Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-15 12:37
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Papież o pracy ludzkiej przywracającej nadzieję

Nadzieja na lepszą przyszłość zawsze związana jest z własnym zaangażowaniem i zaradnością, a co za tym idzie z posiadaniem godnej pracy. - mówił Franciszek w czasie audiencji dla Federacji Włoskich Mistrzów Pracy.

Autor/źródło: photogenica.pl

Federacja Włoskich Mistrzów Pracy zrzesza pracowników odznaczonych przez prezydenta Włoch medalem „Gwiazda za zasługi w pracy”. Każdy kto go otrzyma staje się Mistrzem Pracy.

Ojciec Święty przypomniał, że praca wpisana jest w powołanie człowieka i stanowi przedłużenie dzieła stwórczego Boga. Wskazał, że niestety wciąż zbyt wiele osób jest wykluczonych z dobrodziejstw postępu ekonomicznego i spychanych na margines społeczeństwa, gdzie pozbawieni są jakichkolwiek perspektyw na przyszłość, a tym samym nadziei. Franciszek zauważył, że bieda ludzka i cierpienie drugiego człowieka nigdy nie mogą być dla nas obojętne. „Muszą być dla nas wezwaniem do tego, by pomóc przywrócić nadzieję, tym którzy ją utracili” – stwierdził Papież.

“Społeczeństwo, które nie bazuje na pracy i nie rozwija jej w sposób odpowiedzialny, i które mało interesuje się losem ludzi wykluczonych skazuje się na atrofię i pomnażanie istniejących nierówności – mówił Franciszek. – Z kolei społeczeństwo, w którym obecny jest duch pomocniczości, które stara się rozwijać możliwości wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia i wieku będzie prawdziwie oddychało pełnymi płucami, a co za tym idzie będzie w stanie przezwyciężyć największe trudności czerpiąc z kapitału ludzkiego, który jest prawie że niewyczerpalny. Takie społeczeństwo jest w stanie sprawić, że każdy człowiek stanie się kowalem własnego losu, zgodnie z planem Bożym.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-15 11:16:19
miniaturka
play

Strefa Chwały Festiwal 2018 - rekolekcje Ludzi Nowej Kultury

Każdego roku na początku wakacji do Starego Sącza przyjeżdżają przedstawiciele różnych środowisk, aby wspólnie przeżywać rekolekcje Ludzi Nowej Kultury. To czas modlitwy, dyskusji, refleksji, ale także zabawy dla całych rodzin.
2018-06-15 11:47:51
miniaturka

Powstaje poradnik duszpasterza migrantów i uchodźców

Bp Zadarko podkreśla, że potrzebne jest pełne zdefiniowanie polityki migracyjnej Państwa Polskiego, która jest obecnie tworzona, do której będzie mógł się odnieść Kościół.
2018-06-15 12:20:45
miniaturka

Franciszek: dajmy się zewangelizować ubogim

Świat naśladuje tych, którzy mają władzę i bogactwo, jednocześnie marginalizuje ubogich i uważa ich za odpadki i coś wstydliwego. Poczujmy się dłużnikami potrzebujących. - apeluje Papież Franciszek.
2018-06-15 13:12:35
miniaturka

Katowice: polscy księża posłani do pracy we Francji, Anglii i Kazachstanie

Z metropolitą katowickim spotkali się księża, którzy po wakacjach rozpoczną posługę poza granicami kraju. Trzech z nich pojedzie do Francji, trzech do Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, jeden do Kazachstanu.
2018-06-15 13:42:27
miniaturka

Dialogi z Arcybiskupem: IV przykazanie. Szacunek - czy zawsze?

Oddawanie czci przede wszystkim odnosi się do Pana Boga, to Jego mamy czcić. Ale właśnie dlatego, że rodzice tak blisko są Boga Stwórcy w akcie powoływania do życia ich i Bożego dziecka, to także im należy się cześć - mówił abp Marek Jędraszewski.
2018-06-15 14:15:12
miniaturka

„Dzieci moje!” wystawa w rocznicę ingresu bp. Wyszyńskiego do katedry lubelskiej

Z okazji 72. rocznicy ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie otwarta jest, zorganizowana przez Fundację Nasza Tradycja, wystawa pt. „Dzieci moje!”.