Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-12 15:44
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: Panie daj Twojemu ludowi łaskę wytrwałości

„To, co wystawia waszą wiarę na próbę, rodzi wytrwałość” – do tych słów z listu św. Jakuba odniósł się Papież w wygłoszonej homilii w kaplicy Domu św. Marty.

Autor/źródło: Pixabay, jackmac34, licencja: CC0

Ojciec święty zauważył, że wytrwałość chrześcijańska jest przeciwieństwem rezygnacji, jest cnotą tych, którzy są w drodze, w ruchu, a nie tych, którzy zastygli w czekaniu, zamknęli się w sobie.

„Kiedy jest się w drodze, przytrafiają się różne rzeczy, nie zawsze dobre. O wytrwałości, jako cnocie tych, którzy są w drodze mówi mi wiele zachowanie rodziców, kiedy przychodzi na świat chore czy niepełnosprawne dziecko. «Dzięki Bogu, że żyje!»: oni są cierpliwi. I towarzyszą temu dziecku z miłością przez całe życie, aż do końca. Nie jest łatwo opiekować się przez lata, długie lata niepełnosprawnym dzieckiem, dzieckiem chorym... Ale radość z faktu, że mają to dziecko, daje im siłę, aby iść dalej i to jest wytrwałość, nie rezygnacja: to znaczy to jest cnota, która przychodzi, gdy ktoś jest w drodze” – powiedział Ojciec Święty.

Zastanawiając się nad znaczeniem słowa: wytrwałość, Papież wskazał, że niesie ono ze sobą także poczucie odpowiedzialności, ponieważ człowiek wytrwały nie poddaje się w obliczu cierpienia, ale je podejmuje i robi to z radością,

„Wytrwałość oznacza «ponieść dalej», a nie pozostawić tego problemu drugiemu, aby on niósł trudności: «Ja to poniosę, to jest mój problem, mój kłopot. Sprawia, że cierpię? Tak, oczywiście! Ale poniosę go». Ponieść dalej. I wytrwałość jest także mądrością w podejmowaniu dialogu ze swoimi ograniczeniami. W życiu jest wiele ograniczeń, ale człowiek niewytrwały nie zgadza się na nie, ignoruje je, ponieważ nie potrafi wejść z nimi w dialog. To jest jakaś fantazja wszechmocy czy lenistwo, nie wiemy... W każdym razie, nie potrafi prowadzić tego dialogu ze swymi słabościami” – kontynuował Papież.

 Ale wytrwałość dla chrześcijan nie jest jakąś tylko propozycją – kontynuował Franciszek. Kiedy bowiem popatrzymy na historię zbawienia to możemy zobaczyć wytrwałość Boga, który prowadził Swój uparty lud, nawet wtedy, gdy tworzył sobie bożki czy błądził. Tę cierpliwość Ojciec Niebieski ma także względem każdego z nas, towarzyszy nam i czeka, aż przyjdzie nasz czas.

„Myślę tutaj o naszych braciach prześladowanych na Bliskim Wschodzie, wygnanych dlatego, że są chrześcijanami... A oni obstają przy tym, że są chrześcijanami: nauczyli się być wytrwali, tak jak Pan. Mając to na względzie, pomódlmy się dziś za nasz lud: «Panie, daj Twojemu ludowi wytrwałość, aby wytrzymał w chwili próby». I módlmy się także za nas. Wiele razy jesteśmy niecierpliwi. Kiedy rzeczy idą nie po naszej myśli, krzyczymy... «Ależ nie, zatrzymaj się na chwilę, pomyśl trochę o cierpliwości Boga Ojca, bądź wytrwały tak jak Jezus». Wytrwałość jest piękną cnotą, prośmy o nią Pana” – zakończył Papież.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-12 14:18:17
miniaturka

JA JESTEM. Koncert z okazji jubileuszu 100-lecia KUL

Rektor KUL zaprasza na uroczysty koncert z okazji jubileuszu 100-lecia KUL zatytułowany JA JESTEM - niezwykłe połączenie muzyki symfonicznej, efektów dźwiękowych i fragmentów Pisma Świętego.
2018-02-12 14:54:58
miniaturka

Łódź: Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2018

Tradycją Kościoła Łódzkiego w okresie Wielkiego Postu jest codzienne pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi.
2018-02-12 15:24:46
miniaturka

Kraków: Muzyczna Droga Krzyżowa

Po raz kolejny krakowscy wierni będą mieli okazję wziąć udział w Muzycznej Drodze Krzyżowej. 11 marca w kościele Redemptor Hominis w Krakowie tradycyjne podczas nabożeństwa rozważania zastąpią utwory muzyki klasycznej.
2018-02-12 16:40:15
miniaturka

Zgloszenia na Festiwal KSF Niepokalana 2018

Zgłoszenia na XXXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów 2018 przyjmowane są do dnia 28 lutego 2018 r.
2018-02-12 17:07:40
miniaturka

Papież do młodych o współczesnym niewolnictwie

Kościół zawsze był blisko tych, którzy cierpią. Dziś w sposób szczególnych chce być blisko tych, którzy padają ofiarą nowych form niewolnictwa – mówił Papież podczas spotkania z młodzieżą uczestniczącą w inicjatywach Światowego Dnia Refleksji przeciw Handlowi Ludźmi.
2018-02-12 17:28:54
miniaturka

Somalia: kryzys humanitarny i zagrożenie ze strony ISIS

Somalia to kraj podzielony, którym targa anarchia i kryzys humanitarny – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego administrator apostolski w Mogadiszu.