Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-11 12:45
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież: potrzeba troski o rzeczy wielkie i małe

Papież Franciszek podczas Mszy w domu św. Marty podjął refleksję nad czytaniem opowiadającym o nawróceniu św. Pawła na drodze pod Damaszkiem.

Autor/źródło: Pixabay, skalekar1992, licencja: CC0

W tym kontekście podkreślił znaczenie posłuszeństwa oraz otwartości serca na głos Boga. Taką postawę przyjął ten, który z prześladowcy chrześcijan stał się apostołem narodów.

Nawrócenie Szawła z Tarsu stało się jednym z punktów zwrotnych historii Zbawienia. Bóg posłużył się nim, aby otworzyć przed poganami Kościół i nadać mu wymiar uniwersalny. Ojciec Święty określił Pawła jako „człowieka silnego”, „rozmiłowanego w prawie, w Bogu, w czystości prawa”. Był szczery oraz spójny w swoim zachowaniu.

Papież – Paweł uległy, ale nie uparty

    “Przede wszystkim był spójny w swojej postawie, ponieważ był człowiekiem otwartym na Boga. Jeśli prześladował chrześcijan, to z pełnym przekonaniem, że Bóg tego chciał. Ale dlaczego? Jak dlaczego, nic: był przekonany co do tego – stwierdził Franciszek. To było owocem gorliwości z jaką troszczył się o czystość domu Bożego, z jaką zabiegał o chwałę Boga. Serce otwarte na głos Pana. I ryzykował, ryzykował, ale szedł dalej. Jedną z cech charakterystycznych jego temperamentu stanowiło to, że był człowiekiem posłusznym, miał w sobie uległość, nie był uparty. ”

Papież zauważył, że być może temperament Pawła był uparty, ale nie jego dusza. Był otwarty na wskazania Boga. Gorliwie prześladował i zabijał chrześcijan, ale kiedy pewnego razu usłyszał głos Pana stał się jak dziecko, pozwolił się prowadzić.

Papież – Paweł był otwarty i posłuszny

    “Wszystkie te przekonania, które miał w głowie zamilkły, oczekując na głos Pana: «Co mam czynić Panie?». I potem idzie i idzie na spotkanie do Damaszku, na spotkanie tego innego posłusznego człowieka i pozwala się katechizować jak dziecko, i daje się ochrzcić jak dziecko – podkreślił Franciszek. - Następnie odzyskuje siły i co robi? Milczy. Udaje się do Arabii i modli się. Ile czasu, tego nie wiemy, być może przez kilka lat. Tego nie wiemy. Uległość. Otwartość na głos Boga i uległość. Przykład dla naszego życia i bardzo się cieszę, że mogę o tym mówić do sióstr, które obchodzą 50-lecie życia zakonnego. Dziękuję za słuchanie głosu Boga i dziękuję za posłuch.”

Ojciec Święty wspomniał o swojej pierwszej wizycie w jednym z domu sióstr św. Józefa Cottolengo, w którym opiekowały się osobami upośledzonymi umysłowo i fizycznie. Bez wytrwałości oraz posłuszeństwa nie mogłyby wykonywać tej posługi. Papież podziękował następnie w osobach sióstr tym wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy z odwagą podejmują ryzyko podążania naprzód oraz szukają nowych dróg w życiu Kościoła. Idą w głębię modlitwy, w głębię posłuszeństwa, z sercem otwartym na głos Boga. W ten sposób dokonuje się prawdziwych zmian w Kościele, z osobami, które potrafią walczyć w rzeczach małych i wielkich.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-11 07:37:07
miniaturka
play

O czym można pomyśleć w Cupertino?

Niespodziewane odwiedziny w zaskakującym miejscu czasem prowadzą do nieoczekiwanych refleksji... Może trochę odjeżdżamy w bok, ale chyba nie za daleko... Nowe centrum komputerowego giganta. I Pan Bóg.
2019-05-11 11:08:44
miniaturka

"Odwaga podjęcia ryzyka ze względu na obietnicę Boga" - Tydzień Modlitw o Powołania

56. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W swoim orędziu Ojciec Święty Franciszek nawiązał do synodu biskupów na temat młodzieży oraz Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Poniżej tekst Orędzia.
2019-05-11 12:43:55
miniaturka

Papież: z młodymi ku nowej ekonomii

Czekam na was wszystkich, niezależnie od przynależności rasowej czy religijnej w Asyżu, gdzie razem, poprzez wspólny pakt, będziemy wspierać globalne zmiany na rzecz nowej ekonomii, która opowiada się po stronie życia, a nie zabijania, która łączy, a nie wyklucza, która chroni stworzenie, a nie niszczy go.
2019-05-11 12:53:47
miniaturka

Papież do zakonnic: musimy zrozumieć wasze miejsce w Kościele

Musimy jeszcze popracować nad rozumieniem roli zakonnicy w Kościele – powiedział Papież podczas spotkania z przełożonymi generalnymi żeńskich zgromadzeń zakonnych. Na wstępie zwrócił uwagę na przemiany, jakie dokonały się w ostatnich latach.
2019-05-11 13:16:58
miniaturka

Amerykańscy dobroczyńcy u Papieża

Papież przyjął przedstawicieli amerykańskiej fundacji, która wspiera działalność dobroczynną Następcy św. Piotra.
2019-05-11 13:33:52
miniaturka

Papież do rzymskiej diecezji: misja, a nie kult porządku

Reforma Kościoła rozpoczyna się od pokory, a ta rodzi się i wzrasta dzięki upokorzeniom, które neutralizują naszą wyimaginowaną wielkość – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji.