Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-25 18:22
ek / Radio Watykańskie

Papież o zahamowaniu rozwoju w Ameryce Łacińskiej

Po krótkim okresie dynamicznego rozwoju Ameryka Łacińska znowu popadła w stan stagnacji. Odpowiedzialny za to jest nie tylko kryzys gospodarczy, ale również panująca tam korupcja i przemoc – uważa Ojciec Święty.

Autor/źródło: Heibe/Pixabay/licencja CC0

Papież napisał wprowadzenie do nowego wydania książki o 200-leciu niepodległości krajów tego kontynentu. Jej autorem jest prof. Guzman Carriquiry, wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

Franciszek przypomina, że w okresie niedawnej prosperity Ameryka Łacińska była nazywana kontynentem nadziei. Dzięki sprzyjającej sytuacji międzynarodowej dynamicznie rozwijała się tam bowiem gospodarka, a ponad 40 mln ludzi wydostało się z biedy. Teraz znów narasta ubóstwo, struktury polityczne ulegają rozkładowi, Ameryka Łacińska doświadcza trwogi i niepewności. Papież stawia pytanie o przyczyny kryzysu. Wspomina o braku dalekowzroczności, złych reformach, pokładaniu ufności w ideologiach, które okazały się szkodliwe dla gospodarki i człowieka. Franciszek podkreśla, że trzeba dziś nowej refleksji nad tym, co się dzieje w Ameryce Łacińskiej. Jest przy tym przekonany, że jego mieszkańcy mają w sobie dość energii, mądrości, godności i solidarności, by sprostać aktualnym wyzwaniom.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-25 15:27:02
miniaturka

Abp Ryś: Zawsze będę dłużnikiem Kościoła krakowskiego

We wtorek 24 października wierni Archidiecezji Krakowskiej oficjalnie pożegnali abp. Grzegorza Rysia, który 14 września został ogłoszony nowym metropolitą łódzkim.
2017-10-25 15:57:32
miniaturka

Tarnów: Fundacja im. Abpa Jerzego Ablewicza przyznała kolejne stypendia

109 uczniów w tym roku szkolnym dostawać będzie stypendia od Fundacji im. Abpa Jerzego Ablewicza. W sobotę 28 października do grona stypendystów dołączy kolejne 45 osób.
2017-10-25 18:16:00
miniaturka

Toruń: podpisanie listu o współpracy pomiędzy województwem a fundacją watykańską

Marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera Benedykta XVI o. Federico Lombardi SJ złożyli dziś podpisy pod listem intencyjnym w sprawie kontynuacji współpracy dotyczącej badań nad spuścizną intelektualną papieża seniora.
2017-10-25 22:50:32
miniaturka

Nowoczesny system w konfesjonałach zaprasza do spowiedzi

Dzięki systemowi komputerowemu na ekranie lub ścianie obok prezbiterium wyświetlana jest informacja, w którym konfesjonale trwa aktualnie spowiedź.
2017-10-26 08:05:33
miniaturka

Papież: raj to uścisk Boga, a nie bajkowe miejsce

Tematowi raju, który jest celem naszej nadziei poświęcił Papież dzisiejszą katechezę. Była ona ostatnim z rozważań o nadziei chrześcijańskiej, jakie Franciszek podejmował w czasie środowych audiencji od początku roku liturgicznego.
2017-10-26 08:52:23
miniaturka

Kończąc nasze refleksje o chrześcijańskiej nadziei, kierujemy wzrok ku rajowi

W pozdrowieniu skierowanym do Polaków Franciszek zachęcał, aby z nadzieją zwracali się do Pana: „Jezu wspomnij na nas, gdy przyjdziesz do swego królestwa”.