:15:08
miniaturka

Lublin: święcenia biskupie ks. Adama Baba

W uroczystość świętych Piotra i Pawła w archikatedrze lubelskiej odbyły się święcenia biskupie ks. Adama Piotra Baba. Głównym konsekratorem był metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio oraz bp Mieczysław Cisło.
2020-06-29 23:46:38
miniaturka

Msza w uroczystość świętych Piotra i Pawła: jedność i proroctwo

Tak, jak Pan przemienił Szymona w Piotra, tak też powołuje każdego z nas, aby nas uczynić żywymi kamieniami, dla zbudowania odnowionego Kościoła i ludzkości – mówił Papież podczas Eucharystii w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła.
2020-06-30 08:28:24
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Co Cię dręczy?

Codziennie szatan przekonuje człowieka o tym, że lekarstwo jest zbyt gorzkie a terapia, oznaczająca powrót do zdrowia, gorsza niż trwanie w chorobie. To chyba jego najlepszy trick. Po co się dręczyć skoro nadziei i tak nie ma? Stąd ta walka o wyrugowanie Boga z naszego pola widzenia, by człowiek już nie oczekiwał uzdrowienia.
2020-06-30 09:05:38
miniaturka

Papież pozdrawia Patriarchę Konstantynopola

Zwarcając się do pielgrzymów obecnych na Placu św. Piotra, Papież pozdrowił szczególnie serdecznie wszystkich rzymian oraz żyjących w Wiecznym Mieście mieszkańców z okazji uroczystości jego patronów.
2020-06-30 09:09:47
miniaturka

Anglia: twarde zasady udziału we Mszy Św.

Angielscy biskupi opracowali procedury odprawiania Mszy Świętych z obecnością wiernych na terenie Anglii.