Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-17 17:02
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież: Nie znamy Boga, jeżeli Go nie adorujemy, nie dajemy Mu czasu

Modlitwa jest gestem miłości, jest przebywaniem z Bogiem i zanoszeniem Mu życia świata: jest nieodzownym uczynkiem miłosierdzia co do duszy. - powiedział Papież na Mszy Św. w San Giovanni Rotondo.

Autor/źródło: episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

„Jeśli nie powierzamy Panu braci, problemów, to któż to uczyni? Kto będzie się wstawiał, kto zatroszczy się, aby zapukać do serca Boga, aby otworzyć bramę miłosierdzia dla potrzebującej ludzkości?” – pytał Papież zgromadzonych wiernych.

W kazaniu nawiązał do słów z Ewangelii św. Mateusza (11, 25-30) i z Księgi Jeremiasza (9, 22-23): modlitwa, małość i mądrość. Podkreślając wagę modlitwy w życiu chrześcijanina, którą ukazuje nam sam Jezus, Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę adoracji, uwielbienia. Stwierdził, iż nie znamy Boga, jeżeli nie adorujemy Go i nie mamy czasu na ten osobisty kontakt z Nim, twarzą w twarz.

Mówiąc o maluczkich, za których Jezus wysławia Ojca, bo im objawił tajemnice Królestwa, Papież pytał, kim oni są.

„Maluczcy to ci, którzy mają serce pokorne i otwarte, ubogie i potrzebujące, którzy odczuwają potrzebę modlitwy, powierzania siebie i otrzymania wsparcia. Serce tych maluczkich jest jak antena, która łapie sygnał Boga. Bóg szuka bowiem kontaktu ze wszystkimi, ale ten kto czyni siebie wielkim, wywołuje ogromne zakłócenia: gdy ktoś jest zapatrzony w siebie, to nie ma w nim miejsca dla Boga. Dlatego woli On maluczkich, objawia się im, a drogą, aby Go spotkać jest uniżenie siebie, pomniejszenie się, uznanie się za potrzebujących” – powiedział Ojciec Święty.

Odnosząc się do spuścizny ojca Pio Papież wskazał na Dom Ulgi w Cierpieniu, szpital założony z inicjatywy świętego kapucyna, gdzie wszyscy są powołani, aby być zasobami miłości dla innych.

„W chorym obecny jest Jezus, a w troskliwej opiece tych, którzy pochylają się nad ranami bliźniego, jest droga, aby Go spotkać. Ten kto troszczy się o maluczkich, jest po stronie Boga i pokonuje kulturę odrzucenia, która przeciwnie, woli potężnych i uważa ubogich za bezużytecznych. Ten, kto przedkłada maluczkich, głosi proroctwo życia przeciw prorokom śmierci każdego czasu, także współczesnych, którzy odrzucają ludzi, dzieci, starców ponieważ są już niepotrzebni. Spartanie zabijali kalekie dzieci, bo były nieprzydatne. Ale my, drodzy bracia i siostry, robimy to samo, z większym okrucieństwem, bardziej naukowo. Ten, kto uznany zostanie za niepotrzebnego, nikomu nie służy, jest odrzucany. To jest kultura odrzucenia, mali nie są dziś chciani. I dlatego Jezusa pozostawia się na boku” – stwierdził Papież.

Nawiązując do mądrości, o której wierni uczestniczący we Mszy słyszeli w czytaniu z Księgi Jeremiasza (9, 22-23), Franciszek zaznaczył, że nie jest nią ani siła, ani odpowiadanie złem na zło. Jest nią miłość ożywiana przez wiarę, bo ona ma moc rozbrajania sił zła. Ojciec Pio sam uczy nas mądrości, bo walczył ze złem: z pokorą, posłuszeństwem, krzyżem, ofiarując cierpienie za innych. Wszyscy go podziwiają – mówił Papież – ale czy wszyscy czynią tak jak on? Życie chrześcijańskie nie jest bowiem internetowym „polubieniem”, ale „darem”. Ma swoją woń, gdy jest ofiarowane w darze, a staje się mdłe, gdy jest chowane dla siebie.

Aby nauczyć się mądrości – kontynuował Franciszek – trzeba spotkać Boga, który uczy nas jej drogi. Ona rozpoczyna się w konfesjonale, w sakramencie pojednania, któremu ojciec Pio poświecił wiele godzin swojego życia. „Przyjdź, Pan czeka na ciebie. Odwagi, żaden powód nie jest tak poważny, by cię wykluczył ze Swego miłosierdzia” – zachęcał Papież.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-17 14:01:35
miniaturka

Papież wśród dzieci chorych na raka

„Cierpienie najmłodszych szczególnie dotyka. "Franciszek dodał nam nadziei” – podkreśla dr Lucia Miglionico, ordynator oddziału onkologii dziecięcej Domu Ulgi w Cierpieniu, od którego Papież rozpoczął swą wizytę w San Giovanni Rotondo.
2018-03-17 14:53:36
miniaturka

Oświadczenie Metropolity Krakowskiego w sprawie homilii ks. Edwarda Stańka

Z ogromnym bólem i żalem przyjąłem wiadomość o słowach, jakie pod adresem Ojca Świętego Franciszka wypowiedział niedawno ks. prof. Edward Staniek - napisał w specjalnym oświadczeniu abp Marek Jędraszewski.
2018-03-17 15:26:36
miniaturka

Profanacja Najświętszego Sakramentu w Szklarskiej Porębie

W kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szklarskiej Porębie doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu.
2018-03-17 17:30:36
miniaturka

Przewodniczy Episkopatu składa życzenia Irlandczykom

Życzę, by narodowy symbol tego kraju – trójlistna zielona koniczynka – była znakiem nadziei, a św. Patryk wypraszał wszystkim potrzebne łaski. - napisał abp Stanisław Gądecki do mieszkańców Irlandii w dniu ich święta narodowego.
2018-03-17 18:12:03
miniaturka

Warszawa: Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan

Dziś w Warszawie odbyła się Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. Nabożeństwo organizowane jest już po raz szósty. Wierni przeszli od kościoła św. Klemensa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
2018-03-17 18:32:30
miniaturka

Znane osoby wspierają akcję „Misjonarz na Post”

Już ponad 12 tys. osób wspiera duchowo polskich misjonarzy modlitwą, wyrzeczeniem czy swoim cierpieniem. Do 5. edycji akcji „Misjonarz na Post” włączyły się także znane osoby, m.in. piosenkarka Eleni czy muzyk Robert Friedrich.