Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-28 11:40
AC / vaticannews.va

Papież o sytuacji w Libanie: niech zwycięży dialog

Ojciec Święty odniósł się do protestów młodzieży, jakie w minionych dniach wybuchły w Libanie. Zachęcił wszystkich po poszukiwania sprawiedliwych rozwiązań na drodze dialogu.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z wiernymi na „Anioł Pański”.

- Kieruję szczególną myśl ku umiłowanemu narodowi libańskiemu, a zwłaszcza ku młodzieży, która w minionych dniach sprawiła, że usłyszano jej wołanie w obliczu wyzwań oraz problemów społecznych i gospodarczych kraju – mówił Papież. - Zachęcam wszystkich do poszukiwania sprawiedliwych rozwiązań na drodze dialogu i modlę się do Maryi Panny, Królowej Libanu, aby przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej kraj ten nadal był przestrzenią pokojowego współistnienia oraz poszanowania godności i wolności każdej osoby, z korzyścią dla całego regionu Bliskiego Wschodu, który bardzo cierpi.

Przez Liban przetaczają się największe protesty od cedrowej rewolucji sprzed 14 lat. Zostały one sprowokowane decyzją rządu, który w ramach poprawiania mocno kulejących wskaźników gospodarczych zamierzał nałożyć podatek na WhatsAppa i inne komunikatory. Użytkownicy mieliby płacić równowartość 6 dol. miesięcznie. Młodzi Libańczycy, na co dzień korzystający z najnowszych technologii, zareagowali błyskawicznie – w mediach społecznościowych zaczęli skrzykiwać się na demonstracje. Choć rząd szybko wycofał się z kontrowersyjnych planów, protesty jednak się rozpoczęły i z każdym dniem stawały się coraz liczniejsze. Młodzi zaczęli domagać się zmian społecznych ponieważ, jak mówią, są już zmęczeni złą sytuacją gospodarczą, wszechobecną korupcją, niskim poziomem usług, niszczejącą infrastruktury, zalegającymi wszędzie śmieciami i przerwami w dostawach prądu. Sytuację utrudnia ogromna liczba uchodźców – w 6-milionowym kraju od lat mieszka 1,5 mln uciekinierów z pogrążonej w wojnie domowej sąsiedniej Syrii, co oznacza, że Liban ma najwyższą na świecie liczbę uchodźców przypadających na mieszkańca.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-28 10:13:06
miniaturka

O. Patton: zaminowane pole stanie się miejscem pokoju

Miejsce chrztu Jezusa, które do niedawna było polem minowym, wkrótce stanie się dostępne dla pielgrzymów – poinformował Kustosz Ziemi Świętej, o. Patton, który towarzyszył kard. Sandriemu, w jego wizycie w ojczyźnie Jezusa.
2019-10-28 10:39:05
miniaturka

Msza św. w 100. rocznicę sakry biskupiej Achillesa Rattiego

Uroczystej Mszy św. z okazji setnej rocznicy święceń biskupich abp. Achillesa Rattiego, pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce będzie dziś przewodniczył abp Mario Depini, metropolita Mediolanu, który wygłosi również homilię.
2019-10-28 11:06:09
miniaturka

Raport o działaniach Caritas Polska od lipca 2017 do sierpnia 2019

- Dobroczynność jest wpisana w chrześcijaństwo, w nim znajduje swoje korzenie i siły – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, przedstawiając działalność tej organizacji.
2019-10-28 12:14:34
miniaturka

Nuncjusz Achilles Ratti wobec odrodzonej Polski

28 października 1919 r. ks. prał. Achilles Ratti, pierwszy Nuncjusz Apostolski w odrodzonej Polsce, późniejszy papież Pius XI, przyjął sakrę biskupią w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W uroczystości uczestniczył cały polski Episkopat. Dziś obchodzimy 100-lecie tego wydarzenia.
2019-10-28 12:54:16
miniaturka

2 listopada - Dzień Zaduszny

Kościół katolicki wspomina 2 listopada wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy. Jakie możliwości daje nam w listopadowych dniach Kościół; jaka jest geneza wspomnienia?; oraz jaki jest jego sens? - o tym w materiale.
2019-10-28 13:07:40
miniaturka

1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych

Franciszek w Adhortacji "Gaudete et Exultate" nawoływał do świętości w małżeństwie, kapłaństwie, życiu świeckim. 1 listopada to szczególny dzień wszystkich świętych, którzy wspólnie z wiernymi chcą świętować ten czas na ziemi.