Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-27 09:00
nc / Beata Zajączkowska

Papież poruszony wizytą w Japonii

Franciszek wyznał, że po wysłuchaniu świadectw ludzi ocalałych z zagłady nuklearnej oraz odwiedzeniu Nagasaki i Hiroszimy jeszcze lepiej rozumie dlaczego rozbrojenie nuklearne jest tak ta ważne dla przyszłości ludzkości i pokoju na świecie.

Metropolita Nagasaki, z którym papież dzielił się swoimi spostrzeżeniami, podkreśla, że kwestia budowania pokoju i międzyludzkiego braterstwa jest dla Franciszka bardzo ważna. "Papież jest świadomy tego, że niekończący się wyścig zbrojeń na pewno nie da światu pokoju" – mówi abp Takami.

"Papież zostawił światu bardzo mocne przesłanie przeciwko broni nuklearnej. Jego słowa pozwoliły też lepiej zrozumieć realia naszego świata coraz mocniej naznaczanego kolejnymi wojnami i konfliktami. Wiemy, że są kraje, które stanowią realne zagrożenie ponieważ posiadają broń atomową. Franciszek podkreślił, że nie można mówić o budowaniu pokoju dopóki będzie istniała taka broń. To sprzeczność – mówi papieskiej rozgłośni abp Takami. – Koniecznie trzeba zrezygnować z dalszego zbrojenia. Wydaje się to proste, ale władze wielu krajów nie akceptują tej idei. Odejście od broni nuklearnej jest wyzwaniem, które ludzkość musi zrealizować."

Abp Takami wskazuje, że Papież był poruszony gościnnością Japończyków i różnorodnością tamtejszego Kościoła. „Jego słowa są dla nas impulsem do większej misyjności, do troski nie tylko o perfekcyjne struktury” – mówi abp Takami.

"Wizyta Papieża przypomniała nam o konieczności ewangelizacji japońskiego społeczeństwa. Franciszek wskazał nam na znaczenie osobistego świadectwa, przypomniał, że chrześcijanie muszą autentycznie żyć wiarą w Chrystusa – mówi metropolita Nagasaki. – Zauważył, że musimy czynić miłosierdzie potrzebującym i tym wszystkim, którzy są opuszczeni i w japońskim społeczeństwie uważani za bezużytecznych."

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-26 15:57:43
miniaturka

Świętowanie 40. rocznicy ogłoszenia św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów

Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu REFA zaprasza na świętowanie 40. rocznicy ogłoszenia św. Franciszka patronem ekologów.
2019-11-26 16:08:32
miniaturka

Caritas rusza ze zbiórką żywności!

Czy mieszkańcy Mazowsza i Lubelszczyzny chętnie biorą udział w zbiórkach żywności, które wspomagają osoby potrzebujące przed Świętami Bożego Narodzenia? Tego dowiemy się już 6 i 7 grudnia 2019 r.
2019-11-27 08:30:17
miniaturka
play

Papież: NIE dla broni nuklearnej powinno wejść do Katechizmu

Energia atomowa, podróż do Japonii, działania na rzecz pokoju oraz uszczelnienie mechanizmów kontroli finansowej na Watykanie - to niektóre tematy spotkania z dziennikarzami w drodze powrotnej Franciszka z Azji. Papież wskazał także, że nie padło pytanie o wizytę w Tajlandii.
2019-11-27 09:12:34
miniaturka
play

Japonia: cytaty z papieża Franciszka

Troska o życie, o świat bez broni atomowej i energii jądrowej oraz o bardziej ludzkie społeczeństwo – to główne tematy, którymi zajmuje się japońska prasa po zakończonej wizycie Papieża Franciszka. Zwrócono również uwagę na to, że w papieskiej Mszy w Tokio uczestniczyło 50 tys. osób.
2019-11-27 09:45:44
miniaturka

Albania: Caritas spieszy na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi

Trzęsienie ziemi, które ubiegłej nocy około godziny 3.50 czasu lokalnego dotknęło Albanię spowodowało ogrmone straty. Są informacje o kilkunastu ofiarach śmiertelnych, ale sporo ludzi znajduje się nadal pod gruzami. Liczba rannych sięga 600.
2019-11-27 10:00:26
miniaturka
play

Japonia: o papieżu piszą także gazety sportowe

Japończycy określili wizytę Franciszka maratonem. Z troską myśleli o tym, jak co bądź sędziwy Papież poradzi sobie z tak napiętym programem. Cały czas trwała modlitwa w intencji Ojca Świętego.