Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-16 11:02
AC / Radio Watykańskie

Papież odpowiadał na pytania rzymskich kapłanów

Zgodnie z długą, wprowadzoną jeszcze przez Jana Pawła II tradycją, Papież spotkał się na początku Wielkiego Postu z kapłanami swej diecezji.

Autor/źródło: Pixabay, Senlay, licencja: CC0

Spotkanie odbyło się w Bazylice św. Jana na Lateranie, która jest rzymską katedrą. Franciszek odpowiadał na pytania kapłanów. Spotkanie miało charakter zamknięty, nie było na nim przedstawicieli mediów.

Jak opowiadają uczestnicy tego spotkania, Franciszek zwrócił w tym roku uwagę na różne etapy w życiu kapłana.

Mówi ks. Andrea Cavallini:

„Odpowiadając na pytania młodych księży, które były dość szczegółowe i dotyczyły różnych sytuacji współczesnego świata, Papież powiedział, że powinni się przejmować nie tyle aktualnymi okolicznościami, co wypracowaniem własnego kapłańskiego stylu, stylu osobistego, nieszablonowego, który nie opiera się na jakimś z góry określonym wzorcu. Ta odpowiedź była bardzo piękna. Mówiąc z kolei o kapłaństwie w wieku średnim, Franciszek zwrócił uwagę na umiejętność pożegnania się z niektórymi rzeczami. Trzeba umieć powiedzieć dość, nie być przywiązanym. I w końcu kapłańska starość, to jak zauważył Papież, czas, w którym można być bardziej gościnnym, więcej czasu można poświęcać innym, zwłaszcza młodym, aby pomóc im odkryć własne korzenie” – powiedział Radiu Watykańskiemu jeden z rzymskich kapłanów.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-16 08:53:32
miniaturka

Rosja: przeciw wolności religijnej

Procesy sądowe trwające latami, naloty policyjne, przeszukania, szpiegowanie i w końcu zamykanie w więzieniach – to niektóre z metod, jakimi rosyjskie władze posługują się wobec mniejszych związków wyznaniowych.
2018-02-16 09:40:41
miniaturka

Syria: ISIS koniem trojańskim dla stron zaangażowanych w konflikt

„Wojna w Syrii się nie skończyła. Wielkie siły dzielą się szatami naszego kraju” – powiedział w wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR wikariusz apostolski w Aleppo.
2018-02-16 10:18:09
miniaturka

Droga pokory – książka kard. Bergoglio

„Droga pokory” – pod takim tytułem ukazała się na Łotwie książka kard. Jorge Bergoglia. Zawiera ona przetłumaczone na łotewski dwa eseje przyszłego Papieża Franciszka poświęcone korupcji i grzechowi oraz samooskarżeniu.
2018-02-16 11:27:51
miniaturka

Papież do jezuitów: czuję pokój, choć zasmuca mnie plotkarstwo wśród duchownych

Papież mówił, iż to, co nie tyle odbiera mu pokój, ale go boli i zasmuca, to plotkarstwo, które szczególnie w środowisku kapłańskim i zakonnym stawia go przed pytaniem: jak to jest możliwe?
2018-02-16 11:44:29
miniaturka

Burke: deklaracja w sprawie spotkań Papieża z ofiarami nadużyć seksualnych

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej wydał oświadczenie w sprawie pytań dotyczących spotkań Ojca Świętego z ofiarami nadużyć seksualnych.
2018-02-16 12:12:34
miniaturka

W przyszłym roku 100-lecie relacji dyplomatycznych między Polską, a Stolicą Apostolską

Powstał Komitet Naukowy obchodów 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Państwem Polskim i Stolicą Apostolską, które będą miały w miejsce w przyszłym roku.