Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-20 18:52
AC / Vatican Media

Papież przyjął rezygnację dwóch watykańskich kardynałów

Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Roberta Saraha i kard. Angelo Comastri. Na miejsce kard. Comastri, który od 2005 r. był papieskim wikariuszem dla Watykanu, Franciszek mianował kard. Maura Gambettiego.

Autor/źródło: VaticanMedia

Pierwszy to kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W przeszłości był on również sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskiej Rady Cor Unum. W czerwcu ubiegłego roku skończył 75 lat.

Drugi kończący dziś posługę w Watykanie purpurat to kard. Angelo Comastri, który od 2005 r. był papieskim wikariuszem dla Watykanu i archiprezbitrem Bazyliki św. Piotra. Na jego miejsce Franciszek mianował kard. Maura Gambettiego. Do niedawna był on kustoszem franciszkańskiego konwentu w Asyżu. W listopadzie ubiegłego roku Papież włączył go do kolegium kardynalskiego.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-02-20 13:09:24
miniaturka

Polacy rzadko czytają Pismo Święte. Wielki Post to dobry czas na wzięcie Biblii do ręki!

„Ogromnym niedostatkiem wiary w Polsce jest to, że za mało bierzemy do ręki Pismo Święte. To jest list miłosny napisany do mnie. Noście ze sobą Biblię, nawet w smartfonie, aby ją czasem otworzyć, czy włączyć i pozwolić Jezusowi powiedzieć chociaż jedno zdanie” – powiedział bp Edward Dajczak.
2021-02-20 13:47:04
miniaturka

Niefiltrowana kawa szkodzi sercu? Nowe wyniki badań

Nasiona kawy zawierają kafestol, czyli substancję, która znacznie podnosi poziom cholesterolu we krwi – ostrzegają naukowcy. Kafestol jest obecny głównie w nieprzefiltrowanej kawie parzonej np. po turecku, ale i w espresso. W kawie filtrowanej oraz instant kafestolu nie ma prawie wcale.
2021-02-20 14:33:14
miniaturka

Niedzielski: badania potwierdziły 8,5 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem

Dzisiaj mamy dokładnie 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym tygodniem jest to duża różnica, co potwierdza, że trzecia fala pandemii jest już obecna w Polsce – przekazał w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-02-20 19:07:06
miniaturka

Uznano heroiczność cnót przodka księżnej Diany

Wśród ogłoszonych w sobotę przez papieża dekretów o heroiczności cnót, znalazł się dekret dotyczący brytyjskiego duchownego, konwertyty, Ignacego od Świętego Pawła. Jego ojcem był 2. hrabia Spencer. Z tej rodziny pochodziła księżna Diana.
2021-02-20 19:25:44
miniaturka

Najbardziej ekologiczna jest spowiedź!

„Konfesjonał jest najskuteczniejszą oczyszczalnią środowiska człowieka” – zauważa trafnie ks. Antoni Bartoszek. „Współczesne ruchy koncentrują się na usuwaniu zewnętrznych objawów problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, a nie dotykają samego źródła – jądrem tego zła jest ludzki grzech”.
2021-02-20 19:39:46
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Źródłem harmonii w raju był dobry Bóg, Stwórca wszystkiego. Był Bogiem, którego obecność odczuwało się z bliska, a pięknym obrazem tej bliskości był spacer Boga „po ogrodzie w porze powiewu wiatru” (Rdz 3, 8). Harmonia z Bogiem prowadziła do harmonii ludzi między sobą oraz do harmonii człowieka ze światem przyrody.