Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-21 09:14
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież: równowaga pomiędzy solidarnością i pomocniczością

Papież Franciszek spotkał się z delegacją włoskiego stowarzyszenia osób poszkodowanych i rannych w wypadkach przy pracy. W słowach pozdrowienia wyraził szczególną bliskość wobec tych, którzy są dotknięci trwałymi lub czasowymi skutkami wypadków.

Autor/źródło: pixabay, maria-anne

Najbardziej bolesne są sytuacje, w których nabyta niepełnosprawność nie pozwala zatroszczyć się o siebie oraz o rodzinę. Ojciec Święty wskazał na potrzebę ponownego włączania do pracy oraz przywracania pokrzywdzonych na skutek wypadków do życia społecznego.

Ważne jest, aby okazywana solidarność szła w parze z pomocniczością – mówił Papież. – Takie podejście nie czyni biernym tego, kto może jeszcze wiele wnieść w pomnażanie owoców pracy, włącza go aktywnie w społeczeństwo oraz pozwala wykorzystać osobiste zdolności.

- Zasada pomocniczości, którą przywołałem, pomaga całemu społeczeństwu przezwyciężyć fałszywe i szkodliwe utożsamianie pracy z produktywnością – powiedział Franciszek. – Mierzy ona wartość osób na podstawie ilości dóbr i bogactwa, które wytwarzają. W ten sposób redukuje się ludzi do roli trybików systemu, przez co przekreśla się ich wyjątkową i niepowtarzalną wartość. Takie chore spojrzenie prowadzi do wyzysku oraz wykorzystywania człowieka oraz jest wyrazem utylitarystycznej wizji osoby.

Franciszek wskazał ponadto na potrzebę działań, które będą przypominały wszystkim, że człowiek nie jest towarem, ale bratem w człowieczeństwie.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-21 08:05:28
miniaturka

Papież o ksenofobii, rasizmie i nacjonalizmie

O niezbywalnej godności wszystkich ludzi przypomniał Papież spotykając się z uczestnikami konferencji w Rzymie na temat ksenofobii, rasizmu i populistycznego nacjonalizmu.
2018-09-21 08:33:00
miniaturka

Warszawa: V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

W Warszawie odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Spotkanie, które potrwa do najbliższej niedzieli, rozpoczęła Msza św. w stołecznej archikatedrze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.
2018-09-21 08:34:27
miniaturka

Pielęgniarstwo z anglojęzycznym dyplomem

Do 15 października trwa rekrutacja na pielęgniarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyjątkowość tej oferty polega na tym, że studia mogą się odbywać w języku polskim lub angielskim.
2018-09-21 09:38:24
miniaturka
play

Kard. Tagle do księży: Nasz język jest daleki od ludzkich słów

Kard. Tagle uważa, że używany przez księży język bywa bardzo daleki od słów, jakimi na co dzień posługują się wierni.
2018-09-21 10:22:16
miniaturka

Hiszpania: próba wywłaszczenia Kościoła

„Własności Kościoła są niepodważalne” – powiedział rzecznik Episkopatu Hiszpanii ks. José María Gil Tamayo. W ten sposób skomentował zapowiedź rządu o planowanym „wywłaszczeniu” Kościoła i pozbawieniu go m.in. szeregu świątyń.
2018-09-21 10:47:09
miniaturka

Przyznano Nagrody Ratzingera: dla teologa i architekta

W Watykanie przyznano doroczną Nagrodę Ratzingera, prestiżowe wyróżnienie z zakresu teologii i dziedzin ściśle z nią związanych. Podobnie jak przed rokiem laureatów jest dwóch. I tym razem obok teologii doceniona została sztuka inspirowana wiarą.