Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-01 18:14
AC / Paweł Pasierbek SJ

Papież o wytrwałości w trudnych chwilach

Wszyscy przeżywamy momenty trudne i chwile rozpaczy, kiedy wydaje się, że wszystko straciło swój sens. Ale w takich momentach chrześcijanie muszą być wytrwali, aby dostąpić spełnienia obietnicy – to główna myśl homilii, którą Papież wygłosił na Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Marcin Mazur/episkopat.pl, Marcin Mazur/episkopat.pl

W swym rozważaniu Ojciec Święty odwołał się do czytania z Listu do Hebrajczyków (10, 32-39).

- Życie chrześcijanina nie jest ciągłym karnawałem, czy radosnym świętem. Na pewno ma ono chwile piękne, ale także trudne; chwile radości i bliskości, ale także smutku i oddalenia, kiedy wszystko wydaje się bez sensu, chwile rozpaczy – mówił Papież. – I właśnie wtedy, zarówno z powodu zmagań wewnętrznych, jak i stanu duszy, autor Listu do Hebrajczyków radzi: «potrzeba wam wytrwałości». Właśnie tak. Ale dlaczego wytrwałości? «Aby po wypełnieniu woli Bożej dostąpić spełnienia obietnicy». Wytrwałość, by dostąpić obietnicy.

Jako sposoby radzenia sobie z rozpaczą Franciszek zaproponował dwa rozwiązania: pamięć i nadzieję. Zauważył, że trzeba przywołać na pamięć chwile dobre i piękne, szczęśliwe dni spotkania z Panem, czas miłości. I mieć nadzieję, która została nam obiecana. Nie wolno pozostawać w upadku, nie można też wracać do trudnych momentów.

- Opierajcie się trudnym momentom, przy pomocy pamięci i nadziei, opór serca: ono, kiedy myśli o chwilach dobrych oddycha, kiedy patrzy z nadzieją, także oddycha – mówił Franciszek. – Tak powinniśmy postępować, kiedy przychodzi na nas rozpacz, aby znaleźć pocieszenie, pociesznie obiecane przez Pana.

Papież przypomniał swą podróż apostolską na Litwę. Wyznał, że bardzo uderzyła go tam odwaga wielu chrześcijan, wielu męczenników, którzy wytrwali w wierze.

- Także dziś, wielu mężczyzn i kobiet cierpi za wiarę, ale pamiętają pierwsze spotkanie z Jezusem, mają nadzieję i idą dalej – mówił Franciszek. – To jest rada, którą daje autor Listu do Hebrajczyków także na czas prześladowań, kiedy chrześcijanie są prześladowani, atakowani: «bądźcie wytrwali». Kończąc piątkową homilię Franciszek zaznaczył, że także wtedy, gdy diabeł nas kusi, trzeba „patrzeć na Pana” i mieć „wytrwałość krzyża” pamiętając o pierwszych momentach pięknej miłości, spotkaniu z Panem i nadziei, która jest nam obiecana.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-01 14:47:27
miniaturka

Licheńskie wspólnoty zakonne

W sobotę, 2 lutego, obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. W tym szczególnym dniu wierni polecają w modlitwach księży, braci i siostry zakonne, którzy całe swoje życie ofiarowali służbie Bogu.
2019-02-01 14:57:21
miniaturka

Boży coaching. To Ci się opłaca. Jak Biblia może pomóc w terapii

Oto poradnik przygotowany przez psychoterapeutę, który w przystępny sposób odnosi ugruntowaną naukową wiedzę do Bożego przekazu dotyczącego człowieka.
2019-02-01 15:29:44
miniaturka
play

Siostry wyśpiewały Panu Jezusowi wyznanie miłości podczas ŚDM!

2 lutego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Czym jest życie konsekrowane? To odpowiedź na Miłość. Oto wzruszające wykonanie pieśni przez Siostry podczas adoracji na ŚDM.
2019-02-02 10:18:44
miniaturka

Papież: Bliski Wschód musi być ziemią pokoju

Papież Franciszek przyjął na audiencji członków Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a wschodnimi Kościołami prawosławnymi.
2019-02-02 10:39:57
miniaturka

Filipiny: ekstremiści islamscy dążą do zaognienia sytuacji

Krwawy zamach na katedrę w Jolo miał na celu destabilizację sytuacji na filipińskiej wyspie Mindanao, gdzie coraz skuteczniej buduje się pokojowe współistnienie chrześcijan i muzułmanów.
2019-02-02 10:51:07
miniaturka

Papież do bonifratrów: nieście współczucie i miłosierdzie potrzebującym

"Wychodźcie z tego, co was ogranicza, z waszych problemów i trudności, aby jednoczyć się z innymi na drodze solidarności" – to słowa zachęty, które Papież Franciszek skierował do członków kapituły generalnej Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego – bonifratrów.