Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-09 18:18
AC / Paweł Pasierbek SJ

Papież: niech Pan uwolni nas od ducha niezadowolenia

O chrześcijanach, którzy wolą porażki, nie odwołują się do nadziei i nie cieszą ze zmartwychwstania Chrystusa, mówił Papież w czasie Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

Swą refleksję oparł na fragmencie Księgi Liczb, gdzie Naród Wybrany traci cierpliwość na pustyni, szemrze przeciw Bogu i Mojżeszowi, za co zostaje ukarany plagą jadowitych węży.

Wskazując na postawę ludu, Franciszek podkreślił, że zapomniał on o dobru otrzymanym od Boga. Entuzjazm i nadzieja związana z wyjściem z Egiptu do Ziemi Obiecanej wyblakły. Dlatego zaczyna narzekać i szemrze przeciw Mojżeszowi. Zmęczenie, które przyszło wraz z trudami wędrówki po pustyni sprawiło, że ich pamięć staje się wybiórcza: ciągle widzą zło danej chwili, a zapominają o dobrych rzeczach, które otrzymali.

Nie poddawajmy się duchowi niezadowolenia

- Kiedy przeżywamy strapienia, mamy już dość wędrówki i szukamy schronienia albo w bożkach, które sobie tworzymy, albo w narzekaniu, albo jeszcze w czymś innym... To jest nasz sposób – stwierdził Ojciec Święty. - I ten duch zmęczenia nas chrześcijan prowadzi do szczególnego przeżywania niezadowolenia: jest to duch niezadowolenia. Nic się nam nie podoba, wszystko idzie źle... sam Jezus nauczał o tym, kiedy mówił o tym duchu niezadowolenia, że jesteśmy jak te dzieci, które się bawią i narzekają.

Franciszek zwrócił uwagę, że taka postawa niezadowolenia jest doskonałym polem dla zasiewu diabła. A ludzie często zachowują się tak, jak gdyby bali się pocieszenia, nadziei, Bożej delikatności i prowadzą życie „żałobnych płaczek”.

Wystrzegajmy się strapienia

- To jest życie wielu chrześcijan. Żyją skarżąc się, krytykując, narzekając, niezadowoleni. «Lud stracił cierpliwość». I my chrześcijanie wiele razy tracimy cierpliwość, nie chcemy iść dalej – podkreślił Papież. - Nasz preferencyjny wybór kieruje się w stronę tego, co jest porażką, to znaczy w stronę niezadowolenia. I to strapienie pochodzi od węża, starodawnego węża, tego z ziemskiego raju. Tutaj to symbol: ten sam wąż, który zwiódł Ewę jest symbolem, aby zobaczyć węża, którego mają wewnątrz, zawsze kąsa ku strapieniu.

Na zakończenie Papież przestrzegł więc przed wybieraniem drogi narzekania, bo to – jak podkreślił - zawsze prowadzi do porażki.

Niech Pan uwolni nas od choroby niezadowolenia

- Bracia i siostry, zapamiętajmy tylko to jedno zdanie: «Lud stracił cierpliwość» - zachęcał Franciszek. - Chrześcijanie tracą cierpliwość w czasie drogi, tracą cierpliwość do nadziei. Nie znoszą uzdrowienia. Nie chcą pocieszenia. Jesteśmy bardziej przywiązani do niezadowolenia, do zmęczenia, do porażki. Niech Pan uwolni nas od tej choroby.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-09 15:27:22
miniaturka

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie Stowarzyszenia Wiosna

Publikujemy treść oświadczenia w sprawie wydarzeń w siedzibie Stowarzyszenia.
2019-04-09 15:42:10
miniaturka

Blisko 524 500 kg żywności zebrano podczas ogólnopolskiej akcji Caritas „TAK. Pomagam!”

Ponad 500 tys. kg żywności trafi do ok. 63 tysięcy potrzebujących osób.
2019-04-09 15:44:59
miniaturka

Grecja: Bierzmowanie w Parafii Serca Chrystusa Zbawiciela w Atenach

W sobotę 6 kwietnia 84 młodych naszych rodaków przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Wiesława Lechowicza. W niedzielę Biskup przewodniczył Mszy św. dla całej Polonii w Grecji, w czasie której małżeństwa z parafii w Atenach odnowiły swoją przysięgę małżeńską.
2019-04-10 08:26:52
miniaturka

Politycy Sudanu Południowego na rekolekcjach w Domu św. Marty

W Domu św. Marty w Watykanie rozpoczną się jutro ekumeniczne rekolekcje dla liderów politycznych Sudanu Południowego. Wezmą w nich udział prezydent republiki oraz pięciu wiceprezydentów, którzy na mocy niedawnego porozumienia od 12 maja będą sprawować władzę w tym targanym konfliktami kraju.
2019-04-10 08:42:38
miniaturka

Franciszek aktualizuje „Anglicanorum coetibus” Benedykta XVI

Papież Franciszek zaktualizował Konstytucję apostolską Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus”. Nowa wersja została ubogacona o doświadczenie minionych 10 lat, tak by prezentowane w niej normy jaśniej i wyraźniej wyznaczały zasady włączania byłych anglikanów do wspólnoty katolickiej.
2019-04-10 09:51:29
miniaturka

Przedsiębiorczość w centrum Dnia Młodzieży w Senegalu

W Senegalu odbył się ogólnokrajowy Dzień Młodzieży. Organizowany jest on co pięć lat. W spotkaniu wzięło udział ponad 15 tys. młodych reprezentujących wszystkie senegalskie diecezje oraz delegacje z takich afrykańskich krajów, jak m.in. Gambia, Mauretania, Burkina Faso i Mali.