Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-22 10:27
nc / Łukasz Sośniak SJ/ VN

Papież: przeciwstawić się seksturystyce

Bangkok bywa nazywany piekłem kobiet - tysiące kobiet i dzieci są tam zmuszane do prostytucji. Papież Franciszek otwarcie mówi o tym złu. Za jego słowa podziękowała siostra Paula Phonprasertruksa, sekretarz tajlandzkiego oddziału organizacji Talitha Kum.

Hasło podczas demonstracji przeciw handlowi ludźmi (USA, Teksas)
Autor/źródło: RefugeeServicesOfTexas/flickr.com/CC BY-NC 2.0

- Wizyta Franciszka jest dla nas błogosławieństwem, inspiruje nas do walki z przemocą wobec kobiet i dzieci. Papież przypomina, że nie możemy odwrócić się od naszych braci i sióstr, którzy padają ofiarą handlu ludźmi – mówi siostra Paula Phonprasertruksa.

"Moim zdaniem w Tajlandii walka z handlem ludźmi już się poprawiła. Dzieje się tak dlatego, że ściśle współpracujemy z rządem i lokalnym Kościołem. Jako partnerzy wspólnie staramy się chronić ludzi przed tym procederem i ratować przed przemocą. Liczymy, że uda nam się powstrzymać te przestępstwa całkowicie. A teraz Papież Franciszek inspiruje nas do kroczenia z ubogimi i tymi, którzy nie mają głosu w naszym dzisiejszym świecie, przypomina, że nie możemy się odwrócić od naszych braci i sióstr, którzy padają ofiarą handlu ludźmi. Zachęca nas do odważnego wychodzenia z naszej strefy komfortu, aby walczyć z przestępczością, przemocą wobec dzieci i kobiet. Robimy to głównie na polu edukacji. Jesteśmy przekonani, że dzięki edukacji rodziny nie będą sprzedawać dziewcząt handlarzom. Edukacja oferuje alternatywę zatrudnienia, jest to strategia, która uratowała wiele z nich. Lepiej wykształcone kobiety potrafią chronić się same i pomóc innym, aby nie wpadły w pułapkę handlu ludźmi."

Tajlandia jest krajem, w którym niezwykle rozwinięta jest nielegalna seksturystyka. W każdym większym mieście znajdują się tzw. „dzielnice rozrywki” czy „czerwonych latarni”. Znacząco różnią się one jednak od tego typu miejsc w Europie czy Ameryce. W Azji warunki „pracy” są tam dla kobiet i dzieci szczególnie poniżające. Kobiety są zmuszane do zaspokajania niezwykle wyszukanych i często brutalnych rządz seksturystów. W Zachodnim świecie, nawet w takich dzielnicach, nie ma na to przyzwolenia. Do tego wiele z pracujących tam dziewcząt i dzieci zostało sprzedanych przez swoje rodziny lub porwanych, są więc niewolnikami. „W Tajlandii, podobnie jak w innych częściach świata, rekrutacja odbywa się w sposób standardowy: dziewczęta są przyciągane obietnicą dobrej pracy, ale w końcu wpadają w sieć handlu ludźmi i prostytucji” – wyjaśnia s. Phonprasertruksa. Z drugiej strony handel ludźmi jest związany w Tajlandii z potrzebą taniej siły roboczej. Zdarzało się, że nielegalni pracownicy, często z Birmy, Laosu, Kambodży, byli więzieni w fabrykach, na farmach czy na łódkach rybackich.

Talitha Kum - organizacja, w której pracuje siostra Paula, specjalizuje się w walce z handlem ludźmi. W Polsce podobną rolę pełni Sieć Bakhita. Organizuje ona m.in. modlitwę koronką do Bożego Miłosierdzia w nocy z pierwszego piątku na pierwszą sobotę miesiąca. Modlitwa o godz. 3:00 podyktowana jest tym, aby uprosić u Boga pomoc dla ludzi (głównie kobiet), którzy cierpią zniewolenie i doświadczają go szczególnie nocą. Więcej informacji na stronie Sieci Bakhita.

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-22 09:45:36
miniaturka

Tajlandia: Rozpoczęło się spotkanie międzyreligijne

Papież przemawia do liderów wyznań chrześcijańskich oraz innych religii. Trwa transmisja. Spotkanie odbywa się w budynku Uniwersytetu Chulalongkorna w stolicy Tajlandii - Bangkoku.
2019-11-22 09:48:26
miniaturka

Fundacja Świętego Józefa

Fundacja Świętego Józefa ma być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Fundacja będzie finansowana przez wszystkie diecezje, proporcjonalnie do liczby duchownych. Biskupi mają nadzieję, że rozpocznie działalność z początkiem przyszłego roku.
2019-11-22 10:06:38
miniaturka

Ewangelizacja Tajów przez dialog życia

Ewangelizacja w Tajlandii jest bardzo trudna ponieważ dla mieszkańców tego kraju buddyzm to coś więcej niż religia, wyznacza tożsamość narodową.
2019-11-22 10:53:58
miniaturka

Komisja Nadzorcza: będą trwały dalsze prace kontrolne dot. Caritas Polska

W Caritas Polska podejmowane będą dalsze prace kontrolne, podczas których przewidziane są m.in. indywidualne spotkania z byłymi pracownikami i współpracownikami tej instytucji. Komisja Nadzorcza wydała komunikat w tej sprawie.
2019-11-22 11:22:08
miniaturka

Papież o znaczeniu religii w budowaniu światowego pokoju

Franciszek zachęcał, aby myśleć logiką spotkania i iść drogą wzajemnego dialogu. Zauważył także, że gospodarze jego podróży mają głęboką świadomość swojej tożsamości. Pomaga to młodzieży zachować swoją oryginalność i nie stać się "istotami seryjnie produkowanymi".
2019-11-22 11:35:27
miniaturka

Życzenia bp. Gregera dla muzyków kościelnych

Życzę, aby wstawiennictwo Świętej Patronki było inspiracją, dawało nowe pomysły, ciekawe inicjatywy i siły do ich realizowania – powiedział bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej z okazji wspomnienia św. Cecylii. Obchodzimy je 22 listopada.