Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-03 09:02
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Papież ostrzega przed fałszywym pojmowaniem drogi synodalnej

Synod nie może się wzorować na parlamencie. Jego celem nie jest badanie opinii i dochodzenie do porozumienia, lecz słuchanie Ducha Świętego – powiedział Papież podczas spotkania z uczestnikami synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Poprosili oni o audiencję, aby osobiście dać wyraz jedności z Następcą Piotra.

Franciszek nie przygotował tym razem żadnego przemówienia, bo, jak przypomniał, z ukraińskimi biskupami spotkał się już w lipcu i w wygłoszonym wówczas przemówieniu zawarł wszystko, co miał im do powiedzenia. Tym razem podzielił się z nimi krótką refleksją na temat synodów i trwających dziś procesów synodalnych.

Synod to nie badanie opinii, aby wiedzieć jakich zmian chcą świeccy

    “Istnieje dziś pewne niebezpieczeństwo. Sądzi się, że proces synodalny czy postawa synodalności polega na badaniu opinii, aby wiedzieć, co kto myśli, a potem spotkać się i dojść do porozumienia – mówił Ojciec Święty. – Nie, synod nie jest parlamentem! Trzeba się wypowiedzieć, dyskutować tak jak zawsze, ale nie jest to parlament! Synod nie jest dochodzeniem do porozumienia, jak w polityce: ja ci dam to, a ty mi dasz tamto. Nie. Synod nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych, jak niektórzy sądzą: «Zobaczymy, poprosimy grupę świeckich, aby przeprowadziła badania, czy mamy zmienić to i tamto». Wy oczywiście musicie wiedzieć, co myślą u was świeccy, ale tu nie chodzi o badania. Tu chodzi o coś innego. Jeśli nie ma Ducha Świętego, nie ma synodu. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła, tożsamości Kościoła. A na czym polega tożsamość Kościoła? Św. Paweł VI powiedział to jasno: powołaniem, więcej, tożsamością Kościoła jest ewangelizacja.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-03 06:23:44
miniaturka

Bolesławiec. Dolnosląska inauguracja roku szkolnego.

Nowy rok szkolny na Dolnym Śląsku został uroczyście zainaugurowany w Bolesławcu. Połączony był z otwarciem nowej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.
2019-09-03 06:48:00
miniaturka
play

Abp Marek Jędraszewski: Należy stanąć na straży duchowego dobra dzieci i młodzieży

- Macie ogromne i wspaniałe narzędzia by nie ulegać i stanąć na straży dobra duchowego naszych dzieci. Chodzi o ich dobro, ale także o dobro naszej ojczyzny, którą oni będą tworzyć i rozwijać mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego.
2019-09-03 08:24:29
miniaturka

Bp Mastalski: Życie ma sens wtedy, kiedy darujemy je innym

- Matko Najświętsza, przychodzimy do Ciebie, aby powiedzieć: kocham! - mówił biskup Janusz Mastalski w Ludźmierzu podczas dożynek, w których mieszkańcy Podhala, Spiszu i Orawy dziękowali za zebrane plony.
2019-09-03 09:37:20
miniaturka

Papież do onkologów: chorzy potrzebują nadziei i bliskości

Franciszek przyjął przedstawicieli Włoskiego Stowarzyszenia Onkologii Medycznej. Wezwał ich do niesienia nadziei chorym, szczególnie w sytuacjach granicznych oraz do bliskości wobec cierpiących, szukania ich dobra, hojnego poświęcenia oraz walki o solidarny świat.
2019-09-03 10:18:49
miniaturka

Papież do Malgaszów: zaczerpnę z waszej wiary

„Pragnę was umocnić w wierze, a zarazem sam z niej zaczerpnąć” – mówił Franciszek w specjalnym przesłaniu do mieszkańców Madagaskaru, kraju, który jest drugim etapem jego afrykańskiej pielgrzymki.
2019-09-03 10:44:13
miniaturka
play

Szkoła ma się prawo udać, jeśli ci co w niej pracują i się uczą, są otwarci na prawdę!

Podczas inauguracji nowego roku szkolnego 2019/2020, która obyła się w Tomaszowie Mazowieckim, metropolita łódzki – arcybiskup Grzegorz Ryś dokonał poświęcenia Archidiecezjalnej Katolickiej Szkoły Podstawowej, która rozpoczęła swoją działalność na terenie Tomaszowa.