Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-25 07:00
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież: Przesłanie na Światowy Dzień Pokoju

Problemowi migracji poświęcił Papież przesłanie na przyszłoroczny Światowy Dzień Pokoju. Będzie on obchodzony 1 stycznia pod hasłem: „Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju”.

Autor/źródło: Pixabay, bici, licencja: CC0

Odwołując się do słów św. Jana Pawła II, Franciszek napisał: „Jeśli wielu ludzi podziela «marzenie» o świecie, w którym panuje pokój, jeśli doceniany jest wkład migrantów i uchodźców, ludzkość może coraz bardziej stawać się rodziną wszystkich, a nasza ziemia prawdziwym «wspólnym domem»”.

Pisząc o ponad 250-milionowej rzeszy migrantów, wśród których ponad 22 miliony stanowią uchodźcy, Franciszek wskazał na przyczyny tego zjawiska. Wymienił wśród nich niekończące się wojny i konflikty zbrojne, pragnienie lepszego życia, połączenia się z własną rodziną oraz coraz większą liczbę tych, którzy uciekają od biedy spowodowanej degradacją środowiska. Zaznaczył, że w wielu krajach wyolbrzymia się zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego lub koszty przyjęcia nowych przybyszów. Zdaniem Papieża podsycanie strachu przed migrantami jest sianiem przemocy, dyskryminacji rasowej oraz ksenofobią. Dlatego zachęcił, aby na rosnące globalne migracje spojrzeć z ufnością, jako na szansę budowania pokojowej przyszłości.

Franciszek zwrócił także uwagę na fakt, że migranci i uchodźcy nie przybywają z pustymi rękami: są odważni, pełni energii i dążeń, przynoszą skarby swoich rodzimych kultur. Nie brak więc tych, którzy z poświeceniem i kreatywnością otwierają przed nimi drzwi i serca.

Aby zapewnić im szansę na znalezienie pokoju Papież zaproponował cztery działania: przyjmowanie, chronienie, promowanie i integrowanie. Podkreślił także  zainteresowanie i konkretne działania Kościoła katolickiego w celu przyjęcia przez wspólnotę międzynarodową dwóch globalnych porozumień, promowanych przez ONZ. Jedno dotyczy bezpiecznych, uporządkowanych i uregulowanych migracji, a drugie uchodźców. Będą one mogły stanowić ramy odniesienia dla programów politycznych i praktycznych działań. Stąd ważne jest, aby były inspirowane przez współczucie, dalekowzroczność i odwagę.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-24 15:50:41
miniaturka

Lublin: Wigilia Miłosierdzia dla 500 potrzebujących osób

500 osób potrzebujących: bezdomnych, samotnych, starszych i chorych weźmie udział w Wigilii Miłosierdzia, która 24 grudnia o 10.30 zostanie zorganizowana w hali Targów Lublin.
2017-11-24 18:07:55
miniaturka

Papież: Zmiana, jeśli jest wierna Bogu i człowiekowi, zawsze jest zdrowa

Papież Franciszek skierował wideoprzesłanie do uczestników siódmego Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej.
2017-11-24 18:18:33
miniaturka

Jasna Góra: kongres o duszpasterstwie młodych odpowiedzią na wołanie papieża

Na Jasnej Górze trwa IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Dziś gościem Kongresu był abp Rino Fisichella, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
2017-11-24 22:02:15
miniaturka

Papież do Asyryjskiego Kościoła Wschodu: wasze rany znakiem paschalnego światła

Papież Franciszek spotkał się z członkami Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Asyryjskim Kościołem Wschodu.
2017-11-24 22:06:22
miniaturka

Papież do związkowców: To praca powinna służyć człowiekowi, a nie człowiek pracy.

Należy odrzucić struktury, które wyzyskują i szkodzą człowiekowi, rodzinom, społeczeństwu i naszej matce ziemi – napisał Franciszek w liście do uczestników międzynarodowej konferencji związków zawodowych i ruchów pracowniczych, która odbywa się w Watykanie.
2017-11-24 22:21:24
miniaturka
play

Papież: dawaj za darmo, a Bóg uzupełni to, czego brakuje

Czuwanie, służba i darmowość, to trzy słowa, na których Franciszek oparł homilię wygłoszoną w Domu św. Marty.