Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-22 11:44
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Papież o misji, która jest owocem Ducha, a nie naszych strategii

Ojciec Święty przypomina, że skuteczność głoszenia Ewangelii zależy od Ducha Świętego, a nie ludzkich strategii, czy wręcz kampanii reklamowych. Franciszek pisze o tym w przesłaniu do Papieskich Dzieł Misyjnych, których doroczne spotkanie w Rzymie zostało przełożone z powodu pandemii.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Kilkunastostronicowe przesłanie można nazwać Franciszkową wykładnią fundamentów misji chrześcijańskiej we współczesnym świecie. Papież podkreśla, że jest ona owocem Ducha Świętego, naszego świadectwa i modlitwy, a nie prozelityzmu i wypracowanych przy biurku strategii. Przestrzega Papieskie Dzieła Misyjne (PDM), aby nie przekształciły się w kolejną organizację pozarządową, której jedynym celem jest zbieranie pomocowych funduszy. Wśród cech charakterystycznych misji wymienia: bezinteresowność, wdzięczność, pokorę głoszenia i pociągającą moc świadectwa.

Pisząc o korzeniach PDM Franciszek podkreśla, że od początku szły one podwójnym torem: modlitwy i miłosierdzia. Przypomina, że nie jest to jakaś alternatywna droga powołania w Kościele, ale rzeczywistość mocno wpisana w codzienne życie wspólnot lokalnych, ściśle związana z Piotrem, i radzi aby nadal tak pozostało. Papież zauważa, że to narzędzie służby w misji Kościoła nie potrzebuje jakichś superstrategów, czy centrali zarządzania, którym zleca się zadanie rozbudzenia ducha misyjnego. Prosi, aby PDM pozostały powiązane z praktyką modlitwy i gromadzenia zasobów dla misji, szukając także nowych dróg, ale bez komplikowania tego, co proste. Zachęca, aby patrzeć na zewnątrz i szukać kontaktu z każdą rzeczywistością, a nie jedynie przeglądać się w lustrze, by upraszczać struktury, zamiast je obciążać.

W swym przesłaniu Ojciec Święty zachęca, aby w dzieło misyjne włączać jak największą rzeszę wiernych, a nie tylko wielkich ofiarodawców. Zachęca też do mądrego niesienia pomocy, tak by zapobiec tworzeniu w Kościele zjawiska  „klientów pasożytów”. Przypomina zarazem, że niesienie wsparcia nie może być równoznaczne z narzuceniem jakiejś jednej formy kulturowej, która przyćmi powszechność wiary chrześcijańskiej. Swe orędzie Franciszek kończy przypomnieniem słów św. Ignacego z Loyoli prosząc Papieskie Dzieła Misyjne, by „działały tak, jakby wszystko zależało od nich, wiedząc jednak, że w rzeczywistości wszystko zależy od Boga”.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-05-22 10:40:53
miniaturka

Liturgiczne wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wpisała wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej do Rzymskiego Kalendarza Ogólnego. W związku z tym przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wystosował Komunikat
2020-05-22 11:07:36
miniaturka
play

Roksana Węgiel wykonuje pieśń Jezus najwyższe imię! Cudowne wykonanie...

Utwór „Jezus najwyższe imię” wykonany podczas koncertu „Santo Subito - Prorok naszych czasów” w maju 2020 roku. Poza kanałem YouTube, wydarzenie było równocześnie nadawane w TVP1 oraz w Programie 1 Polskiego Radia.
2020-05-22 11:08:03
miniaturka

Plakaty Inicjatywy „Zranieni w Kościele” rozesłane do wszystkich polskich parafii

Do proboszczów wszystkich polskich parafii rzymsko- i greckokatolickich wysłane zostały plakaty Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Do parafii dotarł również list prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka, zachęcający do wywieszania tych plakatów przed kościołami oraz informowania wiernych o możliwości kontaktu z telefonem wsparcia prowadzonym przez świeckich katolików dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele.
2020-05-22 12:40:37
miniaturka

Ks. Adam Piotr Bab nowym biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej

Ks. Adam Piotr Bab, dotychczasowy proboszcz parafii św. Józefa w Lublinie i wikariusz biskupi ds. młodzieży w archidiecezji lubelskiej, został mianowany biskupem pomocniczym tejże archidiecezji. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.
2020-05-22 12:40:56
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Nie bój się prosić Boga!

Często boimy się prosić Boga o coś, bo wydaje się nam niemożliwe, by nam to rzeczywiście dał. Często przeszkodą jest postawa Zosi Samosi. Komentarz do dzisiejszej Ewangelii.
2020-05-22 13:06:17
miniaturka

Premier powołał Elżbietę Malicką na członka państwowej komisji ds. pedofilii

Premier Mateusz Morawiecki powołał Elżbietę Malicką w skład państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. To już trzeci członek tego gremium. Swoich przedstawicieli powołali wcześniej prezydent Andrzej Duda oraz Rzecznik Praw Dziecka.