Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-07 15:10
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Papież: pamięć o spotkaniach z Jezusem siłą chrześcijańskiego życia

Aby iść za Jezusem trzeba pamiętać o najważniejszych z Nim spotkaniach, o tych, którzy przekazali nam wiarę i prawo miłości – mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Pixabay, yesmedia, licencja: CC0

Warunkiem chrześcijańskiego życia jest ciągłe odwoływanie się do pamięci, do spotkań z Jezusem. Zdaniem Franciszka powracanie pamięcią sprawia, że wydaje się nam iż się cofamy, ale jest to konieczne, aby móc iść do przodu. Pamięć chrześcijanina jest bowiem ciągłym spotykaniem Jezusa.

“Pamięć chrześcijańska jest solą życia. Bez pamięci nie możemy iść naprzód – powiedział Ojciec Święty. – Kiedy spotykamy chrześcijan «bez pamięci», od razu widzimy, że utracili oni smak życia chrześcijańskiego i stali się ludźmi, którzy wypełniają przykazania, ale bez ducha, bez spotkania Jezusa Chrystusa. A to Jego musimy spotykać w naszym życiu.”

Papież przypomniał, że Jezusa spotykamy szczególnie w chwilach naszego nawrócenia, kiedy stajemy się tak bardzo gorliwi, a także dzięki naszym przodkom oraz w prawie, które od Pana otrzymaliśmy. „Każdy z nas ma w swej pamięci takie chwile, kiedy Jezus szczególnie się do nas zbliżył, objawił się nam. To jest pamięć, która może nas inspirować, daje siłę do kroczenia za Jezusem” – mówił Franciszek.

“Każdy z nas miał w swoim życiu chwile, kiedy spotkał Jezusa Chrystusa, kiedy zmienił swoje życie, kiedy Pan ukazał mu jego powołanie, kiedy Pan przyszedł do niego w trudnej chwili życia... – zauważył Papież. – Nosimy te chwile w sercu. Dostrzeżmy je, rozmyślajmy nad nimi. Pamieć o chwilach, w których spotkałem Jezusa Chrystusa. Pamięć o chwilach, kiedy Jezus spotkał mnie. One są źródłem chrześcijańskiej drogi, źródłem, które daje mi siłę.”

Franciszek podkreślił, że wiary nie otrzymaliśmy pocztą, ale od konkretnych ludzi, którzy uczyli nas modlitwy, swoim życiem wskazywali na Jezusa. Pamięć o nich jest czymś bardzo ważnym, gdyż nie wolno człowiekowi zapominać o jego korzeniach, inaczej bowiem staniemy się wykorzenieni, bez fundamentów.

Papież przypomniał, że dla chrześcijańskiego życia ważne jest także powracanie pamięcią do prawa, zawartego w przykazaniach, które otrzymaliśmy od Jezusa: „Słuchaj Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem” (Mk 12, 29).

“Pamięć o prawie. Prawo to jest gestem miłości, który Pan uczynił dla nas, aby ukazać nam drogę, powiedział: na tej drodze się nie pomylisz – przypomniał Franciszek. – Powracać do pamięci o prawie. Nie o prawie zimnym, które wydaje się po prostu legalistyczne. Nie. Prawo miłości, prawo, które Pan wyrył w naszych sercach.”

Na zakończenie homilii Franciszek jeszcze raz przypomniał, że choć pamięć wydaje się kroczeniem w tył, to jednak dzięki niej możemy iść do przodu. Pamięć idzie bowiem w parze z nadzieją. Są komplementarne, uzupełniają się. „Pamiętajmy o Jezusie Chrystusie, Panu, który przyszedł, zapłacił za nas wysoką cenę i przyjdzie powtórnie. Pan pamięci, Pan nadziei” – zachęcał Papież.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-07 13:47:32
miniaturka

Eucharystia - tematem zatwierdzonego przez KEP programu duszpasterskiego 2019-2022

"Eucharystia – źródło, szczyt i misja Kościoła" - to temat programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022. Program przyjęto dziś podczas 379. Zebrania plenarnego KEP w Janowie Podlaskim.
2018-06-07 14:18:44
miniaturka

Finał 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i 15. Ogólnopolskie Dni Integracji

Polskie gwiazdy piosenki i znani aktorzy wraz z osobami niepełnosprawnymi wystąpią 9 i 10 czerwca na Rynku Głównym w Krakowie podczas finału 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. W tym roku zabrzmią utwory Zbigniewa Wodeckiego.
2018-06-07 14:53:00
miniaturka

Bp Gurda: bez wierzących i praktykujących rodzin, nie stworzymy żadnego duszpasterstwa

Jeśli rodzice nie przekażą wiary dzieciom, nie nauczą modlitwy i nie pokażą Chrystusa, jako najważniejszej Osoby w życiu, nic nie zdziałamy - mówi w wywiadzie dla KAI bp Kazimierz Gurda.
2018-06-07 15:39:09
miniaturka

Ks. prof. Kroczek: bez naruszeń przepisów w kościelnej ochronie danych osobowych

Po wejściu w życie przepisów RODO Kościelny Inspektor Ochrony Danych powołany przez Episkopat Polski nie odnotował na razie żadnych naruszeń prawa w tym zakresie. - powiedział KAI ks. prof. Piotr Kroczek.
2018-06-07 15:57:05
miniaturka

Spotkanie MSJ - Powołany do Ojcostwa

W środę 20 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Jego temat brzmi: "Powołany do ojcostwa".
2018-06-07 18:12:10
miniaturka

Wybory 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Bp Wiesław Śmigiel został przewodniczącym Rady ds. Rodziny, ks. Piotr Kroczek Kościelnym Inspektorem Ochrony Danych, a ks. Adam Żak SJ pozostaje nadal koordynatorem ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży – to niektóre decyzje 379. Zebrania Plenarnego KEP.