Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-26 09:45
nc / Beata Zajączkowska

Papież obejrzał zbiory dotyczące męczeństwa jezuitów w Japonii

Odwiedzając Muzeum Męczeństwa w Nagasaki Papież Franciszek miał okazję zapoznać się ze zbiorami mówiącymi o historii Towarzystwa Jezusowego w Japonii. Zobaczył eksponaty dokumentujące ewangelizację zainicjowaną przez św. Franciszka Ksawerego, ale i męczeńską kartę zakonu.

Autor/źródło: Moranski/Public domain

Muzeum posiada zbiory na temat rozwoju chrześcijaństwa w Kraju Kwitnącej Wiśni poczynając od ofiary życia pierwszych męczenników, przez dzieje chrześcijan podziemnych, aż do roku 1873 r., kiedy po ponad 250 latach prześladowań chrześcijanom przywrócono wolność wyznania. Wskazuje na należący do prowincji japońskiej polski jezuita ks. Antoni Ucerler. Swą przygodę z Japonią zaczynał on 34 lata temu wraz z obecnym prowincjałem, pochodzącym z Argentyny, ks. Renzo De Lucą, którego do tego kraju wysłał obecny Papież. Ks. De Luca jest tłumaczem Franciszka w czasie japońskiej podróży i to on oprowadził go po Muzeum Męczenników.

"Ojciec Święty zobaczył m.in. oryginalny list św. Franciszka Ksawerego oraz bardzo ciekawy list do generała w Rzymie, napisany po portugalsku przez jezuitę o. Juliana Nakaurę, który zginął w 1636 r. na Wzgórzu Nishizaka, gdzie Papież się modlił. Jako 12-letni chłopak został on wysłany do Rzymu przez jezuickich misjonarzy wraz z trzema japońskimi rówieśnikami należącymi do szlachty samurajskiej. Został przyjęty na audiencji przez papieży Grzegorza XIII i Sykstusa V. Po kilku latach wrócił do Japonii, wstąpił do jezuitów i został wyświęcony na kapłana – mówi papieskiej rozgłośni ks. Ucerler. – Po rozpoczęciu prześladowań przez wiele lat był apostołem gnębionych chrześcijan. Ostatecznie został aresztowany i zginął w wyniku tortur. Przed ostatnią męką przedstawił się formalnie swym oprawcom: „jestem o. Nakaura, ten który był w Rzymie”. Dlatego bardzo chcieliśmy pokazać Ojcu Świętemu ten list męczennika jezuickiego, który spotkał w Rzymie dwóch papieży. Franciszek zobaczył też inny wielki skarb, który przechowujemy tzn. niewielki zwój z obrazem Matki Bożej Śnieżnej, przed którym modlili się chrześcijanie w ukryciu. Jest on bardzo mały, ażeby można go było łatwo schować np. pod dachówką."

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-26 08:35:31
miniaturka

Spotkanie Papieża z cesarzem Naruhito

Po spotkaniu z ofiarami „potrójnej katastrofy” Papież udał się do pałacu cesarskiego na spotkanie z nowym monarchą.
2019-11-26 08:53:30
miniaturka
play

Franciszek: Japonia potrzebuje więcej niż tylko techniki i perfekcji

Uniwersytet ten powinien być nie tylko ośrodkiem formacji intelektualnej, ale także miejscem, w którym może kształtować się lepsze społeczeństwo i nadzieja na przyszłość - powiedział papież, odwiedzając uniwersytet Sophia - jedną z najprężniejszych uczelni Japonii.
2019-11-26 09:25:52
miniaturka
play

Kard. Tong z Hongkongu: Wreszcie możemy osiągnąć pojednanie

Pokój zaczyna się od wnętrza człowieka, zaczyna się od modlitwy. Później możemy być budowniczymi pokoju i rozwiązywać konflikty - mówi kardynał. Jego słowa są reakcją na pokojowy przebieg wyborów do rad dzielnic.
2019-11-26 09:56:42
miniaturka
play

Franciszek pożegnał się z Japonią

Zakończyła się azjatycka podróż apostolska. O godz. 3:45 Papież Franciszek odleciał z Tokio do Rzymu. Jego przybycie na podrzymskie lotnisko Fiumicino jest przewidziane na godz. 17.
2019-11-26 10:18:17
miniaturka

Rada ds. Rodziny Episkopatu: Troska o poczęte życie to również przejaw miłości do Polski

Troska o każde poczęte życie to nie tylko powinność religijna, wyraz wrażliwości duchowej i chęć pomocy najbardziej bezbronnym, ale również przejaw miłości do Ojczyzny, która przeżywa zapaść demograficzną — pisze bp Wiesław Śmigiel.
2019-11-26 10:50:18
miniaturka

Bp Miziński: Wigilijna świeca Caritas wskazuje na prawdziwe światło naszego życia

- Wigilijna świeca nie służy jedynie tworzeniu nastroju (...)Pokazuje natomiast Jezusa Chrystusa, Emmanuela – Boga z nami, który jest darem kochającego Ojca dla ludzkości – powiedział bp Artur Miziński.