Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-25 08:45
AC / Łukasz Sośniak SJ/ vaticannews.va

Papież: nie lękajcie się podjąć waszego powołania

W IV niedzielę wielkanocną, tzw. Niedzielę Dobrego Pasterza, po raz 57. Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Papież wystosował z tej okazji orędzie zatytułowane „Słowa powołania”.

Autor/źródło: Photogenica.pl

Ojciec Święty opiera swoje przesłanie na czterech słowach, które – jak pisze – są kluczowe w opisie kapłańskiej i zakonnej posługi – są to: smutek, wdzięczność, odwaga i uwielbienie.

Franciszek rozpoczyna list od przywołania fragmentu Ewangelii św. Mateusza, który opowiada o burzy na jeziorze. Zauważa, że opis ten przypomina podróż życiową każdego człowieka. Grozi nam to samo co Apostołom, że podobnie jak ich opanował strach przed burzą, tak nas przerosną obawy, czy damy radę zrealizować swoje powołanie. Franciszek przypomina, że w tej groźnej przygodzie nie jesteśmy sami. Jest z nami Pan, który idzie po wzburzonych falach naszego życia, niosąc nam pomoc. „Zatem pierwszym słowem powołania jest wdzięczność. Nawigacja we właściwym kierunku nie jest zadaniem powierzonym wyłącznie naszym wysiłkom, jest to przede wszystkim odpowiedź na powołanie, które otrzymujemy z wysoka” – przypomina Franciszek.

Strach jest tym, co często przeszkadza nam w podjęciu powołania. „Pan zna pytania, wątpliwości i trudności, które wstrząsają łodzią naszego serca, i dlatego zapewnia nas: «Nie bój się, jestem z tobą!»” – pisze Ojciec Święty. Zachęca, aby nie poddawać się myślom o czekających nas obowiązkach – w życiu małżeńskim lub kapłańskim – lub przeciwnościach, które się pojawią, bo to prowadzi do odkładania wejścia na ścieżkę powołania „na święte nigdy”.

Franciszek dzieli się także swoimi trudnościami, jakie przeżywał w życiu zakonnym i kapłańskim. „Znam wasze trudy, samotność, która czasem obciąża serce, ryzyko rutyny, która powoli gasi żar powołania, brzemię niepewności i niedostatku naszych czasów, lęk przed przyszłością. Odwagi, nie lękajcie się! Jezus jest obok nas i jeśli uznajemy Go za jedynego Pana naszego życia, On wyciąga ku nam rękę i chwyta nas, aby nas zbawić” – zapewnia Papież.

Ta postawa zaufania Jezusowi prowadzi do uwielbienia. „Jest to ostatnie słowo powołania, które chce być także zaproszeniem do pielęgnowania wewnętrznej postawy Najświętszej Maryi Panny: Ona uczyniła swoje życie wieczną pieśnią uwielbienia dla Pana” – napisał Franciszek.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-24 15:08:17
miniaturka

Zmiany dotyczące pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza

Dziś o godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. ks. Piotra Pawlukiewicza. Kard. Nycz zaprosił wszystkich chcących pożegnać ks. Pawlukiewicza na Mszę św. do kościoła akademickiego św. Anny w pierwszą niedzielę po ustaniu epidemiii, na godz. 15.00.
2020-03-24 15:36:45
miniaturka

Prymas Polski: wołajmy wspólnie do Boga

– W środę, w południe, gdziekolwiek będziemy, włączmy się w wołanie Kościoła o ustanie epidemii, w modlitwę za zmarłych, chorych, za lekarzy i pielęgniarki, wszystkich ludzi służących nam w tym trudnym czasie – prosi Prymas Polski.
2020-03-25 08:12:03
miniaturka

Kard. Ambongo: w Afryce koronawirus może zaostrzyć głód

W Afryce nie da się zwyczajnie zamknąć ludzi w domach, aby objąć ich kwarantanną z powodu koronawirusa. Nikt praktycznie nie posiada żadnych zapasów żywnościowych i by móc funkcjonować ludzie muszą iść chociażby na targ, w przeciwnym wypadku grozi im klęska głodu.
2020-03-25 08:32:00
miniaturka

Portugalia: w obliczu epidemii biskupi odnawiają akt poświęcenia

W obliczu zagrożenia koronawirusem portugalscy biskupi postanowili odnowić poświęcenia swej ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.
2020-03-25 08:44:27
miniaturka

Nie tylko maseczki, ale modlitwa, post i jałmużna

W tym trudnym czasie pandemii Franciszek jeszcze bardziej stał się „proboszczem świata” wskazując na prymat Boga i wlewając nadzieję w serca milionów ludzi cierpiących w różnej mierze z powodu koronawirusa. Wskazuje na to ordynariusz koreańskiej diecezji Daejeon.
2020-03-25 09:00:53
miniaturka

Papież wspiera siostry zakażone koronawirusem

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski odwiedził dwa domy zakonne sióstr oraz dom dla seniorów, które znajdują się w kwarantannie z powodu zarażenia koronawirusem. Przekazał im produkty z gospodarstwa leżącego na terenie papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo.