Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-10 09:50
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Papież przekazał 100 tys. euro na pomoc uchodźcom w Grecji

Jałmużnik papieski udał się z wizytą do obozów uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Trzy lata po wizycie Franciszka w tym miejscu, przypomina o jego bliskości z tymi, którzy tam przebywają.

Autor/źródło: flickr.com, DFID - UK Department for International Development Follow

W spotkaniu tym towarzyszą mu abp Jean-Claude Hollerich – metropolita Luksemburga i przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (Comece) oraz katolicki arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos.

Kard. Konrad Krajewski przyznał, że Europa zapominała już o tych ludziach, którzy marzą o lepszej przyszłości. Zawiózł również konkretne wsparcie dla Caritas Gracja, która bardzo angażuje się w pomoc tamtejszym uchodźcom. Mówi kard. Krajewski

  “Przyjechaliśmy do tych obozów, gdzie są uchodźcy, gdzie jest tyle cierpienia, aby reprezentować Papieża Franciszka. Niestety, o tych miejscach Wspólnota Europejska już zapomniała. Zapomniała, że jest tutaj wiele osób, które czekają na swoją lepszą przyszlość – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Krajewski. - Papież przekazał konkretne wsparcie dla Caritas Grecja, która w tych miejscach jest bardzo zaangażowana. Przesłał 100 tys. euro na pierwsze, najbardziej potrzebne rzeczy. Ale przede wszystkim Franciszek, jako Następca św. Piotra jest Pontifexem, budowniczym mostów. i pragnie być mostem dla tych ludzi, którzy pragną lepszego życia, marzą o swojej «ziemi obiecanej». Wiele w tych obozach jest dzieci, kobiet w ciąży, które od wielu miesięcy czekają, aby Wspólnota Europejska otworzyła im drzwi. Tutaj, dla nich, nie ma żadnej nadziei. Papież był na Lesbos 3 lata temu i wyjechał, ale tak naprawdę, to tutaj pozostał, nigdy nie opuścił tych obozów dla uchodźców.”

Szacuje się, że w Grecji przebywa obecnie 70 tys. uchodźców, w tym 7 tys. na wyspie Lesbos. W większości pochodzą oni z Afganistanu, Iraku, Iranu, Syrii oraz krajów północnej Afryki.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-05-10 07:29:11
miniaturka

„Motu Proprio” Papieża Franciszka: Vos estis lux mundi

„Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze” (Mt 5, 14). Nasz Pan Jezus Chrystus wzywa każdego wiernego, aby był przejrzystym wzorem cnót, prawości i świętości.
2019-05-10 08:49:37
miniaturka

Papież: przezwyciężajmy stereotypy, by bardziej kochać bliźniego

Aby bardziej kochać bliźnich, musimy ich lepiej poznać, a żeby wiedzieć, kim są, musimy znaleźć sposób na przezwyciężenie wiekowych stereotypów.
2019-05-10 09:34:41
miniaturka

Papież do Romów: idźmy naprzód z miłością

Papież Franciszek spotkał się dzisiaj na modlitwie z przedstawicielami społeczności Romów oraz z pokrewną jej grupą Sintiów. Zwrócił uwagę na niewłaściwe używanie epitetów. One niszczą, ponieważ przesłaniają osobę. Tworzą dystans pomiędzy umysłem i sercem.
2019-05-10 10:29:33
miniaturka

Kard. Sako w Brukseli: chcemy równouprawnienia dla chrześcijan

W Brukseli przebywa kard. Luis Sako. Iracki patriarcha spotyka się z przedstawicielami instytucji europejskich. Chce ich zapoznać z aktualnymi problemami Iraku oraz tamtejszych chrześcijan, często dyskryminowanych oraz poddanych prześladowaniom.
2019-05-10 10:59:49
miniaturka

Pakistan: nadzieje i lęki chrześcijan po uwolnieniu Asii Bibi

Prawda zwyciężyła. To wielka satysfakcja dla Pakistanu – tak uwolnienie i przybycie do Kanady Asii Bibi, komentuje pakistański polityk chrześcijański Paul Bhatii, brat ministra Shabaza Bhattiego, zamordowanego przez ekstremistów za obronę praw mniejszości religijnych.
2019-05-10 11:38:18
miniaturka

Przyjaźń potwierdza się w trudnościach. Majowe „Dialogi” z metropolitą krakowskim

W prądnickim kościele Pana Jezusa Dobrego Pasterza odbyła się kolejna edycja „Dialogów” z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. Tematem majowego spotkania było zagadnienie dotyczące przyjaźni: „Kto znalazł przyjaciela, skarb znalazł’ (Syr 6,14). Przyjaciel, czyli kto?”