Strona główna
opoka.org.pl
2021-11-02 14:27
mk / vaticannews.va

Papież: przygotujmy się na nasz ostatni krok

Nawiedzając dziś cmentarze pomyślmy o ostatnim kroku naszego życia. Ważne, by ten ostatni krok kierował nas na właściwą drogę, a nie na manowce – mówił papież podczas Mszy odprawionej na francuskim cmentarzu wojennym w Rzymie.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Co roku we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych Franciszek udaje się na jedną z pobliskich nekropolii. Tym razem, już po raz kolejny, postanowił się modlić nad grobami żołnierzy.

Francuski cmentarz wojenny znajduje się na rzymskim wzgórzu Monte Mario. Są na nim pochowani żołnierze z Francuskiego Korpusu Ekspedycyjnego, który walczył między innymi pod Monte Cassino. Były to francuskie jednostki kolonialne, których członkowie rekrutowali przede wszystkim spośród mieszkańców Afryki Północnej, zwłaszcza Maroka i Tunezji. Dlatego na 1888 żołnierzy pochowanych na cmentarzu wojennym w Rzymie 1142 to muzułmanie.

Udając się na cmentarz na Monte Mario Papież nie miał uprzednio przygotowanej homilii, lecz jak co roku w spontanicznych słowach podzielił się krótką refleksją.

Aby ostatni krok prowadził na drogę życia, a nie na manowce

„Przypomina mi się napis na bramie małego cmentarza: Wy, którzy przechodzicie, zastanówcie się nad swoimi krokami, a w szczególności nad krokiem ostatnim. Ty, który przechodzisz: to znaczy, że życie jest drogą, każdy z nas jest w drodze. Każdy z nas, jeśli chce coś osiągnąć w życiu, jest w drodze, która nie jest spacerem ani labiryntem. Nie: to jest droga. W tej drodze przechodzimy przez wiele wydarzeń historycznych, wiele trudnych sytuacji. A także przechodzimy przed cmentarzami. Rada z tego cmentarza brzmi: Wy, którzy przechodzicie, zatrzymajcie się i pomyślcie o swoich krokach, o swoim ostatnim kroku. Każdy z nas będzie miał swój ostatni krok. Niektórzy mogą mi powiedzieć: Ależ, Ojcze, niech to nie będzie tak żałobne, niech to nie będzie tak tragiczne... Ale to jest prawda. Ważne jest, aby ten ostatni krok skierował nas na właściwą drogę, a nie na manowce, na drogę życia, a nie w niekończący się labirynt. Być w drodze tak, aby ostatni krok zastał nas idących” – mówił.

Modląc się nad grobami poległych żołnierzy, Franciszek podjął też refleksję nad wojną i jej ofiarami. „Ci dobrzy ludzie – powiedział – zginęli na wojnie, zginęli dlatego, że zostali powołani do obrony ojczyzny, do obrony wartości, do obrony ideałów, a wielokrotnie także do obrony smutnych i opłakanych sytuacji politycznych. I to są ofiary wojny, która pożera dzieci ojczyzny” – dodał papież.

Producenci broni, popatrzcie na groby żołnierzy

„Zatrzymałem się przed grobem nieznanego żołnierza, poległego za Francję w 1944 r. Nawet nie ma jego imienia. W sercu Boga jest imię każdego z nas, ale to jest tragedia wojny. Jestem pewien, że wszyscy ci, którzy szli w dobrej wierze, wezwani przez Ojczyznę do jej obrony, są z Panem. Ale czy my, którzy jesteśmy w drodze, walczymy wystarczająco, aby nie było wojen? Aby gospodarki krajów nie były wzmacniane przez przemysł zbrojeniowy? Dziś kazanie powinno brzmieć: patrzcie na groby! Poległ za Francję. Te groby są przesłaniem pokoju: zatrzymajcie się, bracia i siostry, zatrzymajcie się. Zatrzymajcie się, producenci broni, zatrzymajcie się!” – tłumaczył.

Po powrocie do Watykanu Franciszek złożył krótką wizytę w grotach Bazyliki św. Piotra. Modlił się nad grobami pochowanych w tym miejscu papieży.

Krzysztof Bronk – Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-11-02 11:47:49
miniaturka

Malinowski: Polska zapobiega handlowi ludźmi. Bierze udział w procesie chartumskim

„Są to historie drastyczne. My staramy się nie epatować tymi historiami, które znamy bo ludzie nie do końca nam wierzą, że to mogło się wydarzyć. A niestety wydarzyło się i spotkało ofiary handlu ludźmi” – mówi Radosław Malinowski, prezes Fundacji HAART Kenya, walczącej z handlem ludźmi.
2021-11-02 11:58:24
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Czy Bóg nie jest zbyt zaborczy? Czy naprawdę powinniśmy Mu oddać wszystko? Tak. Ponieważ tylko wtedy możemy mieć wszystko, gdy miłość do Niego będzie na pierwszym miejscu. Oddając Bogu wszystko, dobrze więc inwestujemy, ponieważ On nie pozwoli nigdy prześcignąć się w miłości.
2021-11-02 13:17:45
miniaturka

Św. Faustyna i jej wizja czyśćca. Co widziała?

„Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą”. Św. s. Faustyna Kowalska pisała o czyśćcu w swoim „Dzienniczku”. Co widziała? Co zapisała? Jak można pomóc duszom czyśćcowym? Kto jest dla nich „ochłodą”?
2021-11-02 14:54:33
miniaturka

Do Ziemi Świętej wracają pielgrzymi

Dziś rano po wielu miesiącach przerwy spotkałem pierwszą grupę pielgrzymów, która przybyła do Ziemi Świętej. Dla nas jest to znak nadziei – powiedział Radiu Watykańskiemu łaciński patriarcha Jerozolimy, dzieląc się radością z wznowienia ruchu pielgrzymkowego.
2021-11-02 15:05:52
miniaturka

Birma: aresztowano 7 pracowników Caritas

Wojsko w Birmie aresztowało siedmiu pracowników lokalnej Caritas, którzy nieśli pomoc osobom wewnętrznym przesiedleńcom w ogarniętym konfliktem stanie Kayah. Zatrzymania dokonano 18 października w Loikaw, stolicy stanu, gdy pracownicy roznosili żywność i leki.
2021-11-02 15:58:26
miniaturka

7 myśli św. Jana Pawła II o przemijaniu, śmierci i życiu wiecznym

„Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens, ma sens... ma sens... ma sens!”. 2 listopada to dzień refleksji i zadumy. Warto przypomnieć sobie kilka myśli św. Jana Pawła II dotyczących przemijania, śmierci i życia wiecznego.