Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-11 14:08
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: pozwólmy pocieszać się Panu, nie bądźmy zgorzkniali

Nie poddawajmy się zwątpieniu i narzekaniu, lecz pozwólmy, aby Pan nas pocieszył – zachęcał dziś Franciszek na porannej Eucharystii.

Autor/źródło: photogenica.pl

W wygłoszonej homilii Papież odniósł się do lektury z księgi Izajasza (35,1-10), w której prorok zapowiada przyjście Boga, który pociesza i zbawia.

„Ale nie jest łatwą rzeczą pozwolić się pocieszać; łatwiej jest pocieszyć drugiego, niż dać się pocieszyć. Wiele bowiem razy jesteśmy bowiem przywiązani do tego, co negatywne, do rany grzechu, która jest w nas, dlatego chcemy w tym pozostać, sami, jak ten chory z Ewangelii, na łóżku, odizolowany. Tak trwać i nie podnosić się. «Wstań» to jest słowo Jezusa, zawsze: «Wstań» - mówił Ojciec Święty.

Dzieje się tak – zauważył Papież – gdyż nosząc w sobie ranę po grzechu jesteśmy jej panami, jest nasza, natomiast o pocieszenie trzeba prosić, a człowiek nie lubi żebrać o taką pomoc. Jako przykład Ojciec Święty podał sytuację człowieka, którego serce jest zgorzkniałe, zatopione w goryczy. Woli to, co gorzkie, a nie słodycz, a wtedy trudno jest dać się pocieszyć.

Innym zachowaniem, które blokuje możliwość pocieszenia jest ciągłe narzekanie. To ludzie, którzy przed Bogiem ciągle narzekają, zamiast Go wielbić. Przykładem takiego postępowania jest Jonasz, laureat nagrody Nobla w narzekaniu - stwierdził Papież. Opowiedział także historię księdza, który narzekał na wszystko.

„Był dobrym kapłanem, mówiono, że w konfesjonale był bardzo miłosierny. Był już stary i jego koledzy kapłani mówili, że gdyby umarł i poszedłby do nieba to pierwszą rzeczą, którą powiedziałby św. Piotrowi to nie pozdrowienie, ale pytanie: «Gdzie jest piekło?», bo ciągle mówił o tych negatywnych rzeczach. Św. Piotr pokazał mu więc piekło. Zobaczył je... «Ilu jest tam potępionych?» zapytał. «Tylko jeden» - odpowiedział św. Piotr. «Wszystko przez to zbawienie...» - dodał tamten. Ten ksiądz był ciągłe niezadowolony. Wobec rozgoryczenia, żalu, narzekania słowem Kościoła, które dziś słyszymy jest: «odwagi», «odwagi»” – kontynuował Papież. 

Kończąc homilię, Franciszek podkreślił, że przesłaniem dzisiejszej liturgii jest wezwanie do tego, byśmy pozwalali pocieszać się Panu.

„Nie jest to łatwe, gdyż zgoda na to, aby nas Pan pocieszył oznacza odrzucenie naszych egoizmów, tych spraw, które są naszym bogactwem: zgorzknienia, narzekania i wielu innych. Byłoby wiec dobrze, gdyby każdy z nas zrobił dziś rachunek sumienia i zapytał się siebie: jakie jest moje serce? Czy jest w nim zgorzknienie? Noszę w sobie jakiś żal? Jakiego używam języka? Uwielbienia Boga, piękna czy narzekania? I prośmy Pana o łaskę odwagi, ponieważ w niej przychodzi Pan, aby nas pocieszyć i prośmy: przyjdź Panie, aby nas pocieszyć” – zakończył Franciszek. 

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-11 12:46:39
miniaturka

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Chorych

Słowa Pana Jezusa skierowane z krzyża do Maryi i Jana: „«Oto syn Twój (...) Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,26-27) są tematem XXVI Światowego Dnia Chorych, który obchodzony będzie 11 lutego 2018 r.
2017-12-11 13:19:16
miniaturka

13 grudnia – dzień modlitw za ofiary stanu wojennego i akcja „Zapal Światło wolności”

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”.
2017-12-11 13:44:39
miniaturka

Nagroda dla filmu „Dotknięcie Anioła” w Monaco

Koprodukcja Telewizji Polskiej „Dotknięcie Anioła” w reż. Marka Tomasza Pawłowskiego wygrała Angel Peace Award - jedną z dwóch głównych nagród 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Monaco.
2017-12-11 14:49:29
miniaturka

Nuncjusz w Luksemburgu: Kościół nie może być tylko widzem

Kościół nie może być tylko widzem w obliczu działań polityków - podkreślił nuncjusz apostolski w Luksemburgu abp Augustine Kasujja otwierając spotkanie doradców prawnych konferencji episkopatu państw Europy.
2017-12-11 15:16:01
miniaturka

Bp Kamiński: odnowa Kościoła zależy od zdrowej rodziny

Odnowa Kościoła zależy od zdrowej rodziny – powiedział bp Romuald Kamiński podkreślając, że troska o formacje małżeństwa będzie jednym z kluczowych punktów jego duszpasterskiej posługi w diecezji warszawsko-praskiej.
2017-12-11 15:45:22
miniaturka

Szlachetna Paczka połączyła blisko milion Polaków

W ramach tegorocznego finału akcji Szlachetna Paczka, który odbył się w miniony weekend, wolontariusze przekazali pomoc do ponad 20 tys. rodzin, a łączna wartość pomocy to prawie 54 mln zł.