Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-24 14:12
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Papież: odrzucajmy zło, otwierajmy się na Ducha Świętego

W historii człowieka zawsze będzie obecne odrzucanie natchnień Ducha Świętego, opór wobec tego, co nowe, wobec zmian – mówił Papież na Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Odwołując się do dzisiejszej Liturgii Słowa, Franciszek zastanawiał się nad zachowaniami człowieka wobec nowości, z którymi przychodzi do niego Pan. 

W Ewangelii św. Jana spotykamy uczonych w prawie, którzy są zamknięci na nowość. To ich zachowanie sprawia, że stają się sztywni, zasklepieni w sobie. Zupełnie nie potrafią odczytać znaków czasu, stali się niewolnikami słów i idei.

“Otrzymali prawo i ono było życiem, ale je «wydestylowali», zmienili je na ideologię – mówił Ojciec Święty - i tak się kręcą, kręcą i nie są w stanie wyjść, a jakakolwiek nowość jest dla nich zagrożeniem.”

Zupełnie inne zachowanie powinny prezentować dzieci Boga, są wolne i zdolne do postawienia w centrum swego życia Ducha Świętego. Ich przykład, o którym mówią Dzieje Apostolskie, wskazuje na umiejętność bycia uległymi wobec tego, co nowe, na wyrwanie się ze schematu, że zawsze tak było. Byli ulegli wobec Ducha Świętego i gotowi do robienia rzeczy, które były czymś więcej niż rewolucją.

“I Kościół był Kościołem w ruchu, Kościołem, który wychodził poza swoje granice - zauważył Papież. Nie był zamkniętą grupą wybrańców, ale Kościołem misyjnym; więcej, równowaga Kościoła, żeby tak to ująć, znajduje się właśnie w jego mobilności, w wierności Duchowi Świętemu. Ktoś mówił, że równowaga Kościoła przypomina równowagę na rowerze: kiedy stoi prosto i rusza, wtedy jest dobrze; kiedy zaś stoi w miejscu, to się przewróci. Dobry przykład.”

Podsumowując, Franciszek zaznaczył, że wobec natchnień Ducha Świętego można być albo zamkniętym, albo otwartym. Ta otwartość sprawia, że uczniowie nie dają się zwieść czemukolwiek i dzięki modlitwie i rozeznaniu znajdują właściwą drogę.

“Zawsze będzie sprzeciw wobec Ducha Świętego, zawsze, zawsze, aż do końca świata – stwierdził Ojciec Święty. Oby Pan dał nam łaskę odrzucenia tego, co powinniśmy odrzucić, co pochodzi od złego, od tego, który zabiera nam wolność. Niech obdarzy nas umiejętnością otwarcia się na nowości, ale tylko takie, które pochodzą od Boga, z mocą Ducha Świętego. Niech udzieli nam także łaski rozeznawania znaków czasu i podejmowania decyzji, które w danym momencie powinniśmy podjąć.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-24 12:48:13
miniaturka

Sanktuaria św. Wojciecha w Polsce

W sobotę i niedzielę odbędą się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha - głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Publikujemy wykaz sanktuariów św. Wojciecha w Polsce.
2018-04-24 13:13:56
miniaturka

Trwa dramat Alfiego Evansa, Watykan zabiega o uwolnienie chłopca

Chłopiec przeżył całą noc bez aparatury. Rano podłączono go ponownie. Włochy i Watykan zabiegają o jego przewóz do Rzymu. W Liverpoolu była dyrektor włoskiego szpitala. Nie chciano z nią rozmawiać.
2018-04-24 13:41:21
miniaturka
play

Abp Jędraszewski: Krew męczenników jest ziarnem Kościoła

Tym, co sprawia, że Kościół, mimo prześladowań, rośnie i rozwija się, jest męczeńska krew chrześcijan, tych, którzy wpatrzeni w Chrystusa, chcą być jak On - mówił abp Marek Jędraszewski w Modlnicy.
2018-04-24 14:13:36
miniaturka
play

Życie w Wolności - Córki i Synowie Boga / 18-20.05.2018 r. / Białystok

Fundacja Budujemy Ludzi zaprasza na rekolekcje i wspólne świętowanie Uroczystości Zesłania Ducha Świętego z Peterem i Debbie Herbeck.
2018-04-24 14:44:37
miniaturka

Bp Kopiec: św. Wojciech pełni rolę wielkiego światła dla Polski

Dla naszej ojczyzny i sąsiadów Czechów św. Wojciech pełni rolę wielkiego światła, które rozbłysło w drugiej połowie X wieku i trwa do dziś – powiedział bp Jan Kopiec w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.
2018-04-24 15:17:36
miniaturka

„Wolność religijna” – wspólna publikacja Ordo Iuris, PKWP i ISKK

"Wolność religijna. Wybrane zagadnienia" - pod takim tytułem odbyła się konferencja poświęcona współczesnym zagrożeniom dla wolności religii oraz wolności sumienia, szczególnie w przestrzeni publicznej i społecznej.