Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-13 07:57
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Papież: świadczyć o Chrystusie, odrzucając zapatrzenie w siebie

W DNA wspólnoty chrześcijańskiej znajduje się jedność i wolność od samych siebie, które pozwalają nam nie bać się różnorodności – to słowa z katechezy, którą Papież poświęcił omówieniu wyboru dwunastego Apostoła - Macieja. Zastąpił on Judasza, który zdradził Jezusa.

Autor/źródło: Pixabay, bici, licencja: CC0

Franciszek przypomniał, że Judasz, który odebrał sobie życie obciążony wyrzutami sumienia, już wcześniej zaczął działać na własną rękę, przywiązywać się do pieniędzy, a jego umysł zaraził wirus pychy. Jego serce nie należało do Jezusa i znalazł się poza wspólnotą.

Apostołowie wybrali życie i błogosławieństwo“O ile Judasz wolał śmierć od życia (por. Pwt 30,19; Syr 15,17), i podążał za przykładem bezbożnych, których droga jest jak mrok i ginie (por. Prz 4.19; Ps 1, 6) – stwierdził Ojciec Święty - to Jedenastu obrało życie i błogosławieństwo, i sami podjęli się odpowiedzialności przekazania ich dalej, aby wpłynęły na historię, z pokolenia na pokolenie, od ludu Izraela po Kościół.”Po śmierci Judasza Apostołowie postanowili, że jego zadanie przejmie kto inny, dlatego po wspólnej modlitwie rzucają losy, a Pan wskazał na Macieja. Tym samym – podkreślił Papież – rozpoczyna się praktyka wspólnotowego rozeznawania, która pozwala zobaczyć rzeczywistość oczyma Boga w perspektywie jedności i komunii.

Jedność konieczna, aby stawać się darem dla innych“W ten sposób zostało zrekonstruowane ciało Dwunastu, co jest znakiem, że komunia zwycięża podziały, izolację, mentalność absolutyzującą przestrzeń prywatną, znakiem, że komunia jest pierwszym świadectwem, jakie dają Apostołowie - podkreślił Papież. - Jezus powiedział: «Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali» (J 13, 35). Dwunastu ukazuje w Dziejach Apostolskich styl Pana. Są oni wiarygodnymi świadkami Chrystusowego dzieła zbawienia i nie ukazują światu swej rzekomej doskonałości, ale dzięki łasce jedności sprawiają, że pojawia się Inny, który teraz żyje w nowy sposób pośród swego ludu: Pan Jezus. Apostołowie postanawiają żyć pod panowaniem Zmartwychwstałego w jedności między braćmi, która staje się jedyną możliwą atmosferą autentycznego daru z siebie.”Franciszek zachęcił zgromadzonych, aby zapierając się siebie, zwrócili się w stronę jedności, która pozwala stawać się świadkami żyjącego Boga.

W DNA wspólnoty chrześcijańskiej znajduje się jedność i wolność od samych siebie“Również my musimy odkryć piękno świadectwa Zmartwychwstałego, porzucając postawy zapatrzenia w siebie, wyrzekając się zatrzymywania darów Bożych i nie ulegając przeciętności – zaznaczył Ojciec Święty. - Ponowne zjednoczenie kolegium apostolskiego pokazuje, że w DNA wspólnoty chrześcijańskiej znajduje się jedność i wolność od samych siebie, które pozwalają nam nie bać się różnorodności, nie przywiązywać się do rzeczy i darów oraz stawać się martyres - jaśniejącymi świadkami Boga żywego, działającego w historii.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-06-12 18:45:53
miniaturka

KIOD na europejskim spotkaniu kościelnych ekspertów z ochrony danych osobowych

Dnia 21 maja 2019 r. Kościelny Inspektor Ochrony Danych uczestniczył w spotkaniu ekspertów Kościoła katolickiego do spraw ochrony danych osobowych.
2019-06-12 18:50:45
miniaturka

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla poradni rodzinnych

W dniach 21 -22 maja 2019 r. w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach odbyła się Sesję Wiosenną Duszpasterstwa Rodzin.
2019-06-13 01:29:14
miniaturka
play

Jeszcze raz o spowiedzi, choć to na pewno żadne "domknięcie tematu"...

Skoro już wiemy jak się spowiadać, księża również zostali pouczeni, to teraz powiedzmy sobie kilka słów o tym, jak się nie spowiadać.
2019-06-13 08:06:48
miniaturka

Papież do Polaków: brońcie życia i służcie mu

Zwracając się do obecnych na placu św. Piotra Polaków, Papież wezwał ich do modlitwy o szacunek dla życia ludzkiego od poczęcia aż po naturalną śmierć.
2019-06-13 08:10:24
miniaturka

Nowi kandydaci na ołtarze

Papież Franciszek przyjął na audiencji kard. Angelo Becciu i upoważnił za jego pośrednictwem Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania dekretu dotyczącego męczeństwa Sług Bożych: Marii Colón Gullón Yturriaga, Octavii Iglesias Blanco oraz Olgi Perez Monteserin Nunez.
2019-06-13 08:17:35
miniaturka

Praca nieletnich, nie tylko kraje ubogie, we Włoszech 260 tys.

Co dziesiąte dziecko na świecie jest wykorzystywane do pracy zarobkowej. W sumie zjawisko to dotyczy 150 mln nieletnich. Połowa z nich wykonuje pracę, którą uznaje się za uciążliwą i niebezpieczną dla zdrowia.